Co musíte ráno vědět (13. května)

Zastavil se ve čtvrtek propad akciových trhů v Americe, západní Evropě a Praze, která západoevropská ekonomika už téměř přestala růst a která firma vystřídala Apple na pozici nejhodnotnější společnosti světa? I to musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek převážně oslabovaly kvůli strachu z dlouhotrvající inflace

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek znovu převážně oslabovaly. Dolů je tlačil strach z vysoké inflace, která by mohla přimět americkou centrální banku k agresivnějšímu zvyšování úrokových sazeb. Na devizovém trhu zpevňoval dolar. Index Dow ztratil 0,33 % a uzavřel na 31 730,30 bodu a širší S&P 500 klesl o 0,13 % na 3 930,08 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil o 0,06 % na 11 370,96 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,43 % na 31,77 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o asi šest bazických bodů na 2,855 %.

Krev, krveprolití - ilustrační foto
Obrázek: Freepik.com
12. 5. 2022 17:12
Bank of America: Akcie mohou dále klesat, index S&P 500 může do října odepsat ještě skoro 30 %

Akciové trhy před sebou patrně mají další propad, který by mohl být výraznější než ten dosavadní. Bank of America...

2. Evropské burzy se po čtvrtku nachází o další procento níže

Obavy z reakce americké centrální banky na vysokou inflaci se ve čtvrtek přelily přes Atlantik také na západoevropské burzy, které v průběhu obchodování oslabovaly o více než dvě procenta, aby v závěru část ztrát smazaly a uzavřely zhruba o procento níže. Čtvrtletní výsledky investorům přestavily společnosti Siemens, Allianz či belgická KBC. Panevropský benchmark STOXX Europe 600 oslabil o 0,75 % na 424,40 bodu, německý DAX ubral 0,64 % na 13 739,64 bodu, britský FTSE 100 pozbyl 1,56 % na 7 233,34 bodu a francouzský CAC 40 se snížil o 1,01 % na 6 206,26 bodu. Od začátku roku index STOXX Europe 600 ztrácí asi 13 %.

Eni - ilustrační foto, ropa, těžba
Obrázek:
12. 5. 2022 10:20
Letošní útočiště akciových optimistů naráží na technickou hradbu. Prorazí ji?

Energetické titulky (nejen) v USA letos velice úspěšně odolávaly převažujícímu sestupnému trendu a dokázaly přidat i...

3. Pražská burza ve čtvrtek znovu oslabila, je nejníže od začátku března

Index PX pražské burzy ve čtvrtek odepsal 1,48 % na 1 279,49 bodu. Znovu tak prohloubil krátkodobá minima, níže byl naposledy 8. března. Oslabovala většina titulů v indexu, přičemž nejvíce se nedařilo akciím finančních institucí a Pilulky. Posilovaly jen akcie společnosti Photon Energy.

Inflace - ilustrační foto
Obrázek: Flickr
12. 5. 2022 12:19
Zdražování a bod zvratu. Po dvaceti letech stability zažíváme šoky, dlouhodobá vysoká inflace by ale hrozit neměla

Z investičního hlediska je v posledních měsících tématem číslo jedna téměř všeobecné zdražování, tedy inflace. Ta byla...

4. Očekávané události

V pátek zaujme investory v Evropě francouzská inflace nebo průmyslová výroba eurozóny a ve Spojených státech předběžný květnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
6. 5. 2022 15:30
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. května

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 9. května a jaké zisky v rámci indexů...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČNB se rozhodla intervenovat na devizovém trhu proti oslabování koruny, ta posílila pod 25 EUR/CZK

Bankovní rada České národní banky na čtvrtečním mimořádném zasedání rozhodla kvůli výraznému oslabení koruny z posledních dní zahájit intervence na devizovém trhu. Podle ČNB je cílem nepřipustit dlouhodobější oslabení koruny v situaci vysoké inflace. Banka také po dobu intervencí pozastavila program odprodeje výnosů z devizových rezerv. Během několika hodin od oznámení koruna posílila pod 25 EUR/CZK.

6. Růst britské ekonomiky v prvním čtvrtletí zpomalil na 0,8 %

Britská ekonomika v prvním čtvrtletí vzrostla ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,8 %. Tempo růstu tak kleslo z 1,3 % v čtvrtém čtvrtletí a zaostalo za očekáváním analytiků. V samotném březnu hrubý domácí produkt klesl proti únoru o 0,1 %, neboť na domácnosti začal dopadat růst cen. 

7. Siemens opouští ruský trh, kvůli odpisům firmě výrazně klesl čtvrtletní zisk

Německý průmyslový konglomerát Siemens opustí Rusko. Firma ve čtvrtek uvedla, že se tak připojuje k mezinárodní komunitě, která odsoudila ruskou invazi na Ukrajinu. Firma zároveň zveřejnila hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí svého finančního roku, podle kterých jí čistý zisk meziročně klesl o 49 % na 1,21 miliardy eur. Na vině jsou zejména odpisy právě v souvislosti s odchodem z ruského trhu.

8. Gazprom kvůli sankcím nebude přepravovat plyn potrubím Jamal přes Polsko

Ruská plynárenská společnost Gazprom už nebude moci vyvážet plyn do Evropské unie potrubím Jamal přes Polsko. Firma ve čtvrtek oznámila, že důvodem jsou ruské sankce na firmu EuRoPol GAZ, která vlastní polskou část plynovodu Jamal. Ten vede z Ruska přes Bělorusko a Polsko do Německa. Německý úřad pro regulaci energetického trhu ale podle agentury Reuters nepředpokládá, že by přerušení dodávek vedlo k bezprostřednímu zhoršení situace v zásobování plynem.

9. Shell prodá firmě Lukoil přes 400 čerpacích stanic a závod na maziva v Rusku

Britská ropná a plynárenská společnost Shell se dohodla, že prodá ruské firmě Lukoil přes 400 čerpacích stanic a závod na maziva v Rusku. Shell se začátkem března rozhodl postupně stáhnout z Ruska. Podobně jako řada dalších západních podniků tím reaguje na ruskou invazi na Ukrajinu.

10. ČEZ je údajně jedním z hlavních uchazečů o koupi podzemních úložišť plynu v Česku od RWE

Energetická skupina ČEZ je podle informací Lidových novin jedním z hlavních uchazečů o koupi podzemních úložišť zemního plynu v Česku od RWE Gas Storage o kapacitě 2,7 miliardy metrů krychlových, což představuje více než dvě třetiny tuzemských úložných kapacit. Dalším uchazečem je Energetický a průmyslový holding.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Ropná společnost Saudi Aramco sesadila Apple z pozice nejhodnotnější firmy světa

Americká společnost Apple kvůli rozsáhlému výprodeji akcií technologických firem přišla o pozici nejhodnotnější společnosti na světě podle tržní kapitalizace. Po téměř dvou letech ji vystřídal saúdskoarabský producent ropy a plynu Saudi Aramco, kterému naopak pomáhá růst cen těchto surovin. Změna je spíše symbolická, ale ukazuje, jak se trhy mění, protože světová ekonomika se potýká s rostoucími úrokovými sazbami, inflací a problémy v dodavatelských řetězcích.

Akcie Applu v New Yorku už ve středu klesly o více než pět procent, a tržní hodnota firmy tak na konci obchodování činila 2,37 bilionu USD. Akcie Saudi Aramco se naopak obchodují poblíž rekordní hodnoty a tržní kapitalizace firmy nyní přesahuje 2,4 bilionu USD.

Rostoucí ceny ropy jsou skvělou zprávou pro zisk Saudi Aramco, který se loni více než zdvojnásobil. Současně ale podporují inflaci, což nutí americkou centrální banku zvyšovat úrokové sazby nejvyšším tempem za poslední desetiletí. Se zvyšováním sazeb investoři snižují odhady budoucích zisků technologických akcií, což tlačí ceny jejich akcií dolů.

Začátkem roku tržní hodnota Applu činila tři biliony dolarů a byla o zhruba bilion dolarů vyšší než hodnota Saudi Aramco. Od té doby však akcie Applu klesly o téměř 20 %, zatímco akcie Saudi Aramco o 28 % vzrostly. Analytici upozorňují, že vzhledem k tomu, že Fed je připraven letos zvýšit základní úrok ještě o nejméně 1,5 procentního bodu a že vyřešení konfliktu na Ukrajině je zatím v nedohlednu, může chvíli trvat, než technologické společnosti opět získají dominantní postavení.

Letošní oslabení technologických akcií souvisí hlavně s obavami z inflace a razantnějšího postupu Fedu, nedávné výsledky Applu ale také upozornily na potíže, kterým firma čelí kvůli omezení dodávek. Akcie Applu se ale nadále považují za relativně bezpečné v rámci sektoru, a to díky stabilnímu růstu a silné rozvaze. Apple zůstává největší firmou mezi americkými společnostmi. Za ním je Microsoft s tržní kapitalizací 1,95 bilionu USD.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Zavřít
Mohlo by vás zajímat
Obrázek: Investiční web
3. 6. 2023 19:00
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Pavel Hadroušek, Fio banka)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Burzovní almanach
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock
3. 6. 2023 13:19
Jaroslav Havel (HAVEL & PARTNERS): Majetek ve velkém přechází do rukou žen, v dalších dvaceti letech…
Bohatství
Přestat sledovat
Demografie
Přestat sledovat
Investice
Přestat sledovat
Zajímavost dne
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock
31. 5. 2023 6:10
Komodity v portfoliu drobného investora: Přehled (převážně) býčích argumentů
Alokace investic
Přestat sledovat
Americký dolar
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Potraviny
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Zemědělství
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock, Investiční web
29. 5. 2023 12:39
Expertní debata: Výhled na druhé pololetí 2023 není špatný, investoři by ale měli cílit na delší…
Akciové fondy
Přestat sledovat
Fondy kvalifikovaných investorů
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kapitálové trhy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat