US MARKETOtevírá za: 0 h 19 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Japonské akcie ve čtvrtek pokračovaly v rally, čínský trh naopak výrazně ztratil kvůli obavám z nedostatku likvidity

Asijské akcie ve čtvrtek převážně posilovaly, japonský index Nikkei 225 se posunul na čerstvá šestiletá maxima. Čínský Shanghai Composite ale odepsal přes procento kvůli obavám ze stísněných podmínek na peněžním trhu. Trhy v Austrálii, na Novém Zélandu a v Hongkongu byly uzavřené kvůli státnímu svátku.

Japonské akcie posunuly šestiletý vrchol potřetí za posledních 7 obchodních seancí. Pomohl jim slábnoucí jen, který v páru s americkým dolarem klesl na 104,84 USD/JPY. Dařilo se především bankovním titulům, když Sumitomo Mitsui Financial, Miuzho i Mitsubushi UFJ přidaly přes 2 %. Telekomunikační společnost SoftBank přidala 3,4 % po zprávě, že jedná o koupi amerického T-Mobilu.

"Před krizí se USD/JPY pohyboval v rozmezí 103 až 125. A podle mě se do tohoto předkrizového pásma napevno vracíme," myslí si o jednom z nejsledovanějších měnových párů Timothy Riddell z ANZ. "USD/JPY zakončuje rok 2013 silným růstem. Abenomika podle všeho funguje, inflace by měla růst, s ní by měl dále oslabovat japonský jen. Do konce roku 2014 očekáváme posun USD/JPY na hodnoty okolo 115," doplňuje ho Mitul Kotecha, hlavní měnový analytik Crédit Agricole.

Zápis z listopadového zasedání Bank of Japan ukázal, že většina bankéřů sleduje ekonomické oživení země, během kterého zlepšující se situace na pracovním trhu podporuje osobní spotřebu.

Čínské akcie ztrácely, ačkoli se situace na mezibankovním trhu opět mírně zklidnila. Sedmidenní sazba klesla o 30 bazických bodů na 5,33 %, investoři ale doufali v další zásah Čínské lidové banky na trhu, který však v době obchodování s akciemi nepřišel. Banka přitom již v úterý na trh dodala 4,8 miliardy USD.

Růst Čínské ekonomiky by letos měl dosáhnout 7,6 %. Vyplývá to z vládního dokumentu citovaného zpravodajskou agenturou Xinhua. Dosud se počítalo s vládním výhledem růstu o 7,5 %.

Korejský index KOSPI mírně ztratil kvůli horší výkonnosti akcií velkých exportérů. Těm nesvědčí oslabující japonský jen, který zvýhodňuje japonské konkurenty.

Zdroj: CNBC, Bloomberg

ČínaJaponské akcieNikkei 225
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa