Co musíte ráno vědět (31. prosince)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a ve Spojených státech, jak si říkají milionáři, kteří vydělali na akciích Tesly, a jak zní dokonalá definice roku 2020? To vše musíte ráno vědět.

Image
Dolar, koronavirus - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia

1. Americké akcie ve středu mírně posílily, investoři čekají lepší ekonomický výhled 

Americké akcie ve středu mírně zpevnily. Investoři sázejí na zlepšení ekonomického výhledu. Mají za to, že začátek očkování proti covidu-19 a bezprecedentní fiskální a měnové stimuly přispějí v následujícím roce k růstu světového hospodářství. Index Dow vzrostl o 0,24 % na 30 409,56 bodu, širší index S&P 500 si připsal 0,13 % na 3 732,04 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil o 0,15 % na 12 870 bodů. Index volatility VIX klesl o 1,34 % na 22,77 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 0,926 %. Kurz bitcoinu se ve středu kolem 22.30 SEČ zvyšoval o více než 7 % na 28 800 USD a kurz etherea rostl přes 2,5 % na 747 USD. V případě bitcoinu tedy ve hře nadále zůstává možnost překonání třicetitisícové mety ještě v tomto roce.

Čím (také) mohou žít akciové trhy v roce 2021?

Akcie, dluhopisy a komodity v roce 2020: Špatné zprávy, skvělé výkony

2. Evropské akcie ve středu ukončily pětidenní růstovou sérii, investoři před koncem roku vybírali zisky

Akcie na západoevropských trzích ve středu nenavázaly na pětidenní růst a skončily ve ztrátě. Investoři i přes dobrý sentiment před koncem roku vybírali zisky. Panevropský index STOXX Europe 600 ve středu klesl o 0,34 % na 400,25 bodu, britský FTSE 100 odepsal 0,71 % na 6 555,82 bodu, francouzský index CAC 40 se snížil o 0,22 % na 5 599,41 bodu a německý DAX oslabil ve zkrácené seanci o 0,31 % na 13 718,78 bodu. Německý index DAX jako jediný z hlavních indexů skončí v ročním zhodnocení v plusu, a to o 3,55 % (v pátek se ve Frankfurtu obchodovat nebude).

Koronavirový burzovní paradox a další letošní postřehy z ekonomiky a finančních trhů

3. Pražská burza v posledním obchodním dni roku klesla o 0,34 %, za celý rok index PX ztratil zhruba 8 %

Pražská burza po předchozích čtyřech růstech za sebou ve středu klesla. Index PX v posledním obchodním dni roku ubral 0,34 % na 1 027,14 bodu. Ztrácely akcie energetické společnosti ČEZ a vývojáře antivirových programů Avast. Za celý rok, do kterého zasáhla epidemie covidu-19, index PX ztratil přibližně osm procent.

Shrnutí roku 2020 a výhled na další měsíce s Petrem Koblicem aneb Covid-19 s námi ještě pobude a Joe Biden má co dělat

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek Čína zveřejní prosincové indexy nákupních manažerů a ve Spojených státech vyjde odpoledne pravidelná týdenní zpráva o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Volkswagen ukončil více než 25 000 dieselových sporů smírem

Automobilka Volkswagen ukončila více než 25 000 jednotlivých sporů o odškodnění za manipulace s emisemi smírčím narovnáním. S polovinou ze zbylých 30 000 žalujících je na cestě k němu. S odkazem na firemní zdroje to ve středu uvedla agentura DPA. V hromadné žalobě zhruba 470 000 majitelů naftových vozů, které zastupoval německý svaz na ochranu spotřebitelů VZBV, se firmě s většinou těch, jejichž stížnost byla shledána oprávněnou, už také podařilo dohodnout.

6. Schillerová: Státní rozpočet letos skončí se schodkem 370 až 380 miliard Kč

Státní rozpočet letos skončí se schodkem v rozmezí 370 a 380 miliard korun. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to ve středu řekla České televizi. Deficit tak bude nejhlubší v historii ČR. Sněmovnou schválený rozpočet počítá se schodkem 500 miliard korun, poslanci ho na návrh vlády třikrát zvýšili kvůli dopadům epidemie covidu-19 z původních 40 miliard Kč. Konečný výsledek státního rozpočtu oznámí ministerstvo financí na tiskové konferenci ve středu 6. ledna.

7. Japonská Honda v roce 2022 ukončí prodej aut v Rusku

Ruská divize japonské automobilky Honda Motor v roce 2022 přestane dodávat nové automobily oficiálním prodejcům v Rusku. Firma ve středu ale také uvedla, že bude dále působit na ruském trhu s motocykly. Opatření je součástí restrukturalizace aktivit Hondy.

8. BBC: Prudký růst ceny akcií Tesly vytvořil armádu milionářů

Prudký růst ceny akcií americké automobilky Tesla v letošním roce vytvořil armádu milionářů, kteří sami sebe začali nazývat Teslanaires. Tedy pojmenováním, které vzniklo spojením názvu Tesla a anglického slova millionaire - milionář. Česky by mu asi nejlépe odpovídalo slovo teslanář. Akcie firmy, která se zaměřuje na výrobu elektromobilů a u jejíhož zrodu stál podnikatel Elon Musk, jen letos zpevnily o více než 700 %.

9. EU a Čína dojednaly úvodní dohodu o investicích

Evropská unie a Čína ve středu dojednaly úvodní dohodu o investicích, která usnadní investorům z obou regionů vzájemný přístup na trhy. Oznámila to předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Obě strany o dohodě jednaly téměř sedm let.

10. Hospodářské noviny: Po Agrofertu chtějí na Slovensku přes půl miliardy eur na sanaci chemičky

Po holdingu Agrofert, který vložil premiér Andrej Babiš do svěřenských fondů, chtějí na Slovensku zaplatit více než půl miliardy eur na sanaci půdy a vody pod bratislavskou chemičkou Istrochem, která mu patří. S odkazem na slovenského ministra životního prostředí Jána Budaje to napsaly středeční Hospodářské noviny.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nejšílenější rok 2020

Jak zní dokonalá definice roku 2020? Podle Daniela Lacalleho jako věta devítiletého Clarka Smithe, že to bylo "jako podívat se na obě strany před přejitím ulice a pak být smeten ponorkou". Nejen pro devítiletého kluka to skutečně byl šílený rok.

Musíte vědět
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat