Akcie v USA ve čtvrtek oslabily kvůli koronaviru a smíšeným hospodářským výsledkům

Americké akcie po růstech na nové rekordy v uplynulých seancích ve čtvrtek oslabily. Náladu investorů ovlivnily zprávy týkajících se čínského koronaviru a řada smíšených výsledkových zpráv.

Index Dow klesl o 0,43 % na 29 423,73 bodu, benchmark S&P 500 oslabil o 0,16 % na 3 374,07 bodu a index Nasdaq Composite ztratil 0,14 % na 9 711,97 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 2,98 % na 14,15 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 1,62 %.

Hlavní sektory se na směru neshodly. Nejvíce se dařilo utilitám, které si připsaly více než procento, naopak nejvíce ztratil průmyslový sektor, a to 0,54 %.

Naději, že by epidemie onemocnění způsobeného čínským koronavirem mohla být na ústupu, ve čtvrtek zmařila zpráva o nárůstu počtu úmrtí v Číně o dalších 242. To způsobilo výprodej na globálních trzích. Mírně optimisticky však zapůsobilo vyjádření ředitele Světové zdravotnické organizace (WHO), podle kterého růst případů mimo Čínu není dramatický.

Analytik Horizon Investment Services Chuck Carlson poznamenal, že investoři sledují současné různé proudy a snaží se vybrat, co je důležitější. Skutečnost, že americká centrální banka je ochotná ponechat současnou politiku beze změny, podle něj kompenzuje problémy s koronavirem.

Akcie firmy Cisco Systems po zveřejnění výhledu hospodaření klesly o 5,23 %. V minusu uzavřely i akcie čínské firmy Alibaba Group (-1,76 %), která varovala, že koronavirus zhorší její tržby. Naopak akcie Tesly po zprávě, že chce prodat další akcie, zdražily o 0,3 %.

Sezóna zveřejňování čtvrtletních výsledkových zpráv v USA se blíží ke konci. Informace již zveřejnilo 378 firem z indexu S&P 500, u 71,2 procenta byly výsledky lepší, než se čekalo. Analytici nyní čekají, že zisky za čtvrté čtvrtletí celkově stoupnou o 2,5 procenta, na počátku roku přitom počítali s poklesem o 0,3 procenta, napsala agentura Reuters.

Euro vůči dolaru oslabilo na dvouleté minimum

Evropská měna ve čtvrtek oslabila a k dolaru se propadla na více než dvouleté minimum. Obavy z prudkého růstu počtu nově nemocných v Číně přiměly investory obrátit svůj zájem k bezpečnějším americkým aktivům, protože se předpokládá, že USA budou schopné lépe odolat ekonomickému dopadu nového koronaviru než eurozóna.

Euro vůči dolaru oslabilo o 0,3 % na 1,0841 USD, když se během dne propadlo až na 1,0835 USD, nejníže od května 2017. K jenu euro kleslo o 0,6 % na 119,02 JPY. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, nepatrně vzrostl na 99,08 bodu. Kurz dolaru k jenu se snížil o 0,3 % na 109,79 JPY.

Ceny ropy ve čtvrtek rostly. Severomořská ropa Brent si kolem 22.00 připisovala 1,31 % na 56,52 USD za barel a americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) zdražovala o 0,86 % na 51,61 USD.

Digitální měny ve čtvrtek naopak převážně ztrácely. Bitcoin podle serveru coinmarketcap.com kolem 22.00 klesal o 1,25 % na 10 210,1 USD, ethereum odepisovalo 0,63 % na 265,84 USD a ripple rostl o 7,47 % na 0,3239 USD.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

  • Soud v Rusku dal americké společnosti Twitter pokutu čtyři miliony rublů za porušování zákona o ochraně osobních údajů. Informovala o tom ve čtvrtek agentura TASS. Pokutu ve stejné výši pak soud podle agentury Interfax vyměřil také firmě Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť a která se provinila stejně jako Twitter.
  • Výrobce elektrických aut Tesla plánuje prodat další akcie za dvě miliardy USD. Firma tak chce využít prudkého růstu ceny akcií v posledních několika měsících. Její rozhodnutí však bude zřejmě pro některé investory velkým překvapením vzhledem k předchozím vyjádřením jejího generálního ředitele Elona Muska, napsala agentura Reuters. Peníze z prodeje akcií chce firma podle svého prohlášení využít k posílení své rozvahy a obecně pro potřeby podniku.

  • Americké ministerstvo spravedlnosti ve čtvrtek vzneslo další obvinění proti čínskému technologickému gigantu Huawei a dvěma jeho dceřiným společnostem. Podle agentury AP federální prokurátoři společnost obviňují z úmyslu ukrást obchodní tajemství od konkurenčních firem v USA. Spojené státy již delší dobu Huawei viní z krádeže technologií a ze špionáže pro Peking, což čínská firma odmítá. Nová obvinění společnost Huawei zatím nekomentovala.

  • Index spotřebitelských cen v USA v lednu meziročně stoupl o 2,5 %. Analytici očekávali nepatrně pomalejší růst, a to o 2,4 %. V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny v lednu zvýšily o 0,1 % po 0,2% růstu v předchozím měsíci, trh očekával stejné tempo růstu i v lednu. Jádrová inflace, tedy inflace očištěná o volatilní ceny energií a potravin, si v meziročním srovnání udržela prosincové tempo 2,3 %. Ve čtvrtek o tom informovalo americké ministerstvo práce.
  • Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 8. ledna 205 tisíc čerstvě podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 203 tisících žádostí z předcházejícího týdne očekával trh 210 tisíc žádostí. Počet pokračujících žádostí se v týdnu do 1. února snížil na 1,698 milionu z 1,759 milionu v předcházejícím týdnu (odhad: 1,745 milionu žádostí).
  • Deutsche Bank zvýšila cílovou cenu akcií Activision Blizzard na 65 z 50 USD.

Výsledková sezóna

  • Americký výrobce nápojů a pochutin PepsiCo ve čtvrtém čtvrtletí vykázal lepší výsledky, než čekali analytici. Zisk před zdaněním se meziročně zvýšil o 14 procent na 2,2 miliardy dolarů, zejména díky poptávce po tradičních sycených nápojích, po zdravějších variantách občerstvení a také po energetických nápojích značky Gatorade. Letos ale firma čeká slabší růst tržeb.
  • Výsledky Kraft Heinz ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,72 USD (odhad: 0,68 USD), tržby 6,54 miliardy USD (odhad: 6,61 miliardy USD).
  • Výsledky Mattel ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,11 USD (odhad: 0,01 USD), tržby 1,47 miliardy USD (odhad: 1,5 miliardy USD). Akcie v after-marketu +4,79 %.
  • Výsledky NVIDIA ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,89 USD (odhad: 1,67 USD), tržby 3,11 miliardy USD (odhad: 2,96 miliardy USD). Akcie v after-marketu +6,17 %.
Zdroj:
CNBC, MarketWatch, ČTK
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat