Co musíte ráno vědět (11. srpna)

Taxi, doprava - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia

Jak se ve středu obchodovalo na burzách v New Yorku, Londýně či Praze, jakou další překvapivou finanční transakci udělal Elon Musk, jak dopadla hojně očekávaná inflační data v USA a v Česku a dočkáme se v dohledné budoucnosti taxi bez řidiče? I to musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu po zveřejnění zprávy o poklesu inflace v USA výrazně posílily

Americké akcie ve středu výrazně zpevnily po zprávě o červencovém poklesu inflace ve Spojených státech. Ta podpořila očekávání, že americká centrální banka bude zvyšovat úrokové sazby méně razantně, než se původně předpokládalo. Index Dow si připsal 1,63 % na 33 309,51 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 2,13 % na 4 210,24 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 2,89 % na 12 854,80 bodu. Index volatility VIX spadl o 9,32 % na 19,74 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA den zakončil na 2,776 %.

Růst hodnoty dolaru - ilustrační foto
Premium
Obrázek: Pixabay.com
10. 8. 2022 6:24
Tyto růstové akcie jsou podle Goldman Sachs extrémně levné, mají kvalitu a zvládnou i agresivní zpřísňování měnové politiky v USA

Růstové firmy dostávaly na burze po většinu letošního roku celkem kouř, a tak akcie mnohých z nich ztratily vysoké...

2. Evropské akciové indexy ve středu skončily v zelených číslech

Evropské akciové trhy během středečního dne skokově posílily a seanci zakončily ziskově. Pozitivní inflační data před zazvoněním v USA se propsala do cen akcií také na druhé straně Atlantiku. Americká inflace za červenec potěšila investory, když index spotřebitelských cen vzrostl meziročně "pouze" o 8,5 %. Trh předpokládal nárůst o 8,7 %. Zpráva dává investorům naději na ochlazení stále nejžhavějšího makroproblému dneška. Panevropský benchmark STOXX Europe 600 přidal 0,89 % na 439,88 bodu, německý DAX zpevnil o 1,23 % na 13 700,93 bodu, britský FTSE 100 posílil o 0,25 % na 7 507,11 bodu a francouzský CAC 40 si připsal 0,52 % na 6 523,44 bodu.

Štěstí, radost - ilustrační foto
Obrázek: Freeimages.com
10. 8. 2022 12:49
Bohatnutí společnosti jako cesta k všeobecné spokojenosti? Bohužel ne

V roce 1980 dosahovala v Číně střední délka života 67 let, nyní je to o deset let více. A třeba čínský HDP na obyvatele...

3. Pražská burza ve středu pokračovala v růstu, nahoru ji táhly akcie ČEZ

Pražská burza ve středu vzrostla pošesté v řadě, index PX si připsal 0,48 % na 1 249,73 bodu a je na nejvyšší hodnotě za poslední dva týdny. Nahoru ho táhly zisky akcií elektrárenské společnosti ČEZ a dařilo se i Komerční bance, zatímco MONETA Money Bank ztrácela.

Video thumbnailplay-btn
Obrázek: Wikimedia Commons
10. 8. 2022 10:16
Petr Vomastek: Ekonomická situace se zatím do realitního trhu ve větší míře nepropsala, dominuje (ne)poměr poptávky a nabídky

Vysoké sazby u hypotéčních úvěrů, dražší náklady ve stavebnictví a další faktory související s obecně vysokou inflací...

4. Očekávané události

Čtvrtek bude patřit americkým datům. Vyjdou pravidelná týdenní zpráva o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti nebo index výrobních cen. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
5. 8. 2022 15:30
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 8. srpna

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 8. srpna a jaké zisky v rámci indexů S...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Míra inflace v USA v červenci překvapivě klesla na 8,5 % z červnových 9,1 %

Americká inflace za červenec potěšila investory, když index spotřebitelských cen vzrostl meziročně "pouze" o 8,5 %. Trh předpokládal nárůst o 8,7 %. Jádrová složka inflace, která nezahrnuje vliv volatilních cen energií a potravin, vzrostla meziměsíčně o 0,3 %, respektive meziročně o 5,9 %. Analytici v tomto ohledu očekávali výraznější posun o 0,5 %, respektive o 6,1 %.

6. Elon Musk prodal akcie Tesly v hodnotě 6,9 miliardy dolarů

Nejbohatší člověk světa Elon Musk prodal akcie automobilky Tesla v hodnotě 6,9 miliardy dolarů. Vyplývá to z výkazů pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC). Agentura Reuters k tomu napsala, že s vidinou právní bitvy se společností Twitter ohledně dohody o jejím převzetí chce Musk zabránit rozprodeji akcií Tesly.

7. Průmyslový a logistický developer CTP Group za pololetí vykázal čistý zisk 490,2 milionu eur

Developer logistických a průmyslových parků CTP Group v prvním pololetí letošního roku vydělal 490,2 milionu eur. Loni společnost za stejné období vykázala zisk 188,3 milionu eur. Čistý příjem z nájmu se zvýšil o 32 % na 211,5 milionu eur a tržní podíl skupiny v regionu střední a východní Evropy narostl z 24,9 % na 27,4 %. Výsledky byly podpořeny akvizicemi a pololetním přeceněním portfolia. Skupina současně oznámila mezitímní dividendu 0,22 eura na akcii, investoři ji mohou získat buď v hotovosti, nebo ve formě akcií CTP.

8. Prodejce Ahold Delhaize v druhém čtvrtletí zvýšil tržby i zisk

Nizozemský maloobchodní řetězec Ahold Delhaize v druhém čtvrtletí zvýšil upravený provozní zisk o 5,8 % na 880 milionů eur, čímž překonal odhady. Firma ve středu ve výsledkové zprávě zároveň uvedla, že kvůli nepříznivým podmínkám na finančních trzích prozatím neuvede na burzu akcie své součásti Bol.com, jak dříve avizovala.

9. ČR: Meziroční inflace dosáhla v červenci 17,5 %, vzrostla už potřinácté v řadě

Meziroční inflace v Česku v červenci potřinácté v řadě stoupla. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny o 17,5 %, což bylo o 0,3 procentního bodu více než v červnu. Nejvíce zdražily energie a potraviny. Ve srovnání s červnem stouply ceny o 1,3 %, což byl nejmírnější meziměsíční nárůst od letošního února. Údaje ve středu zveřejnil Český statistický úřad.

10. Dividendy ČEZ za letošek stát opět použije na pomoc s energiemi

Dividendy z energetické společnosti ČEZ, které budou vyplaceny za letošní rok, stát opět použije na zmírnění energetické krize. Radiožurnálu to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Vyloučil, že by vláda zavedla sektorovou daň pro některá odvětví. O tom, jak získat peníze z nadměrných zisků některých firem, vláda podle Stanjury rozhodne zhruba do 10. září.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Baidu v robotaxi závodě předbíhá konkurenci

Společnost Baidu bude v Číně provozovat plně autonomní robotaxi službu (taxi bez řidiče). Pomyslně tak podnik předbíhá v tomto závodě konkurenci. Baidu je poměrně překvapivým kandidátem na lídra v tomto oboru, nicméně zatím se firmě daří upevňovat vedoucí pozici. Vývoj společnosti Baidu je údajně daleko před klíčovým konkurentem Tesla i ostatními hráči.

Čínský gigant si zajistil veškerá povolení a bude prozatím své služby nabízet na dvou místech s menší zalidněností, nižším provozem a širšími silnicemi, aby se zamezilo možným "porodním potížím".

Společnost Baidu uvedla, že službu plánuje do roku 2025 rozšířit do 65 měst. V roce 2030 už by ji měla provozovat v rovné stovce čínských měst.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Obrázek: HARDWARIO
30. 9. 2022 14:00
HARDWARIO 4. října zahájí úpis akcií na trhu START. Společnost sází na internet věcí a investory…
Akcie ČR
Přestat sledovat
HARDWARIO
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
Obrázek:
30. 9. 2022 9:22
Michal Šnobr: Extrémní ceny energií jsou důsledkem dlouhodobě zanedbaných investic v Evropě. Válka…
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Zemní plyn
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock
28. 9. 2022 6:14
Petr Koblic: Ceny elektřiny mohou být za rok desetinové, klíčové je přežít letošní zimu
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Petr Koblic
Přestat sledovat
Zemní plyn
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
27. 9. 2022 17:04
Kupka (ČSOB): ČNB ještě letos může mírně zvýšit sazby, důležitý bude případný další tlak na českou…
Centrální banky
Přestat sledovat
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat