Co musíte ráno vědět (3. května)
|

Co musíte ráno vědět (3. května)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo na akciových burzách v Evropě a na Wall Street, jak se v prvním čtvrtletí dařilo Monetě Money Bank a jak souvisí hamburger s duševním zdravím? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové indexy ve čtvrtek oslabily, dolů je stáhly energetické tituly

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek zlevnily. Nedařilo se zejména energetickým titulům, které byly pod tlakem výrazného poklesu cen ropy. Některé investory také zklamaly výroky šéfa americké centrální banky Jeroma Powella, který zchladil jejich naděje na možné snížení základní úrokové sazby v tomto roce. Index Dow ztratil 0,46 % na 26 307,79 bodu, širší benchmark S&P 500 klesl o 0,21 % na 2 917,52 bodu a index Nasdaq Composite odevzdal o 0,16 % na 8 036,77 bodu. Index volatility VIX přišel o 2,57 % na 14,42 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o čtyři bazické body na 2,54 %. Většina hlavních sektorů zakončila čtvrteční seanci v negativním pásmu. Nejvíce ztratilo energetické odvětví, které odepsalo 1,7 %. Zhruba o půl procenta klesly sektory technologií a základních materiálů. Proti trendu šlo odvětví zdravotní péče, jež si připsalo 0,4 %.

Jak Trumpovy nižší daně "ublížily" zahraničním investicím
Podle údajů OECD za rok 2018 klesl meziročně objem přímých zahraničních investic. O rok dříve k tomu došlo také. Souvislosti nabízí analytik Michal Skořepa z České spořitelny.
Akcie a dluhopisy: Prudký propad, silný růst a historické okénko
Americké akcie na konci roku 2018 prudce oslabily a jako celek se dostaly na hranu medvědího trendu. Letos ale již stihly několikrát posunout historická maxima. Vedle toho na sebe strhly pozornost také americké vládní dluhopisy, jejichž výnosová křivka se částečně převrátila. Pohyby na trzích byly tak výrazné a rychlé, že to svádí k historickému ohlédnutí.

2. Evropské akcie ve čtvrtek vesměs klesaly, pozornost poutalo zasedání BoE

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy ve čtvrtek převážně klesly. Kromě záplavy firemních výsledků reagovali investoři především na opatrnost britské centrální banky, jež ponechala úrokové sazby beze změny, a na nevalná makrodata z eurozóny. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 uzavřel seanci se ztrátou téměř 0,6 procenta. V červených číslech skončila i většina sektorů a jednotlivých velkých trhů. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 odepsal 0,46 procenta, německý DAX uzavřel na zelené nule se ziskem 0,01 procenta a francouzský CAC 40 si pohoršil o 0,85 procenta. Z jednotlivých titulů patřily k nejúspěšnějším německá automobilka Volkswagen, rakouský výrobce čipů AMS a francouzská banka BNP Paribas.

Brexit, cla a spol.: Jak moc jsou jednotlivé ekonomiky vystaveny rizikům v mezinárodním obchodě?
Na globální obchod mohou v nejbližších týdnech a měsících dopadnout důležitá politická rozhodnutí. Brexit zůstává velkou neznámou, obchodní dohoda USA a Číny se sice rýsuje, ale podepsána není, no a obchodní vztahy Ameriky a Evropské unie jsou ve fázi příměří, které ale může skončit bitvou (nejen) o automobily. Jak velká část jednotlivých ekonomik může být ovlivněna těmito riziky?

3. Pražská burza ve čtvrtek stoupla, zabraly banky i ČEZ

Index pražské burzy PX si během čtvrtečního obchodování připsal 1,38 procenta a uzavřel seanci na hodnotě 1 083,5 bodu. O více než dvě třetiny zobchodovaného objemu (558 milionů korun) se postaraly tři tituly: ČEZ, Komerční banka a MONETA Money Bank. Akcie všech tří firem zaznamenaly více než jednoprocentní růst. Ze třinácti hlavních emisí však zůstaly v červených číslech pouze textilka PFNonwovens a mediální společnost CME.

Investorské chyby: Proč, ach, proč?!
Lidé dělají během investování spoustu chyb, a to mnohdy i v oblastech, ve kterých jsou opakovaně varováni a poučování. Proč?

4. Očekávané události

V Evropě v pátek vyjdou údaje o růstu spotřebitelských cen i výrobní inflaci v eurozóně a britský index nákupních manažerů v sektoru služeb. Spojené státy se pochlubí statistikou z trhu práce, obchodní bilancí se zbožím, počtem aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu, PMI v sektoru služeb a ISM indexem nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor. Výsledky hospodaření budou reportovat například společnosti Noble Energy, Newell Brands, Fiat Chrysler Automobiles, HSBC Holdings, OMV, Air France-KLM, adidas, Erste Group Bank a Société Générale s dceřinou Komerční bankou. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 29. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 29. dubna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. MONETA Money Bank v 1. čtvrtletí vydělala 983 milionů Kč, zlepšila výhled pro dividendy

Finanční ústav MONETA Money Bank vykázal za letošní první čtvrtletí čistý zisk 983 milionů Kč. Meziročně bance zisk klesl o 16,2 % z 1,17 miliardy Kč. Společnost potvrdila výhled pro celoroční výsledky a zlepšila výhled výplaty dividend v příštích letech.

6. ČNB zvýšila úrokové sazby, dvoutýdenní repo sazbu posunula z 1,75 % na 2 %

Česká národní banka na květnovém zasedání rozhodla o zvýšení úrokových sazeb, dvoutýdenní repo sazbu posunula z 1,75 % na 2,00 %, lombardní sazbu z 2,75 % na 3,00 % a diskontní sazbu z 0,75 % na 1,00 %. Jednání bankovní rady ČNB se zúčastnilo všech sedm jejích členů a všichni zvedli ruku pro zvýšení sazeb.

7. BoE potvrdila nastavení měnové politiky a zlepšila svůj ekonomický výhled

Britská centrální banka na květnovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0,75 %. Trh tento výsledek očekával. Program skupování aktiv v objemu 435 miliard liber zůstává rovněž beze změny. V prohlášení zveřejněném na závěr zasedání Bank of England zlepšila výhled růstu britské ekonomiky, ale současně také varovala, že brexit stále ohrožuje výhled vývoje měnové politiky.

8. Provozní zisk Volkswagenu v prvním čtvrtletí klesl o 5 %, provozní zisk Škody Auto klesl o 6,2 %

Provozní zisk německého automobilového koncernu Volkswagen klesl v prvním čtvrtletí o pět procent na 3,9 miliardy eur. Mohl za to slabší prodej a vyšší náklady, uvádí se ve čtvrtečním prohlášení. Součástí koncernu je i česká Škoda Auto, jejíž zisk se v prvním čtvrtletí snížil o 6,2 %.

9. Tesla chce získat až 2,3 miliardy USD prodejem akcií a dluhopisů

Americký výrobce elektromobilů Tesla hodlá získat až 2,3 miliardy dolarů prodejem nových akcií a dluhopisů. Oznámila to ve čtvrtek firma. Dodala, že její generální ředitel Elon Musk má sám v úmyslu nakoupit nové akcie v hodnotě deseti milionů dolarů.

10. Operátoři by měli spustit sítě páté generace do roku 2024

Telekomunikační operátoři dostanou po aukci kmitočtů pro sítě páté generace (5G) čas do roku 2024 na spuštění sítí pro komerční provoz. Na čtvrteční konferenci v Praze o zajištění bezpečnosti při zavádění těchto mobilních sítí to uvedl premiér Andrej Babiš. Předseda vlády očekává, že technologie přinese větší změnu, než v minulosti znamenal nástup mobilních telefonů.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Je libo naštvaný hamburger?

Nikdo není pořád veselý, to je téma nové reklamní kampaně Burger Kingu. Nikdo to neví lépe než šéfové řetězce, kteří v pondělí museli akcionářům oznámit, že jejich firma v prvním kvartálu vydělala jenom 55 centů na akcii, ačkoli slibovala centů 58.

V rámci řečené kampaně nabízí Burger King (s neuctivým odkazem na Happy Meal konkurenčního řetězce McDonald's) Real Meals, jež mají odvozovat své názvy od skutečných nálad. Tak spatřila světlo světa Smutná porce, Naštvaná porce nebo Slzavá porce.

Firma se pouští do zjevného rizika, což může najít částečné vysvětlení ve skutečnosti, že se kvůli kampani spojila s organizací Mental Health America, jež zase vede kampaň za zviditelnění problémů okolo duševního zdraví. Zdá se, že oba partneři volili správně: pokaždé, když v nabídce restaurace najdete jídlo s nějakým z výše uvedených názvů, víte, že debata o duševním zdraví je nedaleko.

Země G7 podpořily rozšíření dluhové úlevy pro nejchudší státy
před hodinou

Země G7 podpořily rozšíření dluhové úlevy pro nejchudší státy

Ministři financí zemí skupiny G7, která sdružuje nejvyspělejší státy světa, v pátek podpořili rozšíření programu...
Světová ekonomika Chudoba
Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
18:00

Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od poloviny června

Akciové indexy na západoevropských trzích v pátek po volatilním průběhu většinou ztrácely a mají za sebou jeden z...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Důvěra britských spotřebitelů byla v září nejvyšší od března
17:09

Důvěra britských spotřebitelů byla v září nejvyšší od března

Důvěra britských spotřebitelů dosáhla v září nejvyšší úrovně od březnového zavedení plošné karantény, ale stále je...
Spojené království Spotřebitelská důvěra
Pražská burza dnes podruhé za sebou mírně zpevnila
Pražská burza dnes podruhé za sebou mírně zpevnila
16:50

Pražská burza dnes podruhé za sebou mírně zpevnila

Pražská burza v pátek, podobně jako ve čtvrtek, mírně posílila. Index PX zpevnil o 0,1 procenta na 863,93 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
16:43

Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč

Skupina Home Credit, která poskytuje po světě spotřebitelské půjčky, vykázala v prvním pololetí ztrátu 619 milionů...
Půjčky PPF
Podnikatelé nejsou spokojení s výslednou vládní verzí kurzarbeitu
15:56

Podnikatelé nejsou spokojení s výslednou vládní verzí kurzarbeitu

Zástupci podnikatelů nejsou spokojení s výslednou verzí kurzarbeitu, kterou v pátek schválila vláda. Jeho aktuální...
Česká ekonomika Pracovní trh
Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky
14:49

Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky

Očekávání německých exportérů se v září vyšplhala na nejlepší úroveň za téměř dva roky. Optimismus se výrazně zvýšil...
Německo Mezinárodní obchod
Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v srpnu zklamaly
14:30

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v srpnu zklamaly

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech zaznamenal v srpnu pomalejší růst, než se čekalo. V...
Americká ekonomika Osobní spotřeba
EASA: Letadla Boeing 737 MAX by letos mohla obnovit provoz
13:12

EASA: Letadla Boeing 737 MAX by letos mohla obnovit provoz

Regulátoři by v listopadu mohli povolit obnovení provozu letadel Boeing 737 MAX, která by se tak mohla do konce roku...
Boeing Regulace
EK se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku
12:46

EK se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku

Evropská komise se rozhodla podat odvolání proti červencovému rozhodnutí soudu, které zrušilo její nařízení, aby...
Apple Evropská unie Daně
Dukovany podle plánu odstavují 2. blok kvůli výměně části paliva
12:34

Dukovany podle plánu odstavují 2. blok kvůli výměně části paliva

V Jaderné elektrárně Dukovany v pátek energetici odstavují druhý výrobní blok kvůli výměně pětiny paliva za čerstvé,...
ČEZ Jaderná energetika
Trvalý kurzarbeit je podle odborníků pro firmy přínosem
11:31

Trvalý kurzarbeit je podle odborníků pro firmy přínosem

Zavedení kurzarbeitu podle trvalých pravidel bude pro firmy přínosné, protože nahradí sérii jednorázových pravidel a...
Pracovní trh Česká republika Koronavirus
AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google
10:56

AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google

Americké ministerstvo spravedlnosti zřejmě v příštích týdnech podá antimonopolní žalobu na internetovou společnost...
Spojené státy americké (USA) Alphabet (Google) Právo
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
10:30

Asijské akcie zakončily týden smíšeně

Akcie v Asii a Tichomoří skončily v pátek smíšeně. Většina trhů posilovala v návaznosti na růst v USA díky naději na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Vláda USA žádá soud, aby umožnil odstranění WeChatu z obchodů
09:46

Vláda USA žádá soud, aby umožnil odstranění WeChatu z obchodů

Americké ministerstvo spravedlnosti požádalo soud, aby vládě prozatímně umožnil nařídit odstranění čínské komunikační...
Spojené státy americké (USA) Sociální sítě
Vláda schválila pravidla kurzarbeitu,platit by mohla od listopadu
09:12

Vláda schválila pravidla kurzarbeitu,platit by mohla od listopadu

Vláda schválila nová pravidla kurzarbeitu. Zkrácená práce s částí mzdy od státu by se mohla zavést od listopadu....
Česká ekonomika Pracovní trh Koronavirus
BMW zaplatí v USA pokutu kvůli nadhodnocování údajů o prodeji
08:52

BMW zaplatí v USA pokutu kvůli nadhodnocování údajů o prodeji

Německý výrobce luxusních automobilů BMW zaplatí ve Spojených státech pokutu 18 milionů dolarů, aby urovnal obvinění...
Auta BMW
Co musíte ráno vědět (25. září)
Co musíte ráno vědět (25. září)
00:00

Co musíte ráno vědět (25. září)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a ve Spojených státech, jaké jsou vyhlídky světové ekonomiky podle MMF a...
Musíte vědět