10 finančních tipů pro všechny, kdo jsou single

Říká se, že ve dvou se to lépe táhne, ale ne každý se podle toho řídí. V západních zemích i v Česku přibývá lidí, kteří dávají před rodinným životem přednost žití na vlastní pěst po delší dobu, než bývalo dříve obvyklé. Jen podle posledního sčítání lidu v Česku žilo samostatně 1,2 milionu lidí, více než čtvrtinu (přes 300 tisíc) tvořili právě takzvaní "singles", lidé mezi 20 až 39 lety, kteří se do manželství nebo partnerství příliš nehrnou a soustředí se na jiné než rodinné cíle, třeba na kariéru. Jak jsou na tom po finanční stránce? Představa, že jsou jedinými pány svých financí, je lákavá, ale nese to s sebou i velkou odpovědnost.

Single žijící lidé mívají zpravidla nižší výdaje než páry a utratí výrazně méně než rodiny, zároveň však musejí vystačit s jedním příjmem. Svou finanční situaci mají plně ve vlastních rukou, musejí si proto uvědomit svou odpovědnost, důsledně a dlouhodobě plánovat a dodržovat finanční disciplínu, aby se nedostali do dluhové spirály. Lze tak předejít řadě finančních nepříjemností.

Žít single neznamená, že se člověk musí po finanční stránce nějak drasticky omezovat. Pro bezproblémové žití to ale znamená mít o svých financích přehled, nakládat s nimi zodpovědně a myslet na budoucnost, což by měl ostatně dělat každý. Ať je někdo single z vlastní vůle, nebo ho k tomu dovedly okolnosti, následující tipy pomohou finanční situaci zvládat s přehledem a bez zbytečných stresů.

Rozpočet

Základem je vytvořit si přehledný a podrobný soupis příjmů a výdajů. Není nutné mít rozepsané do koruny, kolik člověk nechá za zeleninu a kolik u řezníka, ale vědět, kolik utratí měsíčně celkem za potraviny, drogerii nebo benzín, se vyplatí. Mnozí se spoléhají na to, že pohyby svých financí zvládnou monitorovat "z hlavy", ale přehled lze ztratit velmi lehce.

Odečtením výdajů od příjmů jasně uvidíte, kolik peněz vám zůstává měsíčně k dispozici pro další nakládání. Oddělením nezbytných výdajů od ostatních lze najít položky, na kterých se dá ušetřit, a získané peníze využít k naplňování důležitějších finančních cílů. Existuje řada aplikací pro chytré telefony či tablety, které s takovým plánováním a přehledem o osobních financích mohou pomoci.

Bezodkladné řešení problémů

Neodkládejte řešení svých finančních zlozvyků na dobu, až budete v páru. Rozhazujete peníze nad své možnosti za zbytečnosti, ale řešit to chcete začít, až bude žít ve dvou? Chyba. Velmi pravděpodobně si zlozvyk přenesete i do vztahu a dost možná si tím způsobíte další nepříjemnosti. Čím dříve takovou situaci začnete řešit, tím lépe. Platí to obzvlášť o dluzích, které byste se měli snažit umořit, jen co to půjde. Až budete jednou v situaci, že budete zvažovat třeba pořízení vlastního bydlení, jistě dřívější finanční disciplínu oceníte.

Rezerva

Mimořádná situace může nastat kdykoliv a uspořené peníze vám dají šanci vyhnout se potřebě si půjčovat a splácet úroky. Jako single nemůžete spoléhat na pomoc partnera. Rezervu by měla tvořit částka odpovídající třem až šesti měsíčním příjmům

Myslet na sebe

Udržujte se v kondici, předcházejte stresu, radujte se ze života. Myslete ale i na chvíle, kdy vám nebude zrovna do skoku. Pojištění pro případ dlouhodobé nemoci, úrazu či ztráty zaměstnání vám může krizovou situaci značně ulehčit.

Spoření na důchod

Vypadá to jako světelné roky vzdálená budoucnost, ale už dvacátníci by měli začít řešit důchodové spoření. Lidé dnes zakládají rodiny později, než bývalo obvyklé, a řeší pak více finančních výzev najednou. Typickou trojkombinaci tvoří výdaje na péči o děti, výdaje na bydlení a spoření na důchod. Čím dříve se s tím posledním začne, tím méně člověka v pozdějších letech trápí.

Investice

Zašité peníze v matraci nechávala možná tak generace dnešních babiček. Spořicí účty v bankách už také žádné velké výnosy nezajistí. Zhodnocovat peníze lze přitom mnoha způsoby a člověk nemusí být žádný investiční guru. Velmi populární formou investice jsou podílové fondy, výběr dalších příležitostí je ale velmi pestrý a určitě se vyplatí nechat si s investicemi poradit od někoho kompetentního.

Typický single má vyšší příjmy, které může v životě využívat, a často je nemusí nutně okamžitě spotřebovávat. Tvorba rezervy prostřednictvím investic dává smysl. Na rozdíl od spoření na důchod se nejedná o takzvaně dlouhé peníze, které by nemohl bez následků okamžitě vybrat.

Nákupy s přáteli

Velká balení výrobků bývají výhodnější než ta menší. Zkuste se s přáteli domluvit a společně nakupovat ve velkém a o náklady a nakoupené zboží se podělit.

Spolujízda

Jízdy autem jsou pro jednotlivce méně výhodné než pro více lidí. Zkuste si pro pravidelné jízdy například do práce najít mezi kolegy spolujezdce, který přispěje na část benzínu. Při jiných cestách lze nabídnout místo v autě ne serverech, které se zaměřují na spolujízdu.

Společné bydlení

Zvažte, zda by se vám do většího bytu nevyplatilo pořídit si spolubydlícího, který by se vámi podělil o část nákladů na bydlení.

Domácí vaření

Schválně si zkuste spočítat, kolik peněz měsíčně utratíte za jídlo v restauracích. Vynásobte dvanácti a dostanete se zřejmě na zajímavou a poměrně vysokou částku za rok. Vařit samozřejmě není tak pohodlné, ale bud vás to stát zlomek ceny jídla v restauracích. Když uvaříte více porcí, jídlo můžete sníst další den nebo zamrazit a ohřát jindy. Stále více populární začíná být, že si přátelé mezi sebou zamrazená jídla vyměňují, aby si zajistili pestrý výběr pokrmů.

Zdroj:
Broker Trust
Spoření
Přestat sledovat
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat