Zbrojovce Colt CZ Group v prvním pololetí stouply výnosy o 49 %, čistý zisk dosáhl 1,1 miliardy korun

Zbrojařský holding Colt CZ Group vykázal za první letošní pololetí výnosy 7,05 miliardy korun. Jde o meziroční nárůst o 49,1 %, především díky zvýšení prodejů zbraní a konsolidaci výnosů Coltu. Téměř 58 % se na celkových výnosech podílely tržby skupiny v USA. Čistý zisk zbrojařské skupiny dosáhl za prvních šest měsíců roku 1,1 miliardy korun, nárůst ve srovnání se stejným obdobím loni činí 87,9 %.

Česká zbrojovka Group - ilustrační foto
Obrázek: Česká zbrojovka Group

Počet prodaných zbraní holding za první letošní pololetí zvýšil ve srovnání se stejným obdobím loni o 19,2 % na 362 741. Krátké palné zbraně byly zastoupeny z více než 58 %, dlouhé palné zbraně pak z necelých 42 %. Ukazatel EBITDA (zisk před započtením úroků, daní a odpisů) očištěný o mimořádné vlivy vzrostl o 49,1 % na více než 1,79 miliardy korun.

Colt CZ Group - hospodářské výsledky za 1H2022, zdroj: Colt CZG
Colt CZ Group - hospodářské výsledky za 1H2022, zdroj: Colt CZG

Jak upozornil předseda představenstva Jan Drahota, společnost za sebou má další rekordní pololetí. "Meziroční srovnání pozitivně ovlivnila nejen konsolidace výnosů Coltu, ale také zlepšený produktový mix a nárůst počtu prodaných zbraní v klíčových teritoriích," uvedl Drahota.

Prodeje skupiny rostly na klíčových trzích v Severní Americe, Asii a Evropě. Téměř 58 % se na celkových výnosech firmy podílely výnosy v USA. Přes 12 % tvořily výnosy dosažené na evropském trhu bez České republiky. Asie se na celkových výnosech podílela více než 11 %, Česká republika více než 8 % a Kanada zhruba 7 %.

Colt CZ Group - tržby podle regionů, zdroj: Colt CZG
Colt CZ Group - tržby podle regionů, zdroj: Colt CZG

Vedení firmy Colt CZ Group očekává, že celkové výnosy v roce 2022 dosáhnou 14 až 14,6 miliardy korun, což ve srovnání s konsolidovanými výnosy v roce 2021 představuje nárůst o 31 až 36 %. Očekávaná výše EBITDA by letos měla činit 3 až 3,3 miliardy korun, což by znamenalo meziroční nárůst o 36 až 50 %. Dosud společnost čekala tržby 14,4 až 14,8 miliardy korun. Důvody snížení výhledu nebyly zatím uvedeny, podle analytiků z J&T Banky může ale krok souviset se zpomalující komerční poptávkou v USA.

Společně s dceřinými společnostmi je Colt CZ předním světovým výrobcem ručních palných zbraní pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov, sportovní střelbu a další komerční využití. Součástí skupiny jsou firmy Colt's Manufacturing, Česká zbrojovka, Colt Canada, CZ-USA, 4M Systems a CZ Export Praha. Colt CZ Group rovněž drží podíl ve švédském výrobci optických montážních řešení pro zbraně Spuhr i Dalby.

Colt CZ Group - prodeje zbraní, zdroj: Colt CZG
Colt CZ Group - prodeje zbraní, zdroj: Colt CZG

"Na prudkém růstu tržeb se podílela akvizice americké společnosti Colt, která byla do hospodaření zařazena koncem května 2021. Prudký růst výnosů v ČR je výsledkem zakázky pro armádu a také celkově se lepšícího produktového mixu, kde prodej dlouhých zbraní roste rychleji než prodej krátkých zbraní. Organický růst prodejů v USA byl ale zřejmě slabší, což způsobilo odchylku tržeb proti očekávání. Společnost nicméně dokázala udržet vysokou EBITDA marži (25,5 %), díky čemuž upravený zisk EBITDA vzrostl stejně jako tržby. Růst nákladů je prozatím pozvolnější, než jsme čekali. Pozitivně nás překvapila i finanční úroveň díky vyšším úrokovým výnosům," napsal analytik Pavel Ryska z J&T Banky.

"V prezentaci k výsledkům Colt CZ uvádí, že podepsal smlouvu o koupi zbývajících 75 % akcií švédského výrobce zbraňové optiky Spuhr i Dalby. Cena nebyla uvedena a transakce čeká na dokončení. Zpráva není překvapivá, neboť management naznačoval akvizici v tomto směru. Společnost také v květnu vyplatila část akciového earn-outu za akvizici Colt Holding, což zvýšilo počet akcií firmy o asi 1,1 %," dodal Ryska.

Za samotné druhé čtvrtletí společnost vykázala tržby 3,5 miliardy korun (meziročně +30 %), upravený zisk EBITDA 770 milionů korun (meziročně stagnace) a čistý zisk 559 milionů korun (meziročně +80 %). Bez započtení výsledků podniku Colt se tržby meziročně zvýšily o 3 %. Počet prodaných zbraní klesl v druhém čtvrtletí na 162 tisíc, to ale kompenzoval meziroční růst průměrné prodejní ceny o 33 %.

"Firma za druhý kvartál oznámila meziročně víceméně stabilní upravený zisk EBITDA a bez zahrnutí vlivu konsolidace společnosti Colt mírný růst tržeb, kdy bylo patrné zpomalení v USA kvůli ochlazujícímu civilnímu trhu. EBITDA marže byla meziročně stabilní i přes silný nákladový tlak v podobě rostoucích cen energií (firma očekává náklady na elektřinu a zemní plyn v roce 2022 ve výši 450 milionů korun (proti 70 milionům korun v roce 2021). K tomu pomohl lepší produktový mix (s vyššími dodávkami dlouhých zbraní v armádním segmentu). Výsledky celkově hodnotíme neutrálně, akcie byly v poslední době pod tlakem a ocenění je relativně nižší. Výsledky potvrzují, že firma je dobře diverzifikovaná, takže je schopna kompenzovat ochlazující civilní trh v USA rostoucí globální poptávkou v segmentu armády a bezpečnostních složek se zhoršením bezpečnostní situace," uvedl analytik Petr Bártek z České spořitelny.

Na konferenčním hovoru generální ředitel Colt CZ Group Jan Drahota uvedl, že komerční poptávka v USA zaznamenává významné změny. V letech 2020-2021 na trhu prudce rostly prodeje lehkých polymerových ručních zbraní, zatímco nyní tento segment prochází korekcí a zájem se soustřeďuje na jiné typy. Reakce na tyto změny vyžaduje od Coltu dobu 3-5 měsíců k uzpůsobení výroby, což komplikuje odbyt. Z hlediska výroby Drahota naopak označil za pozitivní, že firma nemá výrazný problém s dodávkami materiálů. Upravená EBITDA marže by měla klesnout ze silných 25,5 % v první polovině roku, pokles by ovšem neměl být dramatický a firma dlouhodobě cíluje marži nad 20 %. Management firmy se bude zabývat dividendovou politikou, přičemž Drahota očekává nový dividendový výplatní poměr alespoň 50 %. Nyní je stanoven jako minimálně 33 % zisku. Konečně, zvýšení podílu ve švédském výrobci zbraňové optiky Spuhr i Dalby z 25 % na 100 % umožní Coltu podílet se na zakázkách armád na modernizaci zbraní a rozšířit nabídku produktů.

"Očekávaný více než 50% dividendový výplatní poměr by podle našich odhadů vedl k vysokému jednocifernému až nízkému dvoucifernému růstu dividendy (poslední dividenda byla na úrovni 25 Kč). Akcie by tak mohly poskytnout dividendový výnos kolem 5 % pro rok 2023, přičemž výsledky by měly v druhém pololetí mírně mezipololetně zrychlit díky silné poptávce v M/LE," doplnil Petr Bártek.

Své produkty prodává Colt CZ Group především pod značkami Colt, CZ (Česká zbrojovka), Colt Canada, CZ-USA, Dan Wesson a 4M Systems. Společnost má sídlo v České republice a výrobní kapacity v Česku, ve Spojených státech a v Kanadě. Zaměstnává více než 2 000 lidí v Česku, USA, Kanadě, Německu a Švédsku. Skupina je ze 76,5 % vlastněna holdingem Česká zbrojovka Partners, zbývajících 23,5 % tvoří veřejně obchodované akcie.

Zdroj:
Česká zbrojovka Group
Akcie ČR
Přestat sledovat
Colt CZ Group (dříve Česká zbrojovka Group)
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Zbraně
Přestat sledovat

Videotéka

Obrázek: Investiční web
24. 9. 2022 20:30
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Napětí na trzích nepolevuje, investory děsí geopolitika i riziko…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: HYDROGEN2
24. 9. 2022 13:39
HYDROGEN2: Fond kvalifikovaných investorů, který myslí na vodíkovou budoucnost a sází na ni ve…
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
23. 9. 2022 12:29
Jak reagovat na (příští) krizi? Šetřit a rozumně investovat, říká ekonom
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
21. 9. 2022 10:00
Petr Novotný (Investiční web): Toto jsou hlavní argumenty pro medvědí scénář (nejen) do konce roku
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat