Co se šestiletým digitálním milionářem?
|

Co se šestiletým digitálním milionářem?

Kde končí nevinná dětská zábava a začíná těžká dětská práce? Je YouTube zaměstnavatelem influencerů? Smí rodiče prošustrovat jmění, které nasyslili filmováním své ratolesti? Nikdo neví.

Reklama a marketing Média Zábava a zábavní průmysl Alphabet (Google) Děti Rodina Zaměstnání

Každý věk má svoji bezbřehou radost. Dnes jí je skutečnost, že na zdech domů nevisí rudé hadry s nápisy "Za socialistickou železnici" a že oslavy Máchova Máje neruší banda kreténů v bleděmodrých silonových košilkách nadšená z barevných mávátek. Tehdejší bezbřehá radost naopak spočívala v tom, že se nikdo neživil influenceřinou a nikdo se nechlubil celému světu tím, že jeho dítě už umí říct "pšeplaťte ši můj kanál".

Platí to s tím rozdílem, že z dnešního pekla nelze utéct na západ. Naopak, nejzápadnější civilizace planety (v geografickém i geopolitickém slova smyslu) je jeho zdrojem. Přicházel-li dříve z Kremlu mráz cynické moci, vane dnes z Kalifornie puch podobně cynického dojení chudoby ducha.

Roztomilí i zrůdy

Řeč je o fenoménu dětských hvězdiček ze sociálních sítí, snad nejvíce z YouTube a Instagramu. Dětičky, roztomilé až běda, otevírají krabice s hračkami, hrají si s jejich obsahy a culí se u toho do kamery. Později tančí, zpívají, nechávají se natáčet při čištění zubů. Chovají se jako normální děti, nebo jako zrůdy, podle nátury rodičů, kteří za to tak jako tak inkasují peníze, mnohdy velmi slušné. A po světě – u sousedů v Pasadeně či San Jose, ale také ve Valparaísu, Reykjavíku, Singapuru a Prachaticích – to celé financuje armáda pologramotných, kteří upřeně sledují každý jejich pohyb, plácajíce se smíchy do stehen. Jen namísto mávátek mají v rukou nejnovější Samsung nebo Huawei.

Dětští influenceři (to slovo zní dost pitomě i v angličtině, natož česky) jsou nejnovějšími výhonky digitální ekonomiky. Poslové budoucnosti, tvrdí jedni, snůška úchylů, myslí si druzí. Dost možná mají pravdu oba tábory. Tak či tak, jako vše, co dokáže vydělat peníze, přitáhla i tato e-profese vedle svých adeptů i právníky, zákonodárce a regulátory, jakési sekundární posly budoucnosti (či úchyly, podle čtenářova uvážení). A s nimi se objevila spousta zábavných právních trablů.

Zaprvé, je tu problém dětské práce. Když má dítě hereckou roli ve filmu, pozná se celkem jednoduše, že pracuje. Když režisér řekne "akce", klapka klapne a dotyčný malý herec dělá, co mu bylo předtím nakázáno, je to jasné. Když však rodič filmuje děcko, jak dostává hračku, začíná to být sporné.

Pryč ze školy!

Extrémní případy však poznáme všichni. Vezměme takovou Machelle Hobsonovou, sedmačtyřicetiletou matku šesti adoptivních dětí z Arizony. Ta si loni přišla na svém účtu na YouTube na přibližně 300 000 dolarů. Může za to partnerský program řečené sociální sítě, jež pobízí lidi, aby na ni nahrávali kdejakou pitomost s vidinou výdělku. Čím více lidí videoklip zhlédne, tím více zobrazení příslušné reklamy a příjmu pro Sergeye Brina i majitele účtu.

Paní Hobsonová odhlásila své děti ze školy, aby mohly nerušeně "hrát" v jejích videoklipech. Ty sledovalo 700 tisíc lidí a měly 242 milionů zhlédnutí (těch mávátek). Když však děti nehrály, jak si představovala, tloukla je, trápila hlady a vůbec se chovala nesnesitelně. Její případ nakonec vyřešily společně YouTube (napřed ji odstřihl od zdroje peněz, později účet zrušil) a policie, která ji zatkla.

Práce je, když ...

Extrémní myšlenky existují i na druhé straně barikády. "Je mi jedno, jestli jde jen o otevírání krabic s hračkami," říká Sheila Kuehlová. Ta byla sama dětskou hvězdičkou, než se stala poslankyní v kalifornském Kongresu a začala psát zákony omezující dětskou práci. "Když jsou za to peníze, je to práce."

I to má své mouchy. Kdybych například já donutil svoji dceru, aby sedm hodin denně tančila před kamerou na chůdách, nikdo by mi za to (předpokládejme) nedal ani pětník. Podle vzorce paní Kuehlové by to tedy práce nebyla. Stala by se jí až ve chvíli, kdy by to začalo vynášet. Duch Miloše Jakeše kráčí dál.

Tentýž jev lze vidět i jako jiný typ problému, když jen trochu chcete. Uber musel svůj spor o to, zda jeho řidiči jsou jeho zaměstnanci, nebo jen dodavateli (jak to Uber chce, aby se k nim mohl chovat arogantněji), řešit mimosoudním vyrovnáním. I YouTube by mohl být považován za zaměstnavatele lidí, kteří jeho reklamou vydělávají peníze. Tak to tvrdí profesorka práv z University of California Veena Dubalová.

To by znamenalo, že by se YouTube musel řídit pracovním právem státu, v němž je registrován, tedy v Kalifornii. I dětská práce by tímto právem byla regulovaná. Pokud by její regulace byla stejně obtížná jako v případě dětských herců, asi by si to kdekdo (včetně paní Hobsonové, doufejme) rozmyslel.

Ne že by takový náhled na věc řešil vše. Je-li dítě v záběru zaměstnancem, není jím i kočka? Neměl by někdo dohlížet na to, zda dostává dobře žrát? Takové otázky člověka bezděky napadají a jistě se najde šikovný právník, který si za to zanedlouho postaví vilu na pobřeží.

Chudák Jackie Coogan

A pak je tu obzvlášť nepěkná otázka: Komu vlastně vydělané peníze patří? Když nějaká slavomamem posedlá matka přinutí své malé děti, aby dělaly opičky na kameru, kdo shrábne honorář za odkoukanou reklamu?

Od roku 1939 patřilo 15 % honoráře přímo takovému vydělávajícímu dítěti (ačkoli přístup k nim získalo až po 21. narozeninách). Tehdy zjistil jistý Jackie Coogan, někdejší dětský partner Charlieho Chaplina, že mu rodiče legálně prošustrovali čtyři miliony dolarů, které s králem grotesky vydělal. Co dítě vydělalo do 21 let, patřilo zkrátka rodičům.

Od těch dob až do konce 20. století museli rodiče dávat alespoň 15 % honorářů ratolesti stranou a nesahat na ně. Se zbytkem mohli nakládat, jak se jim zlíbilo. Dnes je to tak, že dítěti patří 100 % výdělku, ovšem s tím, že 85 % mohou zákonní zástupci používat podle svého uvážení na rozvoj dítěte. Součástí péče o rozvoj dítěte přitom může být i plat, který si sami budou z řečených peněz vyplácet, přičemž o jeho výši rozhodují sami. Fakticky vzato se tedy mění jen to, že líznout dostane i právník, který takovému uspořádání dá oficiální papírovou podobu.

Řešení je přitom na dosah ruky. Stačilo by zavést pravidlo, že jak se ve videoklipu objeví dítě, nelze tento spojovat s reklamou, a tedy monetizovat, jak praví půvabný termín z branže. Rodiče rozumní, nemoudří, posedlí i přímo zločinní by tak nadále mohli své ratolesti svobodně natáčet a rozesílat do světa, jen by za to neviděli ani korunu, a nebyli by tudíž v pokušení své děti kvůli výdělku trápit.

Jenže takové pravidlo se nikomu nehodí – rodičům, YouTube ani výrobcům, o armádě pologramotných nosičů mávátek nemluvě. Globální festival pleskání o stehna tedy může pokračovat.

včera v 17:54

Jan Bureš: ČNB nemá nyní důvod měnit politiku, silnější koruna by mohla vést k verbálním intervencím

Česká národní banka nemá kam spěchat, jádrová inflace v Česku je vysoká. Ačkoli se čeká, že převáží dezinflační...
Česká koruna Maďarský forint Polský zlotý
21. 9. 2020 12:00

Investorský magazín: 200. díl jako all-star game na pražské střeše

Protože je v době koronavirové nejlepší natáčet někde na vzduchu, a navíc v polovině září bylo krásné počasí,...
Investorský magazín Rozhovor Světová ekonomika
17. 9. 2020 17:46

Šrámek (Longevitytech.fund): Peníze investované do vývoje vakcín na covid-19 mohou chybět, má smysl uvažovat komplexněji

Koronavirová doba ukázala, že mnoho věcí, které se jevily jako nemožné nebo komplikované, vlastně tak složitých není....
Krása a zdraví Zdravotnictví a zdravotní péče Koronavirus
16. 9. 2020 17:41

Turismus v době koronavirové: Na někdejší úrovně se odvětví může vrátit až za několik let, říká analytik

Cestovní ruch se během jarních měsíců zařadil mezi poražené koronavirové krize. Navzdory jeho oživení nejsou jeho...
Česká ekonomika Česká republika Koronavirus
16. 9. 2020 10:12

Petr Koblic (BCPP): Firmy jako Pilulka.cz, eMan nebo Česká zbrojovka Group mohou otevřít oči skeptikům

Letošní podzim se podle všeho na pražské burze stane jedním z nejživějších období za mnoho let. Co by úpisy akcií...
Akcie ČR Pražská burza eMan
15. 9. 2020 09:50

Šindel (Citibank): Dalšímu uzavření ekonomiky kvůli covidu-19 se politici budou chtít vyhnout, dopady na hospodářství jsou extrémní

Velké téma zbytku roku je samozřejmě covid-19, a to nejen počty pozitivně testovaných, ale také smrtnost viru. Lidem...
Koronavirus Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby
14. 9. 2020 12:00

Investorský magazín: Proč jsou akcie firmy Pilulka.cz zajímavé i pro drobné investory?

Letošní podzim může být na pražské burze nejzajímavější v historii. Hned dvě výrazné společnosti se chystají...
Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO) Pilulka.cz
12. 9. 2020 13:28

Rychlost oživení ekonomiky po pandemii bude záviset (i) na kvalitě zdravotnického systému, říká ekonom

Země, které mají kvalitnější a kapacitně velkorysejší zdravotnické systémy, případně zkušenosti s podobnými...
Světová ekonomika Emerging Markets Koronavirus
11. 9. 2020 06:49

Tomáš Kálal (Conseq IM): Vládní dluhopisy nenabízejí atraktivní výnosy, alternativou jsou firemní bondy nebo přímé půjčky firmám

Reakce centrálních bank na koronavirovou krizi vymetla z trhu další část státních dluhopisů, které ještě nabízely...
Státní dluhopisy České státní dluhopisy Firemní dluhopisy
10. 9. 2020 12:05

Vláda by měla v podpoře hospodářství chtít za málo peněz hodně muziky, říká ekonom Jan Bureš

Investiční pobídky, které přimějí firmy rozhýbat peníze, ne je šetřit na (ještě) horší časy. A investice například do...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
9. 9. 2020 09:56

Šindel (Citibank): Krátkodobě je prostor pro oslabení dolaru omezený, v dvouletém horizontu je ve hře i hladina 1,25 EUR/USD

Koronavirová krize a na ni reagující opatření americké centrální banky a vlády sebraly dolaru výhodu úrokového...
EUR/USD Americký dolar Měny
7. 9. 2020 12:00

Investorský magazín: Zlato a stříbro pod lupou a rozborka akcií na pražské burze

Lámání rekordů na akciových trzích jde v posledních týdnech ruku v ruce s růstem volatility. Jak může na vývoj...
Zlato Stříbro Vzácné kovy
31. 8. 2020 12:00

Investorský magazín: Jak stavět portfolia po historickém obratu na trzích?

Kapitálové trhy letos zažily jeden z historicky největších poklesů a růstů zároveň. Jak v tak divokém období skládat...
Světové akcie Investiční portfolio Diverzifikace investic
24. 8. 2020 12:00

Investorský magazín: Bude pro trhy lepším americkým prezidentem Trump, nebo Biden?

Trump, nebo Biden? Kdo bude lepším americkým prezidentem pro trhy? Americké volby mohou burzami zahýbat více než...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Americké akcie
12. 8. 2020 09:34

Obrací se trend na trhu se zlatem?

Ceny zlata a stříbra v úterý 11. srpna prodělaly výrazný pokles a unce žlutého kovu se obchodovala poměrně hluboko...
Zlato Vzácné kovy Technická analýza
11. 8. 2020 16:48

Analytik: Index S&P 500 je blízko hranice překoupenosti, na historickém maximu by měla přijít konsolidace

Americký akciový index S&P 500 atakuje únorový historický rekord. Index relativní síly je blízko hladině 70 bodů,...
Technická analýza Americké akcie S&P 500
11. 8. 2020 09:57

Virgin Galactic jako tip pro ty, kdo zkoušejí "trefit" další Teslu

Společnost Virgin Galactic má nakročeno ke komerčním "výletům" do vesmíru, nově ale možná shání kapitál na něco, co...
Doprava Technologie Americké akcie
8. 8. 2020 06:26

Chcete investovat úspěšně, levně a bez starostí? Zkuste robo-advisory

Chcete investovat pravidelně, třeba i malé částky a s minimálními poplatky? Máte (oprávněnou) obavu, že si vyberete...
Investiční a finanční poradenství Ponaučení pro investory Investiční strategie
7. 8. 2020 09:48

Vít Endler (finGOOD): Trh rezidenčních nemovitostí se během pár měsíců stane místem pro kupující, ceny by měly klesat

S tím, jak budou dobíhat programy pozastavení splátek hypoték a podpory zaměstnanosti v době koronavirové krize,...
Realitní trh Nemovitosti Investiční alternativy
6. 8. 2020 18:10

Co je potřeba vědět o investování do mincí

Zatímco ceny drahých kovů v čase výrazně kolísají, pamětní mince si svou hodnotu zachovávají a postupně se zhodnocují...
Investiční a pamětní mince a medaile Sběratelství Investiční alternativy