NWR utržila v pololetí meziročně méně, soudí analytici

Těžební společnost New World Resources (NWR) utržila v prvním pololetí méně než ve stejném období roku 2014. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Zatímco loni pololetní tržby činily 346 milionů eur, letos je analytici čekají zhruba o 16 % nižší, kolem 290 milionů eur. Výsledky za pololetí i samotné druhé čtvrtletí oznámí společnost ve čtvrtek.
Podle odborníků si firma meziročně naopak polepšila v ukazateli čistého zisku, respektive čisté ztráty. V loňském prvním pololetí byla NWR ve ztrátě 57 milionů eur, letos by mohla podle některých analytiků být v zisku. Ekonomové zároveň upozorňují, že pololetní hospodaření ovlivňuje jednorázový příjem 49 milionů eur z prvního čtvrtletí, díky němuž vykázala NWR za letošní první čtvrtletí čistý zisk 26 milionů eur.
"Překvapení z prvního čtvrtletí, kdy NWR reportovala čtvrtletní čistý zisk, se ve druhém kvartálu nebude opakovat, neboť čistého zisku bylo v prvním čtvrtletí dosaženo účinkem mimořádných finančních výnosů plynoucích z přecenění konvertibilních dluhopisů," řekl analytik BH Securities Petr Hlinomaz. Výsledky za samotné druhé čtvrtletí by podle něj zkresleny být neměly. "Pololetí by mohlo být ziskově ještě v mírném plusu, zmíněný čistý zisk prvního čtvrtletí bude ale z velké většiny umazán ztrátou čtvrtletí druhého," dodal.
V polovině července NWR oznámila, že v prvním pololetí vytěžila 3,612 milionu tun uhlí, meziročně téměř o pětinu méně. Klesl i objem prodejů koksovatelného i energetického uhlí. Někteří analytici tehdy upozorňovali, že NWR by nemusela splnit celoroční cíl těžby. Například analytik J&T Banky Bohumil Trampota s tím ale nesouhlasí. "Management NWR by měl potvrdit cíl na těžbu ve výši 7,5 až osmi milionů tun uhlí," řekl.
"NWR zůstává v obtížné ekonomické situaci, podmínky na trhu se v posledních měsících kvůli poklesu cen uhlí na trzích spíše ještě zhoršily a nadcházející hospodářské výsledky na těchto základních faktech zřejmě nic nezmění," doplnil analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.
Představenstvo NWR na dubnové valné hromadě opustil podnikatel a investor Zdeněk Bakala. Bakalovi ale stále patří poloviční podíl ve skupině CERCL Mining, bývalé BXR Mining, která 50,5 % akcií NWR vlastní. Podle některých analytiků nicméně hodlá Bakala možná NWR opustit úplně.
Zdroj: ČTK