Co musíte ráno vědět (27. května)

Jakou barvou po čtvrtku září obrazovky na světových burzách, jaké výsledky za první čtvrtletí reportovala zbrojovka Colt CZ Group a prořekl Vladimir Putin omylem další plánovanou invazi? I to musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek posílily, dařilo se cenným papírům maloobchodních prodejců

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek výrazně posílily. Pomohly jim mimo jiné hospodářské výsledky maloobchodních firem, které zvýšily své výhledy tržeb a zisků. Úlevou bylo i středeční zveřejnění zápisu z posledního jednání americké centrální banky. To naznačilo, že banka zůstane flexibilní, pokud jde o zvyšování úrokových sazeb v další části roku, aby se vypořádala s inflací. Index Dow stoupl o 1,61 % a uzavřel na 32 638,44 bodu, širší S&P 500 přidal 1,99 % na 4 057,94 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 2,68 % na 11 740,65 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,07 % na 27,50 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA den zakončil na 2,742 %.

Internet - ilustrační foto
Premium
Obrázek: Thinkstock
26. 5. 2022 12:32
RBC Capital Markets: Akcie těchto internetových firem mají po výprodejích největší růstový potenciál

Americký akciový trh jako celek koketuje s medvědím trendem, velká část titulů ale již dávno ztrácí na svá maxima vysoké...

2. Evropské akcie vytáhl ke čtvrtečním ziskům především maloobchod

Sektor maloobchodních prodejců přidal ve čtvrtek na evropských burzách 4,8 % a nejvýraznější měrou se podílel na zhruba procentním růstu západoevropských indexů. Náladu na trzích podpořil mimo jiné nově oznámený balík opatření na podporu ekonomiky a snižování cen, který představil britský ministr financí Rishi Sunak. Celoevropský index STOXX Europe 600 posílil o 0,78 % na 437,71 bodu, německý DAX přidal 1,59 % na 14 231,29 bodu, britský FTSE 100 nabral 0,23 % na 7 540,23 bodu a francouzský CAC 40 si připsal 1,78 % na 6 410,58 bodu.

Euro, dolar
Obrázek: Thinkstock
26. 5. 2022 10:21
Dolar (a euro): Jak dopadne dramatický květen?

Silnější dolar a vadnoucí euro. Takový byl obrázek na měnovém trhu zhruba do poloviny května. Pak ale jako kdyby...

3. Pražská burza ve čtvrtek mírně oslabila, po výsledcích se dařilo zbrojovce Colt CZ

Index PX pražské burzy ve čtvrtek odepsal 0,14 % na 1 310,58 bodu. Krátce po začátku obchodování se na okamžik pohyboval asi o půl procenta v plusu, ale ranní zisky vzápětí odevzdal a zakončil den v negativním teritoriu, kam ho táhly hlavně akcie banky Erste. Dařilo se naopak zbrojovce Colt CZ, která ráno prezentovala výsledky hospodaření za první čtvrtletí letošního roku.

Trhy, burzy, kurzy - ilustrační foto
Obrázek: Pixabay.com
22. 5. 2022 17:30
Investiční fórum: Navigace jedním z nejtěžších (nejen) investičních roků v novodobé historii

Chcete se dozvědět, jak se mohou vyvíjet kapitálové, měnové a komoditní trhy v druhé polovině roku 2022 a jak ochránit...

4. Očekávané události

Na konci týdne budou v rámci makrodat sledované australské a španělské maloobchodní tržby, úvěry v eurozóně a v Americe osobní příjmy a výdaje, velkoobchodní zásoby, bilance v mezinárodním obchodu se zbožím a finální index spotřebitelské důvěry sestavovaný Michiganskou univerzitou. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
20. 5. 2022 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 23. května

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 23. května a jaké zisky v rámci indexů...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Colt CZ Group vykázala za první čtvrtletí tržby 3,55 miliardy korun, čistý zisk jí vyskočil na 544,73 milionu korun

Zbrojařský holding Colt CZ Group vykázal za první letošní čtvrtletí tržby 3,55 miliardy korun. Jde o meziroční nárůst o 74,7 %, především díky zvýšení prodejů zbraní a konsolidaci výnosů akvírované firmy Colt. Čistý zisk dosáhl za první tři měsíce roku 544,73 milionu korun, nárůst ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce tak činí 97,6 %.

6. Česká národní banka by podle Michla měla držet sazby oproti normálu na vyšší úrovni

Česká národní banka by měla držet sazby oproti normálu na vyšší úrovni, aby zabránila přeměně současné spíše nákladové inflace na poptávkovou. Zároveň je třeba podpořit vládu ve snižování míry zadlužování země a nezvyšovat mzdy více, než je růst produktivity práce. V rozhovoru pro týdeník Ekonom to uvedl člen bankovní rady ČNB Aleš Michl, který od července nastoupí do čela centrální banky. Vyslovil se pro změnu systému růstu mezd zaměstnanců ČNB, který je navázaný na inflaci. Výnos z devizových rezerv ČNB by v budoucnu podle Michla mohl financovat schodek penzijního systému.

7. Americká ekonomika v prvním kvartálu klesla v přepočtu na celý rok o 1,5 %

Americká ekonomika v prvním čtvrtletí klesla v přepočtu na celý rok o 1,5 %. Ve zpřesněné zprávě to ve čtvrtek uvedlo americké ministerstvo obchodu. Výsledek je o desetinu procentního bodu horší, než ukazoval první odhad statistiků zveřejněný před měsícem. Jde o první pokles hrubého domácího produktu od roku 2020.

8. Investoři Twitteru žalují Muska za to, že opožděně informoval o zvýšení svého podílu ve firmě

Investoři Twitteru zažalovali miliardáře Elona Muska za to, že se zpožděním informoval o zvýšení svého podílu ve společnosti. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Šéf Tesly, který za Twitter v dubnu nabídl zhruba 44 miliard dolarů, ani jeho právní zástupce na žádosti o komentář bezprostředně nereagovali. Společnost Twitter se odmítla vyjádřit.

9. Ruská centrální banka snížila základní úrok o tři procentní body na 11 %

Ruská centrální banka ve čtvrtek na mimořádném zasedání svého měnového výboru snížila základní úrokovou sazbu o tři procentní body na 11 %. Inflační tlaky se podle ní díky posílení rublu zmírňují a podobně klesají inflační očekávání domácností a podniků. Ekonomiku navíc čeká pokles, který bude z velké části výsledkem válečného tažení ruských vojsk na Ukrajinu.

10. Broadcom převezme za 61 miliard USD poskytovatele cloudových služeb VMware

Americký výrobce mikročipů Broadcom převezme za 61 miliard USD poskytovatele cloudových služeb VMware. Akvizice má posílit aktivity Broadcomu v oblasti podnikového softwaru. Jde o druhou největší akvizici v letošním roce. Převzetí se uskuteční formou výměny akcií a platby v hotovosti.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Naznačil snad Putin další směr ruské invaze?

Ruský prezident Vladimir Putin prostřednictvím videa vystoupil na fóru Eurasijské hospodářské unie pořádaném v Biškeku. Členům spolku, jimiž jsou kromě Ruska také Arménie, Bělorusko, Kazachstán a Kyrgyzstán, ruský prezident při této příležitosti řekl, že největší prioritou Moskvy, je "budovat vztahy s našimi bezprostředními, přirozenými sousedy", se kterými Rusko sdílelo společnou ekonomiku v rámci Sovětského svazu. Arménie však s Ruskem (zatím) geograficky nesousedí...

Musíte vědět
Přestat sledovat
Obrázek: Flickr
2. 7. 2022 16:51
Válka na Ukrajině vs. region CEE: Česká ekonomika je nejzranitelnější, varuje expertka
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
1. 7. 2022 13:00
Ronald Schubert (WOOD & Company): Se zpomalováním inflace se investoři budou postupně vracet na…
Alokace investic
Přestat sledovat
Defenzivní investování
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
30. 6. 2022 17:09
O válce na Ukrajině, (ne)jednotě Evropské unie i potratech v Americe aneb Když (téměř) všechno…
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat
Obrázek:
30. 6. 2022 12:27
Pírko (Bohemian Empire) & Žabža (FINAX): Jak "hrát" bouři na trzích a v ekonomice?
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Panika na trzích
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat