Co musíte ráno vědět (4. srpna)

Image
Radar - ilustrační foto
Obrázek: flickr.com

Jak se v úterý dařilo světovým akciím, jaké hospodářské výsledky oznámily Komerční banka nebo Alibaba a který pardubický vynález žije akčním životem v USA? I to by vás ráno mohlo zajímat.

1. Americké akciové trhy v úterý rostly, index S&P 500 vylepšil historické maximum

Americké akcie posílily a index S&P 500 uzavřel na novém rekordním maximu. K růstu velkou měrou přispěly technologická společnost Apple a podniky působící ve zdravotnickému sektoru. Na trhu nicméně přetrvávají obavy ze šíření koronavirové mutace delta, které vrhají stín na příznivé čtvrtletní výsledky amerických firem. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,80 % a uzavřel na 35 116,40 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,82 % na 4 423,15 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 0,55 % na 14 761,30 bodu. Index volatility VIX klesl o 7,30 % na 18,04 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA nepatrně vzrostl na 1,174 %. Ceny ropy klesly zhruba o procento, zlato uzavřelo na červené nule a stříbro zdražilo o 0,4 %. Pokračoval pokles cen hlavních kryptoměn (bitcoin -2 %, ether -5 %).

Pírko (Bohemian Empire): "Perspektivní" růstové tituly mohou mít problém, až zdraží peníze. V technologickém sektoru je potřeba správně vybírat

2. Evropské akcie v úterý držely růstový trend, mírně klesla jen burza ve Frankfurtu

V úterý představily investorům čerstvé výsledky například evropské firmy BMW, Stellantis, BP, Generali či Société Générale a vesměs signalizovaly výrazné oživení po pandemii covidu-19. Sektor těžařů ropy a zemního plynu si především zásluhou BP připsal k dobru 2,3 %, akcie z odvětví cestování a volného času naopak zavřely o 2,6 % níže v důsledku přetrvávajících obav z mutace delta. Celoevropský index STOXX Europe 600 v úterý přidal 0,20 % na 465,38 bodu, německý DAX oslabil o 0,09 % na 15 555,08 bodu, britský FTSE 100 získal 0,34 % na 7 105,72 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,72 % na 6 723,81 bodu.

Jak vidí (blízkou) budoucnost bitcoinu experti? Odpoví těchto šest grafů

3. Pražská burza v úterý nepatrně klesla, část pondělních zisků vrátily banky

České akcie v úterý obrátily směr a mírně zlevnily, index PX klesl o 0,21 % na 1 220,73 bodu, a to především kvůli oslabení cenných papírů Komerční banky, Avastu a Erste. Posílit se naopak podařilo ČEZ a Monetě Money Bank.

Investice do ETF dává smysl aneb Takto šetří indexoví investoři

4. Očekávané události

Středa bude dnem finálních červencových indexů nákupních manažerů ve službách. Vedle PMI se investoři zaměří v eurozóně na maloobchodní tržby a ve Spojených státech na zprávu od ADP o změně počtu pracovních míst v soukromém sektoru. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
30. 7. 2021 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. srpna

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 2. srpna a jaké zisky v rámci indexů S...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Členské státy Mezinárodního měnového fondu schválily rekordní zvýšení rezerv

Členské státy Mezinárodního měnového fondu schválily návrh zvýšit objem nouzových rezerv o 650 miliard USD. Padla tak poslední překážka, která tomu dosud stála v cestě. Jde o největší rozšíření nouzových rezerv za 77 let existence měnového fondu, platit začne od 23. srpna. Peníze mají příjmovým zemím pomoci vypořádat se s rostoucím dluhem a s následky pandemie nemoci covid-19, oznámil fond. Rozšíření nouzových rezerv MMF, takzvaných zvláštních práv čerpání (special drawing rights, SDR), je první od roku 2009. Tehdy byly těsně po globální finanční krizi rezervy posíleny o 250 miliard USD.

6. Komerční bance vzrostl v prvním pololetí zisk o 17,4 % na 5,258 miliardy Kč. Zvýšil se objem úvěrů, ale klesl provozní zisk

Čistý zisk Komerční banky vzrostl v prvním pololetí meziročně o 17,4 % na 5,258 miliardy korun. Provozní výnosy se naopak snížily o 1,8 % na 14,805 miliardy korun. Výsledky byly podobně jako před rokem ovlivněné pandemií covidu-19. Představenstvo banky, jejímž většinovým vlastníkem je francouzská Société Générale, chce svolat ve čtvrtém čtvrtletí mimořádnou valnou hromadu, která má rozhodnout o rozdělení prozatímní dividendy ze zisků z let 2019 a 2020, které byly zadrženy kvůli regulačním omezením souvisejícím s pandemií. Objem výplaty podléhá potvrzení regulátorem, které se očekává do září.

7. Čínský internetový prodejce Alibaba je opět v zisku, jeho tržby ale zůstaly za odhady

Největší čínský internetový prodejce Alibaba Group Holding se v první čtvrtletí svého finančního roku vymanil z první ztráty po devíti letech v předchozím kvartálu a vykázal zisk 45,14 miliardy jüanů (téměř 150 miliard Kč). Tržby se meziročně zvýšily o 34 % na 205,74, miliardy jüanů, ale zaostaly za odhady. Firma, která čelí rostoucí konkurenci od společností JD.com a Pinduoduo, to uvedla v úterním sdělení.

8. PepsiCo prodá za 3,3 miliardy USD kontrolní podíl v džusech Tropicana a dalších

Americký výrobce nápojů PepsiCo prodá za 3,3 miliardy USD kontrolní podíl ve svých značkách džusů, jako jsou Tropicana a Naked, soukromé investiční firmě PAI Partners. Prodej umožní nápojovému gigantu soustředit se na zdravější produkty, uvedla firma. Podle dohody se společností PAI Partners si PepsiCo ponechá v nově vytvořeném společném podniku podíl 39 %. Udrží si také výhradní právo na distribuci nápojů v USA. Transakce by měla být dokončena na přelomu letošního a příštího roku.

9. Francouzská Sanofi nabídla 3,2 miliardy USD za převzetí americké Translate Bio

Francouzská farmaceutická společnost Sanofi se chce více angažovat ve vývoji látek na bázi mRNA, které se využívají i k výrobě vakcín proti covidu-19. Výrobce léků v úterý oznámil, že za 3,2 miliardy USD převezme americkou biotechnologickou společnost Translate Bio, která v tomto oboru podniká. Obě firmy již spolupracují na vývoji mRNA vakcín, tedy takových, které jsou založeny na mediátorové ribonukleové kyselině.

10. ČNB podle ekonomů ve čtvrtek opět zvýší úrokové sazby o 0,25 procentního bodu

Bankovní rada České národní banky na svém čtvrtečním zasedání zvýší základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 0,75 %, shodují se analytici oslovení ČTK. Zároveň očekávají, že rada bude sazby zvyšovat i na svých dalších zasedáních ve zbytku roku tak, že základní úroková sazba by mohla vzrůst na konci roku na 1-1,25 %. Důvodem zvýšení sazeb jsou především obavy z růstu inflace souvisejícího s oživením ekonomiky. Na druhou stranu růst sazeb může na podzim zbrzdit horší pandemická situace. Rada ve čtvrtek kromě nastavení sazeb projedná a představí novou makroekonomickou prognózu, u které očekávají ekonomové zlepšení odhadu růstu hospodářství.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Pardubický radar vidící přes zeď našel uplatnění v USA

Malý přenosný radar vidící přes zeď, který vyvinula pardubická společnost Retia, člen skupiny CSG a její divize CSG Aerospace, našel své uplatnění v USA. V arizonském Phoenixu pomohl místní policii odhalit skrytého ozbrojeného pachatele a v texaském San Antoniu asistoval místnímu SWAT týmu při osvobození rukojmích z rukou ozbrojeného únosce. Radar, který Retia vyvinula pod názvem ReTWis 5, se na americkém trhu prodává pod značkou POLR 1.

Společnost začala radar po schválení americkými úřady nabízet federálním, státním i municipálním bezpečnostním složkám. Dosud se jich prodalo sedm, na desítky dalších jsou objednávky. Podle Aleše Kvídery, ředitele divize CSG Aerospace, kam spadá i společnost Retia, by se moderní technologie měla brzy uplatnit v Evropě a v českých bezpečnostních složkách.

Radar ReTWis pardubická Retia zdokonalovala několik let a nyní na trh dodává jeho pátou verzi. Cílem vývoje bylo zredukovat váhu a rozměry, aby jej mohla snadno používat policie i armáda, a zdokonalit jeho senzory a software tak, aby přispěly k identifikaci osob za pevnou překážkou. Váží 3 250 gramů a jeho baterie mají výdrž až pět hodin. Funguje na principu detekce malých změn vyvolaných lidským nebo zvířecím pohybem, a umožňuje tak lokalizovat například člověka jen na základě pouhého dýchání. Vizuální výstupy objektů skrytých za zdí jsou zobrazovány na základě zpracování impulzů od nich odražených. Signál z radaru je prakticky nezjistitelný.

Společnost Retia, která vyrábí radarové systémy, systémy velení a řízení, záznamové systémy a elektroniku, měla loni tržby 541 milionů korun. Je to o 186 milionů korun a o 52 % lepší výsledek než o rok dříve. Ukazatel EBITDA, který vyjadřuje zisk před započtením úroků, daní a odpisů, dosáhl minulý rok 64 milionů korun.

Musíte vědět
Přestat sledovat
21. 9. 2021 12:07
Igor Müller (NN Investment Partners): Ve střední a východní Evropě jsou stále velice atraktivně…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Erste Group Bank
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Varšavská burza
Přestat sledovat
20. 9. 2021 12:00
Investorský magazín: O rezidenčních nemovitostech s makléřem Petrem Vomastkem
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
20. 9. 2021 9:30
Petr Novotný (Investiční web): Trh řeší problémy Evergrande a jejich možné dopady, ceny akcií se…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
20. 9. 2021 6:11
6 let dieselgate a smutná česká statistika: 160 tisíc poškozených a nulové odškodnění. Vrátí téma…
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Knihy a literatura
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volkswagen
Přestat sledovat