Dalio: Uspět na trhu je těžší než na olympiádě. Musíte jít proti konsenzu
|

Dalio: Uspět na trhu je těžší než na olympiádě. Musíte jít proti konsenzu

Úspěšný investor a zakladatel největšího hedgeového fondu na světě Ray Dalio investorům pravidelně radí, co dělat pro to, aby se nestali obětí zrádných finančních trhů. V rozhovoru s výkonným ředitelem zpravodajského portálu Business Insider došlo mimo jiné na kontrariánské investování.

Investování Investiční strategie Pravidla a doporučení pro investování Ponaučení pro investory Kontrariánské investování Investiční guru

"Konsenzus je započítaný v ceně. Je to stejné jako při sázení na sportovní výsledky, třeba na dostihy. Pokud chcete vyhrát a vydělat, musíte jít proti davu a mít pravdu," říká Ray Dalio. "Uspět na finančních trzích je ale mnohem těžší než třeba vyhrát na olympiádě. Na trzích totiž stojíte proti obrovskému množství lidí, kteří se snaží o totéž."

"V Bridgewater Associates pracuje asi 1 500 lidí, kteří se snaží za každou cenu porazit své soupeře, za výzkumy a analýzy utrácíme obrovské sumy. Když se do této hry zapojíte, musíte se stejně jako v pokeru ptát, kdo jsou vaši soupeři, proti komu vlastně jdete," upozorňuje Dalio.

Velkým handicapem drobných investorů je podle něj to, že reagují výrazně impulzivněji než institucionální investoři. "Průměrný investor má často tendenci kupovat akcie na vrcholu a prodávat je na minimech. To je důvod, proč by drobní investoři měli vysokou hru hrát nanejvýše s malou částí svých peněz. Pro většinu je vhodné spíše vyvážené portfolio, které jim sice nedokáže nabídnout závratné zisky, nějaké relativně stabilní ale ano," dodává Ray Dalio.

Zdroj: Business Insider