US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500-1,07 %
NASDAQ-1,69 %
DOW JONES-0,51 %
PX+0,27 %
ČEZ-0,16 %
NVIDIA-2,52 %

ECB: Spotřebitelé kvůli viru více využívají bezhotovostní platby

Řada spotřebitelů v eurozóně v době pandemie covidu-19 začala více využívat bezhotovostní platby a plánují v tom pokračovat i po jejím skončení. Vyplývá to z výsledků průzkumu Evropské centrální banky.

Redakce IW
Redakce IW
2. 12. 2020 | 14:31
ECB

Pandemie urychlila odklon od využívání hotovosti a zvýšila zájem o bezkontaktní způsoby placení pomocí karet, telefonů či chytrých hodinek, poznamenala agentura Reuters.

Zhruba dvě pětiny respondentů v průzkumu ECB uvedly, že od začátku pandemie méně využívají hotovost. Z toho 87 procent v tomto přístupu k placení hodlá pokračovat i po skončení pandemie.

Hlavním důvodem odklonu od hotovosti jsou podle průzkumu kroky obchodníků k usnadnění elektronických plateb. Na druhém místě figurují obavy z nákazy koronavirem prostřednictvím bankovek.

Největší obavy z nákazy koronavirem přes hotovost podle průzkumu panují ve Španělsku a v Portugalsku. Nejmenší strach z takového šíření nákazy mají naopak spotřebitelé v Estonsku, Rakousku a ve Slovinsku.

Průzkum se konal ve druhé polovině července, po celé eurozóně se do něj zapojilo téměř 18 000 lidí.

Zdroj: ČTK

Aktualita pro rok 2026

ECBPlatební kartySpotřebitelé
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciový býčí trend jako americký národní zájem? Nedivte se!

Akciový býčí trend jako americký národní zájem? Nedivte se!

27. 11.-Andrej Rády
Americké akcie