Dluhopisy investičního stupně jako štít proti slabosti akcií
|

Dluhopisy investičního stupně jako štít proti slabosti akcií

Tržní volatilita v uplynulých týdnech výrazně narostla. Andrea Iannelli, investiční ředitel Fidelity International, v současnosti vidí jako příležitost dluhopisy s investičním ratingem. Oceňuje ty asijské, pozitivně vnímá také Evropu. Zajímavé možnosti spatřuje také na britském trhu v souvislosti s potížemi při vyjednávání podmínek brexitu. Období výrazného poklesu cen akcií bývají předznamenávána širšími spready, ale zatím není jasné, zda jejich rozšiřování v letošním roce je opravdu předzvěstí něčeho zlověstnějšího.

Firemní dluhopisy Dluhopisový trh Bezpečné investice Investiční tipy

"Očekáváme tlak na rozšiřování spreadů s tím, jak globální růst slábne a zadlužení firem je vysoké," poznamenává Iannelli. Jak vnímá jednotlivé regiony?

Evropa

Nadále preferovaný trh. Ocenění se zlepšilo do té míry, že nabízí přesvědčivou alternativu k USA, a to jak zajištěnými výnosy, tak na základě poměru spreadů vůči výnosům vládních dluhopisů. Stabilní růst a nadále uvolněné měnové podmínky by měly držet úvěrový trh pevně ukotvený i v roce 2019.

Spojené království

S tím, jak brexit podkopává tržní sentiment, působí spready okolo 150 bazických bodů jako úzké. Nicméně váhání a komplikace při vyjednávání odchodu země z EU může vytvářet příležitosti.

USA

Výsledková sezóna byla silná, ale firmy zdůraznily očekávaní pomalejšího růstu zisků. Fundamenty se v následujících dvanácti měsících zhorší, růst zpomalí a na ziskové marže budou tlačit vyšší mzdy, silnější dolar a případná nová cla. V pozdní fázi cyklu jsou rizika spojená s vysokým zadlužením firem stále patrnější.

Firemní zombie nahánějí hrůzu
Počet firem, které by za normálních okolností dávno zkrachovaly, ale díky extrémně uvolněné měnové politice stále přežívají, roste. Tyto takzvané zombie společnosti mohou podle Banky pro mezinárodní vypořádání v budoucnu ohrožovat trh práce.

Asie

Slabá čínská data a asijské akciové trhy držely kreditní trh v obezřetnosti. Vzhledem ke snahám o oddlužování mohou být ale regionální dluhopisy investičního stupně zajímavé.

Zdroj: Fidelity International