10 věcí, které vám miliardáři neřeknou

Většinu světového bohatství má v rukou hrstka boháčů. S čím se "obyčejným lidem" z Main Street nikdy nepochlubí?

1. "Bohatneme stále více."

V posledním roce dosáhla hodnota bohatství světových miliardářů rekordního maxima. Dopomohlo k tomu mimo jiné 200 nováčků včetně Marka Zuckerberga z Facebooku. Žebříček miliardářů Forbesu pro rok 2013 sdružuje 1 426 miliardářů s celkovým čistým jměním 5,4 bilionu USD (růst o 17 % oproti 4,6 bilionu USD v předchozím roce). Žebříček navíc nezahrnuje královské rodiny a diktátory.

Podle průzkumu Wealth-X a UBS činí průměrné čisté jmění každého miliardáře 10,8 miliardy USD (loni to bylo 9,1 miliardy USD). Zbytku Američanů od Velké recese bohatství naopak kleslo, teprve nyní se trend začíná pomalu obracet. Ke konci června bylo průměrné bohatství americké domácnosti podle dat Fedu 652 449 USD, tedy 95 % úrovně z roku 2007 (tehdy 684 662 USD). Na první pohled je to vysoké číslo, ale nutno si uvědomit, že většinu z toho tvoří hodnoty jejich rodinných domů a bytů a že celonárodní průměr zvyšují právě miliardáři.

2. "Jeden milion už není nic. Časy se mění."

V čase, kdy je mediánová cena domu na Manhattanu kolem milionu dolarů, už být milionářem automaticky neznamená být superboháčem. Je to jen známkou toho, že vlastníte dům v New Yorku nebo San Francisku. V očích veřejnosti už je dokonce i hodnota jmění 10 milionů USD spodní úrovní většího bohatství. Milionářem už být nestačí, je potřeba být miliardář, abyste dohnali globální elitu, jako jsou Jones, Gates nebo Buffett.

3. Pánský klub

Ženy se sice do žebříčku Forbesu už také probojovávají, mezi 1 426 miliardáři je nyní 138 žen (před rokem to bylo 104), ale i tak jsou miliardáři z 90 % muži. Není překvapením, že jen 4 % pozic vrcholných manažerů ve firmách z Fortune 1000 zastávají ženy (zanedbatelný podíl oproti 18 % členek Kongresu a 30 % soudců U.S. District Court).

Nejbohatší žena světa Liliane Bettencourt zdědila 30miliardové jmění po otci, zakladateli L'Oréal. Ale například Rosalia Mera, jedna z 20 nejbohatších žen světa, si k bohatství dopomohla sama - spoluzakládala řetězec Zara. Zemřela v srpnu.

4. "Jsem možná chytrý, ale cestičku jsem měl prošlapanou."

Podle nedávného průzkumu mají američtí miliardáři také to nejlepší vzdělání. Narodili se chytří, nebo do správné rodiny? Většina miliardářů (včetně Billa Gatese, syna úspěšného právníka) se už narodila do vyšší střední třídy. "První trik, abyste se stali miliardářem, je narodit se jako milionář," říká autor knihy The Accidental Billionaires Ben Mezrich.

5. "Nakládám s penězi jako milionář ve hře Monopoly."

Ruští oligarchové kupují jachty za miliardy dolarů. Opulentní výdaje ale nemusejí být pravidlem. Například Oprah Winfrey si koupila kabelku Tom Ford jen za 38 tisíc dolarů. Kabelka stála jen 0,001 % z jejího bohatství.

"Někteří miliardáři nejsou za každou cenu rozhazovační," podotýká David Friedman z Wealth-X. Mnozí z nich strávili život snahou dosáhnout zisku a účetnictví mají pořád v hlavě. "Jsou se schopni v restauraci pohádat o 50 centů, pak ale jdou a koupí si letadlo za 50 milionů," dodává.

6. "Naše noční můra? Rozvodoví právníci."

Naštěstí (a ne náhodou) je rozvod mezi bohatými relativně vzácný. 84 % miliardářů je ve svazku manželském a podle průzkumu Wealth-X se v průměru rozvádí jen 8 % z těchto manželství. Americká míra rozvodů je něco mezi 40 až 50 % (podle studie National Marriage Project na Virginské univerzitě).

Miliardářské rozvody mohou stát stovky milionů dolarů, navíc si velkou daň vyberou na soukromí páru, píše například autorka životopisů některých miliardářů Janet Lowe. Rozvod bývalého šéfa General Electric Jacka Welche a jeho druhé ženy Jane z roku 2003 je toho ukázkovým příkladem. Rozvodové papíry odhalily, na jak vysoké noze si manželský pár žil a jak štědré benefity Welch dostával jako vysloužilý manažer GE. Americká komise pro cenné papíry následně spustila vyšetřování a Welch se kompenzačního balíčku, který mu zajišťoval 2,5 milionu USD ročně, dobrovolně vzdal.

7. "Nezbohatli jsme investicemi do akcií."

Když chcete být miliardářem a začínáte od píky, nesázejte na akciový trh, radí odborníci. Šťastlivec, kterému se naskytne příležitost investovat na dně trhu a prodat na vrcholku, si může přijít na své, ale je to spíše výjimka, málokdy se díky tomu stane miliardářem. "Pokud se vám podaří překonat akciové indexy o 1 procentní bod konzistentně třeba 20 let, jste superstar," tvrdí Martin Fridson, autor How to Be a Billionaire: Proven Strategies From the Titans of Wealth. Abyste se ale tímto způsobem stali miliardáři, museli byste si hodně dlouho počkat.

Podle Roberta Kleina, zakladatele a prezidenta Retirement Income Center, mnozí miliardáři (Steve Jobs, Bill Gates, Mark Zuckerberg) vydělali na startupech. "Mnohem pravděpodobněji se stanete miliardářem v Silicon Valley než na Wall Street," říká Mark Martiak, stratég Premier Financial Advisors. "Wall Street začne být důležitější až později, až pro ochranu a správu bohatství."

8. "Kreativní účetnictví? Proč ne rovnou daňové úniky?"

Není k dispozici žádná statistika, která by prokázala, že se superbohatí placení daní vyhýbají častěji než průměrní občané. Nicméně kauzy, v nichž figurují miliardáři, si získávají více mediální pozornosti. Hlavně kvůli obrovským sumám.

Mezi ilegálními daňovými úniky a legálním kreativním účetnictvím je tenká hranice. Boháči nejsou hloupí, tak proč by neměli využít příležitosti platit nižší daně. Vzhledem k tomu, že většina jejich příjmů plyne z investic, příjmy se jim zdaňují nižšími sazbami než mzdy. Podle reportu Congressional Research Service z roku 2012 platilo kolem 25 % všech milionářů (94 500 daňových poplatníků) nižší daňovou sazbu z příjmů než 10,4 milionu zbývajících Američanů se středními příjmy.

9. "Rodina mě nenávidí, miluje ale moje peníze."

Děti Giny Rinehartové, nejbohatší ženy Austrálie, ji obžalovaly z toho, že stála za vážným pochybením jako poručnice rodinného mnohamiliardového trustu s tím, že se snažila oddálit datum, kdy její čtyři děti získají přístup k penězům. Ne všechny rodinné spory jsou ale o penězích. Finančník T. Boone Pickens nařkl svého syna Michaela z pomluvy, urážky na cti, zásah do soukromí a neoprávněný vstup do počítačových dat poté, co Michael psal o rodině na blogu 5 Days In Connecticut.

10. "Poučil jsem se z Krále Leara."

Většina miliardářů odkáže své jmění potomstvu, nebo je vloží do rodinného byznysu. Tři z dětí Donalda Trumpa právě v takovém pracují, dokonce se objevují i v jeho reality show.

Podobný přístup se ale již nyní příliš nenosí. V kurzu je iniciativa "Giving Pledge" pánů Buffetta a Gatese. Iniciativu podepsalo už minimálně 30 miliardářů od roku 2009, kdy vznikla. Po superboháčích žádá, aby se vzdali poloviny svého bohatství. Například sám Buffett přislíbil 99 % svého bohatství - dětem odkáže jen tolik, "aby měly dost, ale přitom je to nezkazilo".

Zdroj:
MarketWatch
Bohatství
Přestat sledovat
Peníze
Přestat sledovat
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
22. 4. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Miroslav Plojhar, Česká spořitelna)
Centrální banky
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
Štěpán Křeček (BH Securities): Největší vliv na vývoj trhů má nabídka peněz. Pokud přetrvá,…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat