Co musíte ráno vědět (7. května)
|

Co musíte ráno vědět (7. května)

Jak se v pátek obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jak se podle Moody's bude letos a v příštím roce dařit české ekonomice a jaký architektonický skvost se po letech opět otevřel obyvatelům a návštěvníkům Londýna? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek posílily díky poklesu obav z růstu úroků, za celý týden ale hlavní indexy podaly smíšené výkony

Americké akcie uzavřely páteční obchodování s výraznými zisky, všechny tři hlavní indexy si připsaly více než procento. Nejvíce se dařilo technologickým titulům v čele s firmou Apple. Náladu na trhu podpořily nejnovější údaje z trhu práce ve Spojených státech, když slabší tvorba pracovních míst a pomalejší růst mezd uklidnily obavy investorů z rychlejšího zvedání základní úrokové sazby a zrychlování inflace. Zpevňoval ale také americký dolar. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si v pátek připsal 1,39 % na 24 262,51 bodu, širší S&P 500 stoupl o 1,28 % na 2 663,42 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 1,71 % na 7 209,62 bodu. Index volatility VIX klesl o 7,11 % na 14,77 bodu (před týdnem 15,41 bodu) a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se změnil jen nepatrně a zůstal na 2,95 % (před týdnem 2,96 %). Za celý týden ztratil Dow 0,2 % a S&P 500 odepsal 0,24 %, ale Nasdaq Composite stoupl o 1,26 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Páteční růst ponechal býky ve hře, výhled je ale stále negativní

2. Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden zpevnily o zhruba půl procenta

Evropské akciové trhy v pátek uzavřely v plusových číslech, když investoři vyhodnocovali statistiku z amerického trhu práce a řadu evropských dat. Pozornost poutala také výsledková sezóna. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,59 % na 386,88 bodu, za celý týden pak stoupl o 0,58 %. Britský FTSE 100 si polepšil o 0,86 % na 7 567,14 bodu (týden: +0,01 %), francouzský CAC 40 získal 0,26 % na 5 516,05 bodu (týden: +0,45 %) a německý DAX stoupl o 1,02 % na 12 819,60 bodu (týden: +1,9 %).

Barry Ritholtz: Pět důvodů, proč k brexitu nakonec nedojde

3. Pražská burza v pátek klesla o zhruba 1,5 %, za celý týden přišla o 2,4 %

Pražská burza v pátek prohloubila ztrátu ze čtvrtečního obchodování, index PX klesl o 1,45 % na 1 097,18 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Erste Group Bank, dařilo se naopak Fortuně. Objem obchodů byl s 961 miliony korun výrazně nadprůměrný. Akcie Erste Group Bank, která ráno odtajnila výsledky hospodaření za první čtvrtletí, byly nejobchodovanější a propadly se o 4,7 % na 971,60 Kč. Nedařilo se ani dalším finančním titulům. Komerční banka uvedla, že v prvním čtvrtletí meziročně vydělala o 26,5 % méně, její akcie odepsaly 0,27 % na 910,50 Kč. MONETA Money Bank přišla o 0,73 % na 75,20 Kč a pojišťovna VIG ztratila 0,52 % na 674 Kč.

Miroslav Plojhar (ČS): Obchodování s eurokorunou má smysl, pro větší klid si nechte cenové rozpětí

4. Očekávané události

V noci na pondělí bude čínská centrální banka informovat o vývoji devizových rezerv. Dopoledne Německo zveřejní statistiku továrních objednávek, ČR na trh pošle zprávy o průmyslové a stavební výrobě a maloobchodních tržbách a eurozóna přidá index důvěry investorů od společnosti Sentix. Odpoledne se investoři zaměří na zprávu o výdajích domácností v USA. Za řečnický pultík se v úvodu týdne postaví šéf atlantské pobočky Fedu Raphael Bostic, šéf chicagského Fedu Charles Evans a prezident dallaské pobočky americké centrální banky Robert Kaplan. Londýnská burza zůstane kvůli státnímu svátku zavřená. Hospodářské výsledky představí v USA mimo jiné společnosti Tyson Foods, Hertz Global Holdings a Mosaic. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 7. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 7. května a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Česká ekonomika letos podle Moody's vzroste o 3,6 %

Růst hrubého domácího produktu České republiky v letošním roce zpomalí na 3,6 % a v příštím roce tempo růstu klesne na 3,2 %. Ve výroční analýze věnované České republice to předpověděla ratingová agentura Moody's. Je tak o něco optimističtější než Evropská komise, podle jejíž čtvrteční prognózy letošní růst dosáhne 3,4 % a příští rok 3,1 %. Loni vykázala česká ekonomika růst o 4,4 %.

6. Buffett dále investuje do Applu, koupil dalších 75 milionů akcií

Investiční společnost Berkshire Hathaway amerického miliardáře Warrena Buffetta v prvním čtvrtletí koupila dalších 75 milionů akcií technologické firmy Apple. Buffett to řekl v rozhovoru s televizí CNBC. Berkshire tak nyní vlastní více než 240 milionů akcií Applu v hodnotě 42,5 miliardy dolarů.

7. Test ECB: Největší řecké banky by za nejméně příznivých podmínek na trhu mohly do roku 2020 ztratit 15,5 miliardy eur

Čtyři největší banky v Řecku by za nejméně příznivých podmínek na trhu mohly do roku 2020 přijít asi o 15,5 miliardy eur. Ukázal to výsledek zátěžového testu, o němž informovala Evropská centrální banka (ECB). Částka odpovídá poklesu kapitálové přiměřenosti o devět procentních bodů.

8. Americká ekonomika v dubnu vytvořila 164 tisíc pracovních míst, růst mezd zpomalil na 2,6 %

Ve Spojených státech v dubnu mimo zemědělství vzniklo zhruba 164 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo zhruba 189 tisíc míst po 135 tisících v březnu (revidováno ze 103 tisíc). Míra nezaměstnanosti klesla na 18leté minimum 3,9 %. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce. Tempo meziročního růstu průměrné mzdy se snížilo na 2,6 %.

9. MF: Ekonomická úroveň ČR se bude nadále přibližovat zemím eurozóny

Ekonomická úroveň Česka v poměru k 19 zemím eurozóny v následujících letech poroste. Ministerstvo financí v aktuální dubnové makroekonomické prognóze odhadlo, že letos český hrubý domácí produkt na obyvatele v poměru k eurozóně stoupne na 85 % a příští rok na 87 %. Loni bylo Česko podle odhadů MF na 84 % zemí eurozóny. Česko by tak na tom mělo být lépe než Polsko, Maďarsko, Slovensko, Portugalsko či Slovinsko.

10. Argentina kvůli slabé měně zvýšila úrokovou sazbu na 40 %

Argentina stupňuje boj proti slabé domácí měně a 26% inflaci. Centrální banka proto v pátek zvýšila základní úrokovou sazbu na 40 % z předchozích 33,25 %. Ke zvýšení úroků tak za posledních osm dnů přistoupila už potřetí, naposledy to bylo ve čtvrtek.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

V Kew Gardens v Londýně se po náročné opravě opět otevřel skleník

Královská botanická zahrada v Kew na předměstí Londýna po pětileté renovaci znovu otevřela svůj rozsáhlý skleník. Oprava za 41 milionů liber (1,2 miliardy Kč) umožní veřejnosti prohlédnout si zhruba 10 000 rostlin pocházejících z mírného klimatického pásma z celého světa. Některé části stavby byly rozebrány až na kostru a zmodernizovány. K nátěrům bylo zapotřebí přes 5 200 litrů barvy a vyměnit bylo nutné 15 000 skleněných tabulek.

Mezi 1 500 různými druhy rostlin je i mimořádně vzácný píchoš Woodův původem z Jihoafrické republiky, jenž se ve volné přírodě už nevyskytuje. Existuje výlučně v botanických zahradách a u soukromníků. Strom dostal přezdívku nejosamělejší rostlina světa, protože existují pouze samčí exempláře - všechny jsou odnože toho z Kew, který se podařilo získat v polovině 19. století. Aby strom vytvořil semena, potřebuje samičí rostlinu.

Jak uvedl server BBC, při obnově skleníku bylo odstraněno, vyměněno opraveno, nahrazeno či vyčištěno téměř 70 000 částí staveb. V případě největších kontejnerových nádob musely být k jejich vyzvednutí použity jeřáby. Opravovalo se z lešení v celkové délce 180 kilometrů. Oprava si vyžádala přes 1 700 pracovních dní 400 pracovníků.

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa
před 18 minutami

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa

Více než 700 ekonomů, včetně sedmi laureátů Nobelovy ceny, se v otevřeném dopise, na nějž upozornil web CNN, staví...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Volby
AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
včera v 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
včera v 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
včera v 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
včera v 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
včera v 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
včera v 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
včera v 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
včera v 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
včera v 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ze světa investičních doporučení (23. října)
včera v 14:46

Ze světa investičních doporučení (23. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy
včera v 13:10

BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy

Americký prodejce oděvů Gap zvažuje, že zavře všechny své prodejny v Británii, Francii, Irsku a Itálii. Prodej mu už...
Móda a design Maloobchod Americké akcie
Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08…
včera v 13:05

Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08 USD, odhad: 1,34 USD), tržby 8,75 miliardy USD (odhad: 8,66 miliardy USD)

Vydavateli kreditních karet American Express klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 40 procent na 1,07 miliardy...
American Express Platební karty Výsledková sezóna
Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber
včera v 11:14

Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber

Britské podniky mohly z veřejných financí neprávem získat až 3,9 miliardy liber na podporu zaměstnanosti v době krize...
Spojené království Byznys a podnikání Podvod
Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq
včera v 11:03

Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq

Německá automobilka Volkswagen v pátek ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně-užitkového vozu (SUV)...
Volkswagen Auta Slovensko
EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla
včera v 10:54

EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla

Aktivita na globálním trhu s primárními úpisy akcií (IPO) zaznamenala ve třetím čtvrtletí výrazné oživení. Díky...
Primární úpis akcií (IPO) Akciový trh
KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců
včera v 10:32

KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců

Řetězec restaurací s rychlým občerstvením KFC vytvoří ještě do konce letošního roku ve svých 965 restauracích v...
Restaurace Spojené království