Maďarsko a Írán vytvoří pro vědecké účely malý jaderný reaktor

Maďarsko a Írán společně vytvoří malý jaderný reaktor sloužící vědecko-vzdělávacím účelům. Projekt neodporuje předloňské mezinárodní dohodě o omezení íránského jaderného programu, řekl ve čtvrtek podle agentury Reuters šéf úřadu maďarské vlády János Lázár. Spolupráce byla domluvena během návštěvy maďarského premiéra Viktora Orbána v Íránu na konci roku 2015 a nyní bude tato domluva realizovaná, dodal Lázár bez dalších podrobností.
V červenci 2015 uzavřel Írán jadernou dohodu se Spojenými státy, Ruskem, Čínou, Británií, Francií a Německem. Teherán za ústupky v íránském jaderném programu dosáhl zrušení protiíránských hospodářských sankcí.
Vyjednávání trvala několik let a jejich účelem bylo vyjasnit podezření, že Írán usiluje o jadernou zbraň. Teherán trvá na tom, že vyvíjí výhradně mírovou jadernou technologii. Dohodu přesto kritizují Izrael, Saúdská Arábie a nový americký prezident Donald Trump.
Zdroj: ČTK