Americké akcie čtvrtek zakončily pod nulou, investoři zvažovali další sérii hospodářských výsledků

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek po nejnovější sadě hospodářských výsledků firem oslabily. Po konci obchodování se hospodářskými čísly za uplynulé čtvrtletí pochlubily Alphabet, Amazon.com nebo LinkedIn.

Index Dow klesl o 0,16 % na 18 169,68 bodu, širší index S&P 500 přišel o 0,3 % a uzavřel na 2 133,04 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,65 % na 5 215,97 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 7,87 % na 15,36 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o pět a půl bazického bodu na 1,848 %.

Pod nulou skončila většina sektorů, nejvíce klesly odvětví cyklického spotřebního zboží, sektor základních materiálů a průmyslové odvětví. Dařilo se naopak sektoru zdravotní péče.

V indexu Dow nejvýrazněji zlevnily akcie výrobce letecké techniky Boeing (-1,53 %), výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (-1,33 %) a energetického podniku Chevron (-1,26 %). V plusu uzavřely mimo jiné cenné papíry mobilního operátora Verizon Communications (+1,91 %), chemického obra DuPont (+1,69 %) nebo počítačového gigantu IBM (+1,01 %).

Zisk kabelové televize Comcast (-1,73 %) se sice v uplynulém čtvrtletí zvýšil, nedosáhl ale na očekávání analytiků. Ke ztrátě akcií firmy přispěla rovněž skutečnost, že Barclays a Deutsche Bank snížily jejich cílovou cenu s odvoláním na růst konkurence od DirecTV. Za poslední tři seance akcie Comcastu ztratily již šest procent.

V řádném obchodování oslabily i akcie firem Alphabet (-0,58 %), Amazon.com (-0,51 %) a LinkedIn (-0,35 %), které zveřejnily hospodářské výsledky za období od července do září po konci seance.

Holdingu Alphabet, který je mateřskou firmou technologické společnosti Google, ve třetím čtvrtletí vzrostly zisk i příjmy. Výsledky podpořil prodej reklamy na videoportálu YouTube a v mobilních zařízeních. Čistý zisk vzrostl Alphabetu o 27 % z 3,98 miliardy USD na 5,06 miliardy USD. Konsolidované příjmy vzrostly meziročně o pětinu na 22,45 miliardy USD. Z toho příjmy z reklamy se zvýšily o 18,1 % na 19,82 miliardy USD. Na celkových příjmech se tak podílely 89,1 %. Zisk na akcii činil 7,25 dolaru. Akcie Alphabetu v poobchodní fázi zhruba o procento zdražovaly.

Společnost Amazon.com hospodařila ve třetím čtvrtletí s čistým ziskem 252 milionů dolarů, což je meziroční nárůst o 219 %. Čisté tržby se zvýšily o 29 % na 32,71 miliardy USD. Analytici ale čekali víc, akcie firmy tak v poobchodní fázi prudce klesly. Společnost poskytla i slabší výhled na čtvrté čtvrtletí. Tržby divize Amazon Web Services vzrostly o 55 % na 3,23 miliardy dolarů.

Analytici dotázaní agenturou Thomson Reuters nyní očekávají, že zisky společností, které jsou součástí indexu S&P 500, za třetí čtvrtletí stoupnou o 2,6 %. Pokud se tato očekávání naplní, zvýšil se zisky v meziročním srovnání poprvé od loňského druhého čtvrtletí. Na počátku října přitom analytici čekali, že se zisky firem z S&P 500 o půl procenta sníží.

Sektor zdravotní péče podpořily akcie farmaceutických výrobců Bristol-Myers Squibb (+5,4 %) a Celgene (+6,41 %).

Akcie mikroblogovací sociální sítě Twitter (+0,64 %) přidaly necelé procento poté, co firma reportovala zisk i tržby za třetí čtvrtletí nad odhady. Společnost současně uvedla, že chce propustit zhruba 9 % své pracovní síly.

V plusu skončily také akcie výrobce čipů Qualcomm (+2,77 %) a nizozemského výrobce čipů NXP Semiconductors (na Nasdaqu +0,43 %). NXP uvedla, že se s Qualcommem dohodla na svém převzetí. Transakce oceňuje NXP na 38 miliard USD. Za jednu akcii NXP zaplatí Qualcomm 110 USD, což představuje 11% prémii proti středeční závěrečné ceně titulu na burze Nasdaq.

Bezmála deset procent přidaly akcie firmy CenturyLink (+9,73 %), nahoru je tlačila zpráva o údajném pokročilém jednání podniku ohledně fúze se společností Level 3 Communications (+10,55 %).

Akcie poskytovatele služeb v těžařském odvětví Baker Hughes (v řádném obchodování -0,38 %) ve čtvrtečním after-marketu vyskočily o 12 % v reakci na zprávu, podle které údajně firma jedná o možnosti svého převzetí průmyslovým konglomerátem General Electric. Tržní kapitalizace Baker Hughes aktuálně převyšuje 23 miliard dolarů.

Dolar rostl, ropa se vrátila nad 50 dolarů

Americký dolar ve čtvrtek na devizových trzích posílil. K růstu mu pomohlo očekávání, že americká centrální banka již v prosinci znovu zvýší úrokové sazby. Výrazné ztráty k dolaru zaznamenala švédská koruna, která klesla nejníže za sedm a půl roku. Důvodem byl komentář švédské centrální banky, podle níž se zvyšuje pravděpodobnost dalšího snížení úrokových sazeb. Banka je také připravena rozšířit program kvantitativního uvolňování.

Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, stoupl o 0,3 % na 98,91 bodu. Euro vůči dolaru oslabilo o 0,1 % na 1,0898 USD a k jenu stouplo o 0,7 % na 114,70 JPY. Dolar vůči jenu vzrostl o 0,8 % na 105,26 JPY.

Ceny ropy na světových trzích ve čtvrtek obnovily růst a vrátily se nad 50 USD za barel. Přispěly k tomu komentáře představitelů ropného kartelu OPEC, které naznačily, že by se jeho členové mohli dohodnout na snížení těžby suroviny o čtyři procenta. Trh čerpá optimismus také ze zprávy o poklesu zásob černého zlata v USA.

Agentura Reuters s odkazem na svůj zdroj uvedla, že ministři energetiky ze zemí Perského zálivu tento týden svůj ruský protějšek informovali, že Saúdská Arábie a její spojenci z OPEC jsou ochotni těžbu ropy snížit. OPEC se předběžně dohodl na prvním snížení těžby za osm let v září, podrobnosti dohody chce však dojednat až na svém řádném listopadovém zasedání.

Nedávné komentáře některých členů kartelu, hlavně Iráku, však v posledních dnech vyvolávaly obavy, zda OPEC dohodu příští měsíc opravdu schválí.

Cenu ropy ve čtvrtek podpořila také středeční zpráva amerického Úřadu pro energetické informace (EIA). Ten uvedl, že zásoby ropy v USA minulý týden klesly o 553 000 barelů. Analytici přitom čekali naopak zvýšení zásob o 1,7 milionu barelů.

Trhy pozorně sledují také eskalaci protestů proti prezidentovi Nicolási Madurovi ve Venezuele. Zatím se však neobjevily žádné náznaky, že by protesty měly dopad na těžbu. Těžba ropy ve Venezuele letos klesá, protože nízké ceny mají negativní dopad na investice v ropném průmyslu.

Zlato ve čtvrtek zdražilo o tři dolary na 1 269 USD za trojskou unci a cena stříbra se nepatrně zvýšila na 17,63 USD za trojskou unci.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

  • Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v září meziměsíčně klesly o 0,1 %. Trh počítal se stagnací po předchozím revidovaném růstu o 0,3 % (revidováno z 0 %). Po očištění o dopravu objednávky podle očekávání vzrostly o 0,2 % po srpnovém revidovaném poklesu o 0,1 % (revidováno z -0,4 %). Objednávky očištěné o vojenskou a leteckou techniku v září podle očekávání stouply o 0,3 % po předchozím poklesu o 0,1 %.
  • V týdnu do 22. října si v USA podalo novou žádost o podporu v nezaměstnanosti 258 tisíc lidí. V předcházejícím týdnu bylo nových žádostí 261 tisíc (revidováno z 260 tisíc), analytici očekávali 255 tisíc žádostí. Počet pokračujících žádostí o podporu byl v týdnu do 15. října 2,039 milionu (odhad: 2,052 milionu, předcházející týden: 2,054 milionu).
  • Rozjednané prodeje domů ve Spojených státech v září meziměsíčně vzrostly o 1,5 %. Očekával se růst o 1,1 % po poklesu o 2,4 % v srpnu. Meziročně se prodeje zvýšily o 2,4 % po poklesu o 0,2 % v srpnu.
  • Americký výrobce čipů Qualcomm převezme nizozemského konkurenta NXP Semiconductors. Ve čtvrtek to oznámili zástupci obou firem. Transakce by měla mít hodnotu 47 miliard dolarů (částka zahrnuje dluh) a podle agentury Reuters jde o největší fúzi v historii čipového průmyslu.
  • Americká zasilatelská a přepravní společnost United Parcel Service (UPS) si objednala u amerického výrobce letecké techniky Boeing 14 nákladních letadel 747-8. Firmy to ve čtvrtek uvedly ve společné tiskové zprávě. Katalogová hodnota zakázky činí asi 5,3 miliardy dolarů.
  • RBC Capital zvýšila cílovou cenu akcií Tesla Motors na 220 z 210 USD.

Výsledková sezóna

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
2. 8. 2021 10:00
Ronald Ižip (Trend): Akcie jsou hodně vysoko, těžko se ale hledají výnosné alternativy. Pro…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
27. 7. 2021 19:30
V červenci Fed k utahování nezavelí, novinky k měnové politice si schová do Jackson Hole, míní…
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
27. 7. 2021 16:48
Pírko (Bohemian Empire): Jedinou odpovědí na nejistotu je diverzifikace, po akciích druhou největší…
Diverzifikace investic
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Managed futures
Přestat sledovat
Nejistota na trzích
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
26. 7. 2021 14:45
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Akcie FAAMG by měly táhnout další rally v USA, jejich hospodářské…
Alphabet (Google)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Facebook
Přestat sledovat
Microsoft
Přestat sledovat
Sociální sítě
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat