US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,93 %
NASDAQ+0,09 %
S&P 500+0,20 %
ČEZ-0,08 %
KB+0,00 %
Erste+0,05 %

Deflace na Slovensku v srpnu činila 0,8 %

Tempo deflace na Slovensku se v srpnu snížilo na 0,8 % z červencového rekordu 0,9 %. Informoval o tom ve středu slovenský statistický úřad. Výsledek je v souladu s odhady analytiků.

Redakce IW
Redakce IW
14. 9. 2016 | 9:31
Inflace

V meziměsíčním srovnání se ceny zboží a služeb v srpnu snížily o 0,1 % po poklesu o 0,4 % v červenci. Spotřebitelské ceny na Slovensku nepřetržitě klesají od konce roku 2014, deflaci zaznamenala země i dříve.

Deflace obvykle svádí spotřebitele k odkládání výdajů a firmy k odkládání investic kvůli očekávání nižších cen v budoucnosti. To podkopává hospodářský růst a zaměstnanost. Na Slovensku ale nezaměstnanost dosahuje dlouhodobých minim a země patří v EU mezi státy s nejrychlejším růstem ekonomiky.

Slovenská centrální banka (NBS) v poslední prognóze z června prohloubila výhled deflace na tento rok. Návrat k inflaci NBS očekává až v roce příštím.

Zdroj: ČTK

DeflaceInflaceSlovensko
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Greed Is Good aneb Kdo se bojí, nesmí do akciového lesa

Greed Is Good aneb Kdo se bojí, nesmí do akciového lesa

11. 8.-Andrej Rády
Americké akcie