Vatikán podepsal s USA dohodu namířenou proti daňovým únikům

Představitelé Vatikánu a Spojených států ve středu podepsali dohodu o boji proti daňovým únikům. Vatikán se tak oficiálně zavázal, že bude americkým daňovým úřadům poskytovat finanční údaje o občanech USA. Dohoda je dalším krokem ke zlepšení pověsti vatikánské banky, která se stala terčem obvinění z napomáhání k daňovým únikům a praní špinavých peněz.
Vatikán za papeže Benedikta XVI. zahájil reformu všech finančních institucí, aby vyhověl mezinárodním standardům pro boj s daňovými úniky a praním špinavých peněz. Není přesně známo, kolik amerických občanů má u vatikánské banky účet, podle agentury AP však jde o pouhý zlomek z celkového počtu jejích klientů.
Vatikánský státní sekretář pro vztahy mezi státy arcibiskup Paul Gallagher uvedl, že rozhodnutí Vatikánu podepsat dohodu s USA je součástí jeho dlouhodobé strategie, která má zajišťovat a podporovat legálnost, transparentnost a etické chování na ekonomickém a finančním poli.
"Jak papež František často připomíná, daňové úniky představují okrádání státu i okrádání chudých," řekl Gallagher. "Ze všech opatření, která by mohla být učiněna k odstranění chudoby ve světě, může být zastavení daňových úniků jednou z nejúčinnějších možností," upozornil americký vyslanec ve Vatikánu Kenneth Hackett.
Vatikánskou banku, jejíž oficiální název je Institut náboženských záležitostí (IOR), založil v roce 1942 papež Pius XII., aby spravovala převážně peníze určené pro církevní instituce a charitativní práce. Banka není přístupná veřejnosti, mezi její klienty patří zaměstnanci Vatikánu, řeholní řády, preláti a akreditovaní diplomaté ve Vatikánu. Pověstí banky však otřáslo množství různých pochybení lidí, kteří byli oprávněni mít v bance účet, a pochybné jednání s finančními institucemi v Itálii.
Zdroj: ČTK