Co musíte ráno vědět (3. května)
|

Co musíte ráno vědět (3. května)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo na akciových burzách v Evropě a na Wall Street, jak se v prvním čtvrtletí dařilo Monetě Money Bank a jak souvisí hamburger s duševním zdravím? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové indexy ve čtvrtek oslabily, dolů je stáhly energetické tituly

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek zlevnily. Nedařilo se zejména energetickým titulům, které byly pod tlakem výrazného poklesu cen ropy. Některé investory také zklamaly výroky šéfa americké centrální banky Jeroma Powella, který zchladil jejich naděje na možné snížení základní úrokové sazby v tomto roce. Index Dow ztratil 0,46 % na 26 307,79 bodu, širší benchmark S&P 500 klesl o 0,21 % na 2 917,52 bodu a index Nasdaq Composite odevzdal o 0,16 % na 8 036,77 bodu. Index volatility VIX přišel o 2,57 % na 14,42 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o čtyři bazické body na 2,54 %. Většina hlavních sektorů zakončila čtvrteční seanci v negativním pásmu. Nejvíce ztratilo energetické odvětví, které odepsalo 1,7 %. Zhruba o půl procenta klesly sektory technologií a základních materiálů. Proti trendu šlo odvětví zdravotní péče, jež si připsalo 0,4 %.

Jak Trumpovy nižší daně "ublížily" zahraničním investicím
Podle údajů OECD za rok 2018 klesl meziročně objem přímých zahraničních investic. O rok dříve k tomu došlo také. Souvislosti nabízí analytik Michal Skořepa z České spořitelny.
Akcie a dluhopisy: Prudký propad, silný růst a historické okénko
Americké akcie na konci roku 2018 prudce oslabily a jako celek se dostaly na hranu medvědího trendu. Letos ale již stihly několikrát posunout historická maxima. Vedle toho na sebe strhly pozornost také americké vládní dluhopisy, jejichž výnosová křivka se částečně převrátila. Pohyby na trzích byly tak výrazné a rychlé, že to svádí k historickému ohlédnutí.

2. Evropské akcie ve čtvrtek vesměs klesaly, pozornost poutalo zasedání BoE

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy ve čtvrtek převážně klesly. Kromě záplavy firemních výsledků reagovali investoři především na opatrnost britské centrální banky, jež ponechala úrokové sazby beze změny, a na nevalná makrodata z eurozóny. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 uzavřel seanci se ztrátou téměř 0,6 procenta. V červených číslech skončila i většina sektorů a jednotlivých velkých trhů. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 odepsal 0,46 procenta, německý DAX uzavřel na zelené nule se ziskem 0,01 procenta a francouzský CAC 40 si pohoršil o 0,85 procenta. Z jednotlivých titulů patřily k nejúspěšnějším německá automobilka Volkswagen, rakouský výrobce čipů AMS a francouzská banka BNP Paribas.

Brexit, cla a spol.: Jak moc jsou jednotlivé ekonomiky vystaveny rizikům v mezinárodním obchodě?
Na globální obchod mohou v nejbližších týdnech a měsících dopadnout důležitá politická rozhodnutí. Brexit zůstává velkou neznámou, obchodní dohoda USA a Číny se sice rýsuje, ale podepsána není, no a obchodní vztahy Ameriky a Evropské unie jsou ve fázi příměří, které ale může skončit bitvou (nejen) o automobily. Jak velká část jednotlivých ekonomik může být ovlivněna těmito riziky?

3. Pražská burza ve čtvrtek stoupla, zabraly banky i ČEZ

Index pražské burzy PX si během čtvrtečního obchodování připsal 1,38 procenta a uzavřel seanci na hodnotě 1 083,5 bodu. O více než dvě třetiny zobchodovaného objemu (558 milionů korun) se postaraly tři tituly: ČEZ, Komerční banka a MONETA Money Bank. Akcie všech tří firem zaznamenaly více než jednoprocentní růst. Ze třinácti hlavních emisí však zůstaly v červených číslech pouze textilka PFNonwovens a mediální společnost CME.

Investorské chyby: Proč, ach, proč?!
Lidé dělají během investování spoustu chyb, a to mnohdy i v oblastech, ve kterých jsou opakovaně varováni a poučování. Proč?

4. Očekávané události

V Evropě v pátek vyjdou údaje o růstu spotřebitelských cen i výrobní inflaci v eurozóně a britský index nákupních manažerů v sektoru služeb. Spojené státy se pochlubí statistikou z trhu práce, obchodní bilancí se zbožím, počtem aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu, PMI v sektoru služeb a ISM indexem nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor. Výsledky hospodaření budou reportovat například společnosti Noble Energy, Newell Brands, Fiat Chrysler Automobiles, HSBC Holdings, OMV, Air France-KLM, adidas, Erste Group Bank a Société Générale s dceřinou Komerční bankou. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 29. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 29. dubna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. MONETA Money Bank v 1. čtvrtletí vydělala 983 milionů Kč, zlepšila výhled pro dividendy

Finanční ústav MONETA Money Bank vykázal za letošní první čtvrtletí čistý zisk 983 milionů Kč. Meziročně bance zisk klesl o 16,2 % z 1,17 miliardy Kč. Společnost potvrdila výhled pro celoroční výsledky a zlepšila výhled výplaty dividend v příštích letech.

6. ČNB zvýšila úrokové sazby, dvoutýdenní repo sazbu posunula z 1,75 % na 2 %

Česká národní banka na květnovém zasedání rozhodla o zvýšení úrokových sazeb, dvoutýdenní repo sazbu posunula z 1,75 % na 2,00 %, lombardní sazbu z 2,75 % na 3,00 % a diskontní sazbu z 0,75 % na 1,00 %. Jednání bankovní rady ČNB se zúčastnilo všech sedm jejích členů a všichni zvedli ruku pro zvýšení sazeb.

7. BoE potvrdila nastavení měnové politiky a zlepšila svůj ekonomický výhled

Britská centrální banka na květnovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0,75 %. Trh tento výsledek očekával. Program skupování aktiv v objemu 435 miliard liber zůstává rovněž beze změny. V prohlášení zveřejněném na závěr zasedání Bank of England zlepšila výhled růstu britské ekonomiky, ale současně také varovala, že brexit stále ohrožuje výhled vývoje měnové politiky.

8. Provozní zisk Volkswagenu v prvním čtvrtletí klesl o 5 %, provozní zisk Škody Auto klesl o 6,2 %

Provozní zisk německého automobilového koncernu Volkswagen klesl v prvním čtvrtletí o pět procent na 3,9 miliardy eur. Mohl za to slabší prodej a vyšší náklady, uvádí se ve čtvrtečním prohlášení. Součástí koncernu je i česká Škoda Auto, jejíž zisk se v prvním čtvrtletí snížil o 6,2 %.

9. Tesla chce získat až 2,3 miliardy USD prodejem akcií a dluhopisů

Americký výrobce elektromobilů Tesla hodlá získat až 2,3 miliardy dolarů prodejem nových akcií a dluhopisů. Oznámila to ve čtvrtek firma. Dodala, že její generální ředitel Elon Musk má sám v úmyslu nakoupit nové akcie v hodnotě deseti milionů dolarů.

10. Operátoři by měli spustit sítě páté generace do roku 2024

Telekomunikační operátoři dostanou po aukci kmitočtů pro sítě páté generace (5G) čas do roku 2024 na spuštění sítí pro komerční provoz. Na čtvrteční konferenci v Praze o zajištění bezpečnosti při zavádění těchto mobilních sítí to uvedl premiér Andrej Babiš. Předseda vlády očekává, že technologie přinese větší změnu, než v minulosti znamenal nástup mobilních telefonů.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Je libo naštvaný hamburger?

Nikdo není pořád veselý, to je téma nové reklamní kampaně Burger Kingu. Nikdo to neví lépe než šéfové řetězce, kteří v pondělí museli akcionářům oznámit, že jejich firma v prvním kvartálu vydělala jenom 55 centů na akcii, ačkoli slibovala centů 58.

V rámci řečené kampaně nabízí Burger King (s neuctivým odkazem na Happy Meal konkurenčního řetězce McDonald's) Real Meals, jež mají odvozovat své názvy od skutečných nálad. Tak spatřila světlo světa Smutná porce, Naštvaná porce nebo Slzavá porce.

Firma se pouští do zjevného rizika, což může najít částečné vysvětlení ve skutečnosti, že se kvůli kampani spojila s organizací Mental Health America, jež zase vede kampaň za zviditelnění problémů okolo duševního zdraví. Zdá se, že oba partneři volili správně: pokaždé, když v nabídce restaurace najdete jídlo s nějakým z výše uvedených názvů, víte, že debata o duševním zdraví je nedaleko.

Francouzský módní dům Chanel loni zvýšil tržby i zisk
18:23

Francouzský módní dům Chanel loni zvýšil tržby i zisk

Francouzský módní dům Chanel v loňském roce zvýšil čistý zisk o 16,4 procenta na 2,17 miliardy dolarů, příjmy...
Francie Móda a design
Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, akcie Lufthansy se…
Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, akcie Lufthansy se…
18:00

Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, akcie Lufthansy se propadly o více než 11 %

Evropské akciové trhy začaly nový týden smíšeně. Investoři čekali na výsledek dvoudenního zasedání americké centrální...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Největší evropská banka HSBC chystá expanzi v USA
17:37

Největší evropská banka HSBC chystá expanzi v USA

Americká součást britské bankovní společnosti HSBC Holdings hodlá zhruba o čtvrtinu rozšířit síť svých poboček ve...
HSBC Evropské banky Banky
Pfizer kupuje za 10,6 miliardy USD farmaceutickou firmu Array
Pfizer kupuje za 10,6 miliardy USD farmaceutickou firmu Array
17:22

Pfizer kupuje za 10,6 miliardy USD farmaceutickou firmu Array

Největší americký výrobce léků Pfizer, který stojí mimo jiné za lékem Viagra, koupí za 10,64 miliardy USD...
Pfizer Fúze a akvizice Americké akcie
Miliardář Drahi koupí za 3,7 miliardy USD aukční síň Sotheby's
17:03

Miliardář Drahi koupí za 3,7 miliardy USD aukční síň Sotheby's

Miliardář a sběratel umění Patrick Drahi, který stojí za telekomunikační a mediální skupinou Altice, se dohodl na...
Fúze a akvizice Umění
Pražská burza v úvodu týdne uzavřela na zelené nule, nejvíce zdražily…
Pražská burza v úvodu týdne uzavřela na zelené nule, nejvíce zdražily…
16:45

Pražská burza v úvodu týdne uzavřela na zelené nule, nejvíce zdražily akcie Avastu

Pražská burza zakončila pondělní obchodování téměř beze změny, index PX zpevnil pouze o 0,01 % na 1 051,57 bodu. ...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ze světa investičních doporučení (17. června)
15:00

Ze světa investičních doporučení (17. června)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
MPO: Obnovitelné zdroje budou v ČR druhým nejvýznamnějším zdrojem
14:01

MPO: Obnovitelné zdroje budou v ČR druhým nejvýznamnějším zdrojem

Obnovitelné zdroje energie (OZE) budou v Česku v budoucnu pravděpodobně druhým nejvýznamnějším zdrojem po jaderné...
Česká republika Energetika Ekologie a životní prostředí
Summit EU by mohl podpořit nulové emise CO2 v roce 2050
13:41

Summit EU by mohl podpořit nulové emise CO2 v roce 2050

Prezidenti a premiéři zemí EU by se koncem tohoto týdne mohli v Bruselu dohodnout na tom, že unie do roku 2050 sníží...
Evropská unie Ekologie a životní prostředí
Tržby H&M se ve čtvrtletí zvýšily o 11 procent
Tržby H&M se ve čtvrtletí zvýšily o 11 procent
13:23

Tržby H&M se ve čtvrtletí zvýšily o 11 procent

Tržby Hennes & Mauritz (H&M) se ve druhém čtvrtletí podle očekávání zvýšily o 11 procent na 57,5 miliardy švédských...
Švédsko Evropské akcie Výsledková sezóna
Mzdové náklady v eurozóně v 1. čtvrtletí rostly rekordním tempem
13:05

Mzdové náklady v eurozóně v 1. čtvrtletí rostly rekordním tempem

Mzdové náklady v eurozóně se v letošním prvním čtvrtletí meziročně zvýšily o 2,5 procenta. Zaznamenaly tak nejprudší...
Eurozóna Evropská ekonomika Platy a osobní ohodnocení
Tusk znovu vypovídal ve vlasti, tentokráte kvůli podvodům s DPH
12:48

Tusk znovu vypovídal ve vlasti, tentokráte kvůli podvodům s DPH

(AKTUALIZOVÁNO) Bývalý polský premiér a současný předseda Evropské rady Donald Tusk v pondělí vypovídal jako svědek...
Polsko Politika
Tržby Huwaei podle zakladatele výrazně zaostanou za očekáváním
Tržby Huwaei podle zakladatele výrazně zaostanou za očekáváním
12:02

Tržby Huwaei podle zakladatele výrazně zaostanou za očekáváním

Tržby čínského výrobce telekomunikačních zařízení Huawei, který čelí obchodním restrikcím ze strany Spojených států,...
Čína Mobilní telefony 5G sítě
Lufthansa zhoršila výhled, její akcie výrazně oslabily
Lufthansa zhoršila výhled, její akcie výrazně oslabily
11:43

Lufthansa zhoršila výhled, její akcie výrazně oslabily

Největší německá letecká společnost Lufthansa zhoršila odhad celoročního zisku, a to zejména kvůli tlaku na snižování...
Deutsche Lufthansa Evropské akcie
ČNB: Čistý zisk bank stoupl letos o 130 milionů na 18,34 miliardy Kč
ČNB: Čistý zisk bank stoupl letos o 130 milionů na 18,34 miliardy Kč
11:20

ČNB: Čistý zisk bank stoupl letos o 130 milionů na 18,34 miliardy Kč

Bankám a spořitelnám v Česku v prvním čtvrtletí stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 128 milionů na 18,34 miliardy...
Evropské banky Banky Česká republika
Kofola: Člen vedení nakupoval akcie společnosti
11:02

Kofola: Člen vedení nakupoval akcie společnosti

Člen vedení nápojářské skupiny Kofola ČeskoSlovensko a šéf jejích operací v adriatickém regionu Marián Šefčovič...
Kofola ČeskoSlovensko Akcie ČR
Huawei v ČR loni zvýšil zisk na 160 milionů Kč
10:48

Huawei v ČR loni zvýšil zisk na 160 milionů Kč

Čistý zisk čínské telekomunikační společnosti Huawei v ČR se loni meziročně zvýšil o zhruba 60 milionů korun na 160...
Česká republika Mobilní telefony Čína