US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500-0,42 %
NASDAQ-0,62 %
DOW JONES-0,48 %
PX+0,00 %
ČEZ-0,08 %
NVIDIA-1,62 %

Coface: Počet krachů firem v Evropě letos klesne o 7 %

Počet firemních platební neschopností v západní Evropě po skokových nárůstech v letech po hypoteční krizi začal klesat. Průměrný pokles o 9 % zaznamenaný v roce 2014 bude pokračovat poklesem o 7 % v roce 2015. Vyplývá to ze studie pojišťovny Coface, která je největším světovým pojistitelem pohledávek.

Redakce IW
Redakce IW
17. 9. 2015 | 12:35
Bankrot

Zatímco platební neschopnost firem narůstá v Itálii a Norsku, Coface eviduje pozitivní dopad nesmělého oživení v dalších deseti zemích Eurozóny (Německu, Belgii, Dánsku, Finsku, Francii, Nizozemsku, Portugalsku, Velké Británii a Švédsku).

Současná úroveň platební neschopnosti firem ještě není srovnatelná s úrovní před krizí v roce 2008. Horší situace je v jihoevropských zemích, jako je Itálie, Portugalsko a Španělsko, kde pokračující vysoká míra nezaměstnanosti utlumuje růstový potenciál.

Coface předpokládá, že nárůst ekonomiky v eurozóně dosáhne 1,5 % v roce 2015 a 1,6 % v roce 2016. Země dovážející do eurozóny profitovaly z oslabení eura a poklesu cen ropy. Je nutné avšak blíže sledovat rizika spojená s pomalejším růstem v rozvíjejících se zemích. Další úskalím je podle Coface nízká úroveň investic v eurozóně.

Model předpovídající počet firemních platebních neschopností zahrnuje faktory, jako jsou podnikatelské prostředí, investice či počet vydaných stavebních povolení. Podmínky pro obnovení růstu v eurozóně budou obzvláště výhodné pro Nizozemsko, Španělsko a Portugalsko. Očekávané poklesy budou méně významné v Německu (minus dvě procenta) a ve Francii (minus tři procenta).

Itálie a Norsko, dvě země, které byly v červených číslech v roce 2014, v nich zůstanou i v roce 2015. V Itálii odhadla Coface růst insolvencí letos o 7 %. Riziko platební neschopnosti je tam zvýrazněno zvýšenou přítomností menších společností s nižší mírou zabezpečení své činnosti. V Norsku, které je sedmým největším vývozcem ropy, je nárůst platebních neschopností (o 6 %) v souladu s poklesem cen ropy.

Zdroj: ČTK

Aktualita pro rok 2026

BankrotEvropa
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tenhle skeptik to nevzdává: AI boom může skončit horší krizí než tou v roce 2008

Tenhle skeptik to nevzdává: AI boom může skončit horší krizí než tou v roce 2008

10. 12.-Andrej Rády
Investiční bubliny