Americké akcie dokázaly ve středu po slibném úvodu posílit jen nepatrně. Obavy z dění na Ukrajině trvají

Hlavní americké akciové indexy v druhé polovině středečního obchodování odevzdaly většinu mírných zisků a zakončily seanci jen těsně nad nulou. Investoři zvažovali vyostřující se situaci na východě Ukrajiny a dvě velké odvolané akvizice.

Index Dow posílil o 0,08 % na 16 443,34 bodu, S&P 500 přidal nakonec nepatrné 3 setiny bodu na 1 920,24 bodu a Nasdaq povyrostl o 0,05 % na 4 355,05 bodu. Nejvíce se dařilo sektorům necyklického spotřebního zboží a základních materiálů, v mínusu zůstaly například telekomunikace a síťové služby. Index volatility VIX klesl o necelá 3 % na 16,3 bodu. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o dva bazické body na 2,47 %.

"Na trhu je hodně investorů, kteří loni nestihli vydělat, a tak nyní nakupují při každém poklesu. Podle mě se S&P 500 dostane na nový rekord, než zažijeme první 10% korekci po více než 3 letech," uvedl Joe Peta z Novus Partners. Podle něj zatím širší akciový index drží hladinu podpory okolo 1 920, což je potřeba chápat spíše jako býčí signál.

"Tržní hráči se snaží balancovat mezi strachem z geopolitických rizik a jejich dopadu na světovou ekonomiku, optimismem z amerického ekonomického růstu a jeho dopady na měnovou politiku Fedu," myslí si Art Hogan, stratég z Wunderlich Securities. "Válka Izraele s Hamásem nebo spory Ukrajiny a separatistů podporovaných Ruskem se mohou prohloubit, ale geopolitická rizika trh srážejí spíše krátkodobě - když se zítra situace nezhorší, jako kdyby se nedělo vůbec nic, trh hledá další impulz. Lidé se ale jistí, což je patrné z růstu cen dluhopisů a zlata," doplňuje JJ Kinahan z TD Ameritrade. Zlato ve středu zdražilo o téměř 2 %.

Euro se během středečního obchodování propadlo na nové devítiměsíční minimum vůči americkému dolaru. Jednotnou evropskou měnu tlačí dolů rostoucí obavy investorů ohledně ukrajinské krize a nepříznivé ekonomické údaje z eurozóny. Euro sestoupilo až na 1,3331 USD, tedy na nejnižší úroveň od začátku loňského listopadu. Takzvaný dolarový index, který vyjadřuje hodnotu americké měny vůči koši dalších šesti hlavních světových měn, se naopak vyšplhal na 11měsíční maximum 81,716 bodu. Podle analytiků těžil z odklonu investorů od rizikovějších měn. V závěru seance ale začal mírně ztrácet.

Ruská armáda podle NATO na západní hranici Ruska soustředila jednotky o síle 20 tisíc mužů a hrozí nebezpečí, že je vyšle na Ukrajinu pod záminkou humanitární nebo mírové mise. Na nebezpečí ruské intervence upozornili i polský premiér Donald Tusk a ministr zahraničí Radoslaw Sikorski. Moskva obvinění rozhořčeně odmítá. "Rostou obavy z dalšího vyostření vztahů mezi Západem a Ruskem," uvedl analytik Valentin Marinov ze Citigroup. Upozornil, že napětí kolem Ukrajiny společně se slabým hospodářským oživením v eurozóně podporuje očekávání, že Evropská centrální banka přikročí k agresivnějšímu uvolňování měnové politiky.

Světové ceny ropy po úterním propadu na mnohaměsíční minima oživily a severomořská ropa Brent se vrátila nad 105 dolarů za barel. Ropnému trhu pomohla zpráva o poklesu ropných zásob ve Spojených státech. Komerční zásoby ropy v USA klesly minulý týden o 1,8 milionu barelů, což bylo zhruba v rámci očekávání. Výrazně se snížily i zásoby benzinu a dalších ropných produktů, uvedl Úřad pro energetické informace (EIA) při ministerstvu energetiky USA.

V posledních šesti týdnech ztratily ceny ropy navzdory eskalaci napětí kolem Ukrajiny a na Blízkém východě více než deset dolarů za barel. Trh reaguje na přebytek nabídky suroviny v klíčových oblastech světa a na slabou letní poptávku po pohonných hmotách na severní polokouli, řekli analytici agentuře Reuters.

Hlavní středeční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

Zdroj: MarketWatch, Bloomberg, CNBC, ČTK

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat