Blýská se na lepší dluhopisové časy?
Investoři letos lijí peníze do dluhopisových fondů velice svižným tempem. Centrální banky totiž začínají se snižováním úrokových sazeb, případně se k uvolňování měnové politiky chystají v dohledné době. Nižší sazby bondům svědčí, protože s poklesem výnosů rostou jejich ceny. Dluhopisové fondy již letos (do konce května) zaznamenaly čistý příliv téměř 400 miliard dolarů.
Podle údajů společnosti EPFR dosahuje dosavadní letošní příliv kapitálu zhruba 51 % celoročního rekordu z roku 2021. "Největší část těchto peněz směřovala zatím letos do aktivně spravovaných fondů," uvedl Cameron Brandt, hlavní analytik EPFR.
Aktivně spravované fondy zaměřující se na aktiva s pevným výnosem byly v roce 2022 pod velkým tlakem, protože americká centrální banka a další globální měnové autority začaly agresivně zvyšovat úrokové sazby, aby bojovaly s vysokou inflací. To srazilo ceny bondů na mnohaletá minima.
Například index Bloomberg US Treasury 20+ Years za poslední tři roky vykazuje stále zápornou výkonnost, podle údajů společnosti FactSet zhruba -30 %. Dluhopisový iShares 20+ Year Treasury Bond ETF je za poslední tři roky zhruba 37 % v minusu.
Zatímco Fed obvykle zahajuje globální snižování sazeb, jeho základní úroková sazba zatím zůstává beze změny v rozmezí 5,25-5,50 %, což je téměř dvacetileté maximum. Zvýšení míry nezaměstnanosti v USA na 4,1 % v červnu a další známky potenciálního oslabení americké ekonomiky ale dávají investorům naději, že Fed bude brzy následovat Evropskou centrální banku, která již s uvolňováním měnové politiky začala. Dluhopisovým investorům se tak snad blýská na lepší časy a příliv peněz do globálních dluhopisových fondů v letošním roce tomu odpovídá.
Zdroj: MarketWatch, EPFR