US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Slovenský dluh loni překročil 55 % HDP, vláda musí šetřit

Slovenská vláda se kvůli rostoucímu zadlužení státu letos nevyhne nepopulárním úsporným opatřením. Státní dluh země loni podle dnešních údajů Eurostatu a slovenského statistického úřadu překročil hranici 55 % výkonu ekonomiky, na což bude muset kabinet premiéra Roberta Fica zareagovat kromě jiného vázáním části rozpočtových výdajů.

Redakce IW
Redakce IW
23. 4. 2014 | 12:38
Slovensko

Mechanismy snižování dluhu, které má země zakotvené v zákoně o rozpočtové odpovědnosti, Slovensko aktivovalo už loni. Stalo se tak poté, co zadlužení státu překročilo hranici 50 % hrubého domácího produktu (HDP). Pro vládu to ale nepředstavovalo žádné tvrdší sankce, ministerstvo financí pouze předložilo zprávu o příčinách zvyšování státního dluhu a o návrzích na jeho snížení.

Loňský dluh Slovenska se vyšplhal na 55,4 % HDP ve srovnání s 52,66 % v roce 2012. Ministerstvo financí tak bude muset letos přistoupit k zmrazení tří procent výdajů státního rozpočtu snížených o některé položky, jako například o náklady na financování státního dluhu. To znamená, že ministerstva a další organizace napojené na státní rozpočet by v tomto roce přišly o asi 300 milionů eur. Z důvodu nárůstu státního dluhu vláda ani premiér také nebudou moci rozdělovat peníze ze své rezervy. Úsporná opatření se dotknou i samosprávy.

Původně se očekávalo, že státní dluh Slovenska se loni udrží těsně pod hranicí 55 % výkonu ekonomiky. Eurostat ale Slovensku započítal do dluhu i některé transakce, s nimiž slovenská vláda původně nepočítala.

V letošním roce slovenské ministerstvo financí očekává další zvýšení státního dluhu země, a to na 56,5 % HDP. Pokud by vláda tento plán nesplnila a zadlužení země překročilo hranici 57 % výkonu ekonomiky, musela by předložit do sněmovny vyrovnaný rozpočet. To by se před volbami plánovanými na rok 2016 zřejmě neobešlo bez výraznějších škrtů ve výdajích nebo zvyšování daní.

Zdroj: ČTK

RozpočetSlovensko
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie