US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Říjnová inflace byla v říjnu lehce pod prognózou ČNB

Podle v pondělí zveřejněných údajů vzrostla cenová hladina v říjnu 2014 meziročně o 0,7 %. Po očištění o primární dopady změn nepřímých daní vzrostly spotřebitelské ceny v říjnu meziročně o 0,5 %. Inflace se tak nadále nachází pod dolní hranicí tolerančního pásma cíle ČNB. Píše to v komentáři na stránkách České národní banky Tomáš Holub, ředitel sekce měnové a statistiky.

Redakce IW
Redakce IW
10. 11. 2014 | 13:03
Česká ekonomika

"Celková meziroční inflace byla v říjnu o 0,1 procentního bodu nižší oproti prognóze ČNB. Za uvedenou odchylkou inflace od prognózy stály lehce nižší meziroční růst cen potravin i korigovaná inflace bez cen pohonných hmot. Nepatrně nižší oproti prognóze byl i meziroční růst cen pohonných hmot. Regulované ceny a dopady změn nepřímých daní se v říjnu vyvíjely v souladu s tím, co ČNB očekávala," píše Holub.

"Zveřejněná data i nadále potvrzují náhled ČNB, že loňské rozhodnutí začít používat devizový kurz jako další nástroj měnové politiky významně přispělo k odvrácení hrozby deflace. Oslabený kurz koruny se v inflaci nadále promítá prostřednictvím dovozních cen. Rovněž domácí ekonomika již působí směrem k růstu cenové hladiny. Naopak protiinflační vliv má velmi utlumený cenový vývoj v eurozóně a pokles světových cen zemědělských i energetických komodit. Podle prognózy se celková inflace bude zvyšovat především vlivem rostoucí ekonomické aktivity a zrychlujícího růstu mezd, naopak proinflační působení dovozních cen odezní. K 2% cíli ČNB se celková i měnověpolitická inflace dostanou počátkem roku 2016, tzn. na horizontu měnové politiky, poté se budou pohybovat lehce nad cílem," dodává Holub.

Inflace v České republice v říjnu stagnovala na 0,7 %

Inflace v České republice v říjnu stagnovala na 0,7 %

Zdroj: Bloomberg

Česká ekonomikaČNBInflace
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně