Dvouciferné zisky na Wall Street jako důvod k obavám?
|

Dvouciferné zisky na Wall Street jako důvod k obavám?

Ani zvýšená volatilita, kterou přinesl letošní rok, nevystavila stopku býčímu trendu na amerických burzách. Ceny akcií na Wall Street se přitom v posledních letech zvyšovaly velice rychle. Je to důvod k obavám?

Akciový trh S&P 500 Americké akcie

Akcie na Wall Street loni posílily devátým rokem v řadě. Jejich zhodnocení dosáhlo (po započtení dividend) 21,6 %. Dvouciferného procentuálního růstu tak dosáhly v sedmi z posledních devíti let. Stejně dlouho sílily naposledy v 90. letech, kdy se po započtení dividend zvyšovaly nepřetržitě mezi roky 1991 a 1999, anualizované tempo růstu tehdy bylo 21,4 % a dvouciferným tempem rostly rovněž v sedmi letech z devíti.

Není tedy divu, že někteří investoři vidí na trhu obří bublinu, která každým dnem nabývá na objemu. Jenže pravda je taková, že minimálně výnosy v řádu dvouciferných čísel na burzách nejsou ničím až tak mimořádným.

V posledních devíti dekádách americké akcie zastoupené v indexu S&P 500 zpevnily v 66 kalendářních letech, pokles zaznamenaly ve zbývajících čtyřiadvaceti. Roční zisk v tomto období dosáhl 9,6 %. Zajímavé je ale zejména to, že průměrný roční zisk oněch 66 růstových let činil téměř 21 % a v 51 letech dosáhl dvouciferné hodnoty.

Zdroj: A Wealth of Common Sense