
Co musíte ráno vědět (6. ledna)
Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a USA, o kolik letos vzroste světová ekonomika a jak umí tančit roboti? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý napravily část pondělních ztrát, čekalo se na výsledky senátních voleb v Georgii
Akciový trh ve Spojených státech v úterý rostl, protože investoři využili poklesu z předchozího dne k opětovným nákupům. Trhy čekaly, jak dopadnou senátní volby ve státě Georgia. Ty určí, která strana bude mít v Senátu většinu. Index Dow stoupl o 0,55 % na 30 391,60 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 0,71 % na 3 726,86 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,95 % 12 818,96 bodu. Index volatility VIX klesl o 6,04 % na 25,34 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o čtyři bazické body na 0,955 %. Ceny ropy vzrostly o zhruba pět procent poté, co Saúdská Arábie překvapila oznámením omezení těžby o milion barelů denně během února a března (Saúdové také po třech letech obnovili diplomatické styky s Katarem). V růstu pokračovaly ceny zlata a stříbra a nejsledovanější kryptoměny výrazně posílily (bitcoin +7 %, ethereum +5 %).
Buffettův indikátor: Světové akcie jsou extrémně nadhodnocené
Jak investovat do bitcoinu? Přímý nákup kryptoměny není jediná možnost
2. Evropské akcie zakončily v úterý smíšeně, dařilo se pouze britským akciím
Akcie na západoevropských trzích v úterý většinou klesaly. Po dobrém začátku roku na investory dolehly zprávy o rychlém šíření koronaviru po světě a zavádění nových restriktivních opatření. Panevropský index STOXX Europe 600 oslabil o 0,31 % na 400,45 bodu, německý DAX odepsal 0,55 % na 13 651,22 bodu, britský FTSE 100 vzrostl o 0,61 % na 6 612,25 bodu a francouzský CAC se snížil o 0,44 % na 5 564,60 bodu.
Rok zlatý a stříbrný skončil. Co nyní naznačuje technická analýza?
3. Pražská burza v úterý mírně oslabila, více než procento ztratila Erste
Pražská burza v úterý mírně oslabila, index PX klesl o 0,16 % na 1027,67 bodu. Více než procento odepsala Erste, ztrátová byla také VIG. Dařilo se naopak akciím ČEZ, Avastu a O2 Czech Republic.
Filip Kejla: Akcie z pražské burzy, které letos mohou investory potěšit
4. Očekávané události
Středa bude dnem finálních prosincových indexů nákupních manažerů ve službách. ČR ještě přidá výsledek zahraničního obchodu, eurozóna index výrobních cen a Německo inflační data. Spojené státy doplní odpoledne vedle PMI ještě tovární objednávky a zprávu o změně zaměstnanosti v soukromém sektoru od ADP. Večer vyjde zápis z posledního měnověpolitického zasedání FOMC. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Očekávané výsledky amerických firem v týdnu od 4. ledna
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Newyorská burza překvapivě oznámila, že akcie čínských telekomunikačních firem z obchodování nevyřadí
Akciová burza v New Yorku (NYSE) překvapivě odstoupila od rozhodnutí vyřadit z obchodování akcie tří čínských telekomunikačních firem, situaci chce ještě podrobněji posoudit s regulátory a dalšími úřady. Záměr vyřadit akcie společností China Mobile, China Telecom a China Unicom přitom burza oznámila teprve minulý týden, v poslední den loňského roku. Své rozhodnutí tehdy zdůvodnila nařízením prezidenta Donalda Trumpa.
6. Počet nezaměstnaných v Německu se v prosinci nečekaně snížil, míra nezaměstnanosti stagnovala na 6,1 %
Počet nezaměstnaných v Německu se v prosinci navzdory restrikcím v souvislosti se šířením koronaviru překvapivě snížil o 37 000 osob. V zemi, která má zhruba 83 milionů obyvatel, tak bez práce v závěru loňského roku bylo 2,776 milionu lidí. Vyplývá to ze sezónně očištěných údajů, které v úterý zveřejnil spolkový úřad práce. Zvýšil se však počet pracujících v ochranném režimu kurzarbeit. Analytici v anketě agentury Reuters očekávali, že se počet nezaměstnaných zvýší, a to zhruba o 10 000 lidí.
7. Světová banka: Světová ekonomika letos vzroste o čtyři procenta
Světová ekonomika v letošním roce vzroste o čtyři procenta po loňském propadu o 4,3 %, za kterým stála pandemie covidu-19. Předpověděla to v úterý ve svém globálním hospodářském výhledu Světová banka. Varovala však, že vzestup počtu případů nákazy koronavirem a prodlevy v distribuci vakcíny by mohly letošní růst omezit na pouhých 1,6 %.
8. Británie představila nová opatření na pomoc firmám
Británie v úterý představila nový soubor opatření v objemu 4,6 miliardy liber, jimiž chce podpořit ekonomiku zasaženou koronavirovou krizí. Chce tak pomoci firmám překonat negativní dopady omezení zavedených ve snaze zastavit šíření pandemie.
9. Akcionáři TUI umožní německému státu vstup do firmy
Německý stát může vstoupit do cestovní kanceláře TUI tvrdě zasažené koronavirovou krizí a převzít v ní významný podíl. Na úterní mimořádně valné hromadě to schválili její akcionáři. Podle agentury DPA to oznámil šéf dozorčí rady firmy Dieter Zetsche. TUI se tak po letecké společnosti Lufthansa může stát druhou velkou firmou z cestovního ruchu, do které stát vstoupí, aby se ji pokusil zachránit před dopady pandemie.
10. Ve Španělsku loni po sedmi letech poklesu opět vzrostla nezaměstnanost, země trpí propadem turismu
Počet zahraničních turistů, kteří v listopadu přijeli navštívit Španělsko, meziročně klesl o 90 %. Oznámil to v úterý místní statistický úřad. Na vině jsou cestovní omezení, která kvůli šíření koronaviru zavedly španělské úřady i většina dalších zemí v Evropě i jinde. Nedobrá situace v turismu, který je ve Španělsku významným odvětvím, se podepsala i na trhu práce. Po sedmi letech poklesu tak loni nezaměstnanost opět vzrostla.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Tančící roboti
U těchto robotů se hodí označení roboti, nikoli roboty. Skoro by jeden řekl, že tu hudbu zkrátka slyší. Jejich tanec vám udělá radost, vážných zpráv je všude dost. A co vy víte, třeba vám jednou nějaký jejich bratránek pomůže ve složité situaci, třeba když odstraní bombu z nákupního centra, kde budete na nákupu.