US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500+0,13 %
NASDAQ-0,21 %
DOW JONES+0,16 %
PX+0,31 %
ČEZ-1,00 %
NVIDIA-2,47 %

Čtvrtletní zisk ruské Rosněfti klesl kvůli levnější ropě

Čistý zisk největšího ruského producenta ropy Rosněfť ve třetím čtvrtletí klesl proti předchozímu kvartálu o 16 % na 113 miliard rublů (44 miliard Kč). Na hospodářské výsledky podniku měly negativní dopad zejména nižší ceny ropy.

Redakce IW
Redakce IW
25. 11. 2015 | 13:56
Ropa

Tržby společnosti, která se na celkové těžbě ropy v Rusku podílí zhruba 40 %, klesly o 3,5 % na 1,3 bilionu rublů. Světové ceny ropy se nyní kvůli vysokým dodávkám na trh nacházejí pod 50 dolary za barel, zatímco v polovině loňského roku se pohybovaly kolem 115 dolarů za barel.

Řada velkých ropných společností reagovala na pokles cen výrazným omezováním investic do těžby a průzkumu. Firma Rosněfť nicméně v září uvedla, že žádné výraznější změny ve svých plánech nepředpokládá.

Společnost ve středu rovněž upozornila, že v rámci dlouhodobých dodavatelských kontraktů obdržela předplatné v objemu přes bilion rublů, což jí pomohlo splatit velkou část krátkodobých dluhů. "Dostatečný příliv hotovosti v této fázi zajišťuje výplatu dividend, snižování dluhu i financování investičního programu," dodala.

Rosněfť patří mezi nejzadluženější ruské podniky. Ve třetím čtvrtletí nicméně firma splatila úvěry v objemu téměř osmi miliard dolarů a její čistý dluh klesl na 24,5 miliardy dolarů. Napřesrok hodlá Rosněfť splatit 13,7 miliardy dolarů a v následujícím roce 11,3 miliardy dolarů.

Většinovým majitelem firmy Rosněfť je ruská vláda. Pětinový podíl v podniku vlastní britská ropná společnost BP, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

RopaRuskoVýsledková sezóna
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Je AI už bublina, nebo stále příležitost století? Na konferenci Market Mood padly odpovědi

Je AI už bublina, nebo stále příležitost století? Na konferenci Market Mood padly odpovědi

22. 10.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Investiční portfolio