Americké akcie kvůli eskalaci konfliktu na Ukrajině v pátek oslabovaly, dařilo se jen indexu Nasdaq

Americké akcie v pátek zamířily dolů poté, co ruský humanitární konvoj překročil hranice Ukrajiny, což její představitelé označili jako invazi. Šéfka Fedu Janet Yellenová a šéf ECB Mario Draghi svými projevy v Jackson Hole nepřekvapili.

Index Dow oslabil o 0,22 % na 17 001,22 bodu, širší index S&P 500 sestoupil z rekordu, poprvé v týdnu oslabil a uzavřel na 1 988,41 bodu, o 0,2 % slabší než ve čtvrtek. Dařilo se indexu Nasdaq, který posílil o 0,14 % na 4 538,55 bodu.

Americké akcie zamířily dolů po zprávě, že ruský konvoj s humanitární pomocí překročil ukrajinské hranice a směřuje do Luhansku doprovázen rebely. Ukrajinci to označili za invazi. Zároveň však prohlásili, že nebudou na konvoj útočit, aby neeskalovali napětí.

NATO navíc oznámilo, že pozoruje alarmující aktivitu ruských vojáků u ukrajinských hranic.

"Trh je trochu naivní, když si myslí, že krize na Ukrajině se vyřeší přes noc. Myslím, že o ní uslyšíme ještě v zimě," říká Erik Davidson z Wells Fargo Private Bank.

Trh nijak nenadchla při očekávaném projevu v Jackson Hole šéfka Fedu Janet Yellenová. Ta uvedla, že americký trh práce nadále pociťuje dopady poslední těžké recese a že Fed by měl s budoucím zvyšováním úrokových sazeb postupovat opatrně. Vystoupení potvrdilo dosavadní postoj šéfky Fedu a nenaznačilo, kdy se začnou úroky v USA zvyšovat. S žádnou velkou novinkou nepřišel ani její evropský kolega Mario Draghi, který zopakoval, že ECB je připravena zasáhnout.

Oslabovala většina sektorů zahrnutých v indexu S&P 500. Nejhůře na tom byly energetické akcie a sektor základních materiálů. Dařilo se naopak zdravotnickým akciím.

Po dobrých výsledcích posílily akcie výrobce sportovní obuvi Foot Locker. Firma vykázala upravený zisk na akcii 0,64 USD (odhad: 0,54 USD) a tržby 1,64 miliardy USD (loni: 1,45 miliardy USD). Akcie zpevnily o 2,95 %. O více než 5 % posílily akcie prodejce oděvů Gap, který oznámil vstup na indický trh a dobré výsledky hospodaření.

Světové ceny ropy se snižovaly kvůli silnějšímu kurzu amerického dolaru a dobrému zásobování ropného trhu. Americká lehká ropa WTI tak klesla již pátý týden za sebou.

Těžba ropy v Libyi pokračuje v růstu poté, co země obnovila provoz několika ropných přístavů. Dodávky z Iráku zůstávají v blízkosti rekordní úrovně navzdory pokračujícím bojům na severu země. Severomořská ropa Brent oslabila na 102,26 USD za barel.

Dolar se dnes vůči euru vyšplhal na nejvyšší úroveň od loňského září. Silnější dolar zvyšuje ceny ropy z pohledu držitelů ostatních měn, což tlačí poptávku po ropě dolů.

Dolar reagoval na projev šéfky americké centrální banky Janet Yellenové posílením. Devizový trh její vystoupení posoudil jako vyváženější než její dosavadní zdůrazňování nutnosti udržovat podpůrnou měnovou politiku.

Hlavní páteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

Za celý týden americké akcie rostly. Index Dow přidal 2,02 %, S&P 500 vzrostl o 1,7 % a Nasdaq o 1,63 %.

Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích

Americká výsledková sezóna v uplynulém týdnu

  • Po závěru pondělního obchodování zveřejnila výsledky společnost Urban Outfitters. Její zisk klesl ve druhém kvartálu na 67,5 milionu USD (51 centů na akcii), tržby naopak vzrostly na 811 milionů USD (loni 758,5 milionu USD). Analytici čekali zisk na akcii 48 centů a tržby 805 milionů USD, akcie ale v after-marketu mírně ztrácely.
  • Zisk americké společnosti Home Depot ve druhém čtvrtletí vzrostl na 1,52 dolaru na akcii z 1,24 dolaru na akcii v předchozím roce. Očekával se růst na 1,45 dolaru na akcii. Tržby se rovněž zvýšily na 23,82 miliardy dolarů z 22,5 miliardy dolarů v minulém roce. Firma pro letošní rok zvýšila predikci zisku na 4,52 dolaru na akcii z předchozího odhadu 4,42 dolaru na akcii, trh počítal se skromnějšími 4,41 dolaru na akcii.
  • Výrobce kosmetiky a parfémů Elizabeth Arden zaznamenal největší čtvrtletní ztrátu ve své historii. Důvodem je nečekaně velký pokles tržeb z parfémů nazvaných podle některých celebrit. Oznámila to v úterý firma. Její akcie po zahájení úterního obchodování v New Yorku odepisovaly skoro 25 %, a procentuálně tak ztrácely nejvíce z akcií firem obchodovaných na technologickém trhu Nasdaq, napsala agentura Reuters.
  • Výsledky Lowe's ve 2Q: Zisk na akcii 1,04 USD (odhad: 1,03 USD), tržby 16,599 miliardy USD (odhad: 16,547 miliardy USD).
  • Společnost Target ve druhém čtvrtletí dosáhla zisku na akcii 78 centů, očekávalo se o cent více. Zároveň mírně předčila odhady v oblasti tržeb, které dosáhly 17,41 miliardy dolarů oproti konsenzu 17,381 miliardy dolarů. Firma snížila predikci celoročního zisku na 3,10-3,30 dolaru (odhad: 3,49 dolaru) oproti původně vyhlíženým 3,60-3,90 dolaru.
  • Výsledky Hewlett-Packard v 3QFY2014: Zisk na akcii 0,52 USD (loni: 0,71 USD na akcii), tržby 27,6 miliardy dolarů (loni: 27,2 miliardy dolarů). Očištěný zisk byl v souladu s odhady.
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v Evropě
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
6. 3. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat