Co musíte ráno vědět (6. ledna)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a USA, o kolik letos vzroste světová ekonomika a jak umí tančit roboti? To vše musíte ráno vědět.

Image
boston dynamics roboti tančící
Obrázek: Boston Dynamics

1. Americké akcie v úterý napravily část pondělních ztrát, čekalo se na výsledky senátních voleb v Georgii

Akciový trh ve Spojených státech v úterý rostl, protože investoři využili poklesu z předchozího dne k opětovným nákupům. Trhy čekaly, jak dopadnou senátní volby ve státě Georgia. Ty určí, která strana bude mít v Senátu většinu. Index Dow stoupl o 0,55 % na 30 391,60 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 0,71 % na 3 726,86 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,95 % 12 818,96 bodu. Index volatility VIX klesl o 6,04 % na 25,34 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o čtyři bazické body na 0,955 %. Ceny ropy vzrostly o zhruba pět procent poté, co Saúdská Arábie překvapila oznámením omezení těžby o milion barelů denně během února a března (Saúdové také po třech letech obnovili diplomatické styky s Katarem). V růstu pokračovaly ceny zlata a stříbra a nejsledovanější kryptoměny výrazně posílily (bitcoin +7 %, ethereum +5 %).

Buffettův indikátor: Světové akcie jsou extrémně nadhodnocené

Jak investovat do bitcoinu? Přímý nákup kryptoměny není jediná možnost

2. Evropské akcie zakončily v úterý smíšeně, dařilo se pouze britským akciím

Akcie na západoevropských trzích v úterý většinou klesaly. Po dobrém začátku roku na investory dolehly zprávy o rychlém šíření koronaviru po světě a zavádění nových restriktivních opatření. Panevropský index STOXX Europe 600 oslabil o 0,31 % na 400,45 bodu, německý DAX odepsal 0,55 % na 13 651,22 bodu, britský FTSE 100 vzrostl o 0,61 % na 6 612,25 bodu a francouzský CAC se snížil o 0,44 % na 5 564,60 bodu.

Rok zlatý a stříbrný skončil. Co nyní naznačuje technická analýza?

3. Pražská burza v úterý mírně oslabila, více než procento ztratila Erste

Pražská burza v úterý mírně oslabila, index PX klesl o 0,16 % na 1027,67 bodu. Více než procento odepsala Erste, ztrátová byla také VIG. Dařilo se naopak akciím ČEZ, Avastu a O2 Czech Republic.

Filip Kejla: Akcie z pražské burzy, které letos mohou investory potěšit

4. Očekávané události

Středa bude dnem finálních prosincových indexů nákupních manažerů ve službách. ČR ještě přidá výsledek zahraničního obchodu, eurozóna index výrobních cen a Německo inflační data. Spojené státy doplní odpoledne vedle PMI ještě tovární objednávky a zprávu o změně zaměstnanosti v soukromém sektoru od ADP. Večer vyjde zápis z posledního měnověpolitického zasedání FOMC. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky amerických firem v týdnu od 4. ledna

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Newyorská burza překvapivě oznámila, že akcie čínských telekomunikačních firem z obchodování nevyřadí

Akciová burza v New Yorku (NYSE) překvapivě odstoupila od rozhodnutí vyřadit z obchodování akcie tří čínských telekomunikačních firem, situaci chce ještě podrobněji posoudit s regulátory a dalšími úřady. Záměr vyřadit akcie společností China Mobile, China Telecom a China Unicom přitom burza oznámila teprve minulý týden, v poslední den loňského roku. Své rozhodnutí tehdy zdůvodnila nařízením prezidenta Donalda Trumpa.

6. Počet nezaměstnaných v Německu se v prosinci nečekaně snížil, míra nezaměstnanosti stagnovala na 6,1 %

Počet nezaměstnaných v Německu se v prosinci navzdory restrikcím v souvislosti se šířením koronaviru překvapivě snížil o 37 000 osob. V zemi, která má zhruba 83 milionů obyvatel, tak bez práce v závěru loňského roku bylo 2,776 milionu lidí. Vyplývá to ze sezónně očištěných údajů, které v úterý zveřejnil spolkový úřad práce. Zvýšil se však počet pracujících v ochranném režimu kurzarbeit. Analytici v anketě agentury Reuters očekávali, že se počet nezaměstnaných zvýší, a to zhruba o 10 000 lidí.

7. Světová banka: Světová ekonomika letos vzroste o čtyři procenta

Světová ekonomika v letošním roce vzroste o čtyři procenta po loňském propadu o 4,3 %, za kterým stála pandemie covidu-19. Předpověděla to v úterý ve svém globálním hospodářském výhledu Světová banka. Varovala však, že vzestup počtu případů nákazy koronavirem a prodlevy v distribuci vakcíny by mohly letošní růst omezit na pouhých 1,6 %.

8. Británie představila nová opatření na pomoc firmám

Británie v úterý představila nový soubor opatření v objemu 4,6 miliardy liber, jimiž chce podpořit ekonomiku zasaženou koronavirovou krizí. Chce tak pomoci firmám překonat negativní dopady omezení zavedených ve snaze zastavit šíření pandemie.

9. Akcionáři TUI umožní německému státu vstup do firmy

Německý stát může vstoupit do cestovní kanceláře TUI tvrdě zasažené koronavirovou krizí a převzít v ní významný podíl. Na úterní mimořádně valné hromadě to schválili její akcionáři. Podle agentury DPA to oznámil šéf dozorčí rady firmy Dieter Zetsche. TUI se tak po letecké společnosti Lufthansa může stát druhou velkou firmou z cestovního ruchu, do které stát vstoupí, aby se ji pokusil zachránit před dopady pandemie.

10. Ve Španělsku loni po sedmi letech poklesu opět vzrostla nezaměstnanost, země trpí propadem turismu

Počet zahraničních turistů, kteří v listopadu přijeli navštívit Španělsko, meziročně klesl o 90 %. Oznámil to v úterý místní statistický úřad. Na vině jsou cestovní omezení, která kvůli šíření koronaviru zavedly španělské úřady i většina dalších zemí v Evropě i jinde. Nedobrá situace v turismu, který je ve Španělsku významným odvětvím, se podepsala i na trhu práce. Po sedmi letech poklesu tak loni nezaměstnanost opět vzrostla.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Tančící roboti

U těchto robotů se hodí označení roboti, nikoli roboty. Skoro by jeden řekl, že tu hudbu zkrátka slyší. Jejich tanec vám udělá radost, vážných zpráv je všude dost. A co vy víte, třeba vám jednou nějaký jejich bratránek pomůže ve složité situaci, třeba když odstraní bombu z nákupního centra, kde budete na nákupu.

Musíte vědět
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat