Dlouhodobé investování v době dynamického vývoje: Jaký zvolit přístup?
|

Dlouhodobé investování v době dynamického vývoje: Jaký zvolit přístup?

Svět se zrychluje, desetiletími ověřené strategie přestávají fungovat a poslední propady na trzích kvůli šíření koronaviru zpochybňují vše, co se ještě před měsícem a půl jevilo jako nezpochybnitelné. Investoři zažívají těžké časy, svět (snad) ovšem nekončí, a tak by bylo dobré se zamyslet nad tím, jak na trzích obstát v příštích měsících, letech a dekádách.

Investování Investiční strategie Volatilita Ponaučení pro investory

1. Stockpicking

Uplynulá dekáda byla charakteristická přílivem obrovského objemu peněz do pasivních fondů. Růst cen akcií této strategii nahrával, dnes je ovšem načase zvážit, zda je výhradně pasivní přístup vhodný. Mimo jiné proto, že nezvykle dlouhý býčí trh v indexech vyvezl nahoru i "černé pasažéry", kteří se teď mohou ocitnout pod mnohem větším tlakem než podniky, které stojí na pevných základech.

Investoři tak mohou v současné situaci ochránit svá portfolia aktivním výběrem stabilních společností, jejichž byznys je schopný ustát i delší období extrémně nepříznivých podmínek.

Jim Cramer: Kupujte akcie firem, bez kterých se nedá (ani v recesi) žít
V době, kdy trhy opakovaně za den ztrácejí pět nebo deset procent, přestává mít smysl investovat do celého akciového indexu. Tak totiž držíte v portfoliu jak vítěze, tak poražené, přičemž těch druhých je v tu chvíli výrazně více. Když se ekonomika zastavuje, má smysl vybírat tituly spojené s těmi nejnutnějšími lidskými potřebami. Ve vysílání CNBC to investorům vzkázal excentrický komentátor a investor Jim Cramer.
Vácha (Conseq IM): Černí pasažéři v indexech, kteří se svezli vzhůru, mohou teď mít o to větší problémy
Poslední jedenáct let šly nahoru ceny většiny aktiv. V současných turbulencích se může jako problém ukázat například i velká obliba investic do celých indexů, kdy se na růstu kvalitních společností svezly i firmy, které nejsou schopné vydělávat. Příkladem je Uber, uvedl v rámci debaty z cyklu ABCD investora Lukáš Vácha ze společnosti Conseq Investment Management.

2. Asijský region

Většina analytiků se shoduje, že Asie bude v příštím desetiletí z pohledu investic mimořádně atraktivní. Už John Maynard Keynes říkal, že trhy v krátkodobém horizontu fungují jako hlasovací zařízení, v dlouhodobém ale jako váhy.

Do karet hrají Asii rychlejší růst ekonomiky ve srovnání se Západem, nízké ceny ropy (zejména v případě čistých dovozců, mezi něž patří například Čína) nebo příznivější demografická struktura. Situace kolem šíření koronaviru navíc ukazuje, že zejména v Číně je utažený politický systém mnohem efektivnější při řešení krizových situací.

Fidelity: Čína bude lídrem oživení v době po pandemii COVID-19
Podle bleskového průzkumu mezi 152 akciovými analytiky a experty na trhy s cennými papíry s pevnými výnosy, kteří pracují pro Fidelity International, se zdá, že společnosti v Číně se nejrychleji dostanou z globální pandemie koronaviru a budou jím nejméně poškozeny.

3. Vnímání nových pořádků

Investoři mají tendenci uvažovat stále stejně, držet se toho, co fungovalo v posledních letech. Překotný vývoj ekonomiky, politiky a geopolitiky ale mimo jiné zvyšuje potřebu přizpůsobovat nejen sebe, ale i své portfolio novým pořádkům.

21. století přináší prolínání a propojování různých sektorů, vznik nových odvětví, mění se struktura tržeb podniků, chování zákazníků a klientů. I legendární investor Warren Buffett ještě nedávno tvrdil, že moc nerozumí technologickému sektoru, nakonec ale dospěl k tomu, že vyhýbat se akciím typu Applu by bylo přinejmenším nerozumné.

Investoři se musí učit přemýšlet komplexně, přijímat nové impulzy a přistoupit na to, že pravidla tržní "hry" se mění. A koronavirus může mít dopad i na chování spotřebitelů, zásadní proměnou tak může rychle projít celá ekonomika.

Zdroj: Fidelity International