US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES-0,02 %
NASDAQ+0,94 %
S&P 500+0,47 %
ČEZ+0,00 %
KB+1,77 %
Erste-0,45 %

Bankovní asociace letos nadále čeká růst české ekonomiky o dvě procenta

Česká bankovní asociace v aktualizované prognóze nechala odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na dvou procentech. Stejně tak pro loňský rok odhad nechala na 2,5 procenta. Pro příští rok ČBA odhaduje růst ekonomiky o 2,3 procenta, jde o první odhad. Představitelé asociace o tom ve čtvrtek informovali na tiskové konferenci.

Redakce IW
Redakce IW
23. 1. 2020 | 10:47
Česká ekonomika

Výkonnosti české ekonomiky letos i příští rok podle ČBA pomůže soukromá spotřeba podpořená solidním, ale zpomalujícím růstem mezd.

"V souvislosti s ne úplně jasnou hospodářskou situací v Německu nadále zůstává základním scénářem ČBA dočasné usazení české ekonomiky na tempech mírně pod jejím střednědobým potenciálem s tím, že během roku 2021 lze již očekávat mírné zrychlení," uvedl analytik ČBA Miroslav Zámečník.

Největším rizikem odhadovaného vývoje české ekonomiky je podle ČBA v současnosti možný obchodní spor mezi USA a státy EU v návaznosti na kontroverzní evropské dotace výrobci letadel Airbus a následné říjnové zavedení cel na evropské zboží v hodnotě 7,5 miliardy dolarů.

Rizikem také může být reakce evropských ekonomik na zavedení přísnějších emisních limitů od roku 2021. To může na jednu stranu vést k růstu prodeje automobilů v roce 2020 kvůli předzásobení. Na druhou stranu to ale může v dalším roce způsobit pokles, který by ovlivnil zásadním způsobem ziskovost automobilek. "V tuto chvíli není nikdo schopen předvídat, jak se promítnou přísné emisní normy a nástup elektrifikace do automobilového průmyslu v ČR, ale vnímáme to jako významné riziko," uvedl Zámečník.

ČBA zveřejňuje predikci pravidelně jednou za čtvrtletí na základě příspěvků analytiků českých bank.

Ministerstvo financí očekává v listopadové prognóze letos růst ekonomiky o dvě procenta a příští rok o 2,2 procenta. Česká národní banka v listopadové prognóze letos očekává růst české ekonomiky o 2,4 procenta a příští rok o 2,8 procenta. MF zveřejní novou prognózu na počátku února a ČNB 6. února.

Zdroj: ČTK

Česká ekonomikaČeská republikaHDPHospodářský růst
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně