US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,90 %
NASDAQ-0,60 %
S&P 500-0,06 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Zdanění cigaret se zvýší, Zeman podepsal novelu

Spotřební daň z cigaret a dalších tabákových výrobků bude v dalších třech letech růst. Sazby se zvýší poprvé k 1. lednu příštího roku a poté od stejného data i v následujících dvou letech. V příštím roce tak může krabička cigaret zdražit kvůli vyšší dani o tři až čtyři koruny. Změny přinese novela zákona o spotřebních daních, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. O podpisu média informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Redakce IW
Redakce IW
24. 11. 2015 | 12:56
Česká republika

Zvýšení daně se týká nejen cigaret, ale i doutníků, cigarillos a tabáku ke kouření. Vzhledem k tomu, že platný zákon zdanil spotřební daní i surový tabák, dopadne zvýšení daně i na něj.

Důvodem pro zvýšení sazeb je hlavně evropská směrnice, která požaduje spotřební daň 90 eur na 1 000 kusů cigaret. Slabší kurz koruny by bez zvýšení sazeb při přepočtu požadované sazby způsobil, že by Česko svůj závazek nedodrželo a zemi by hrozily sankce. Korunu oslabila intervence České národní banky v listopadu 2013. Naposledy se spotřební daně u cigaret a tabáku zvýšily loni v prosinci.

Ministerstvo v návrhu počítá s tím, že by rozpočet touto změnou mohl získat v roce 2016 až 3,3 miliardy korun, v roce 2017 až 1,1 miliardy korun a v roce 2018 až 1,4 miliardy korun. Tento propočet však podle ministerstva nezahrnuje případné změny chování spotřebitelů v důsledku zvýšení cen.

Novela také upravuje některá pravidla související se správou spotřebních daní. Týká se to například vratky spotřební daně z nafty u zemědělců, tzv. zelené nafty. Nárok na vratku části daně v rámci zemědělské prvovýroby nevznikne, pokud Evropská komise rozhodne, že veřejná podpora poskytnutá konkrétnímu příjemci byla protiprávní a je neslučitelná s vnitřním trhem.

Další úprava se týká situací, pokud celníci zajistí automobil se zbožím podléhajícím spotřební dani, u něhož ale budou doklady s nesprávnými nebo nepravdivými údaji. Takové údaje mohou podle ministerstva vzniknout i chybou nebo nepozorností. Pokud se následně prokáže, že navzdory chybným údajům bylo zboží zdaněno, nebo že ho kupující v souladu se zákonem mohl koupit bez daně, pak celníci zboží i automobil nebo jiný dopravní prostředek opět uvolní.

"Navrhované zvýšení daně je kvůli regulaci EU a je v souladu s naším očekávaným cenovým navýšením o 3-4 Kč na krabičku pro roce 2016 (1-2 Kč na krabičku v letech 2017-2018). Důležitější bude vývoj legislativy ohledně zákazu kouření v restauracích a barech," uvedl Petr Bártek, analytik České spořitelny.

Zdroj: ČTK

Česká republikaDaněTabák a cigarety
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná