25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Americkým akciím se v úterý dařilo. Ihned po zahájení se vydaly prudce vzhůru, přičemž je podpořila pozitivní čísla z trhu s nemovitostmi, mírný růst spotřebitelských cen a stabilizace jádrové inflace. Zda bude růst trhů pokračovat i nadále, bude nyní záviset na Benu Bernankem a středečním rozhodnutí FOMC o úrokových sazbách.
Zahájená výstavba sice minula odhady analytiků, ale i přesto v květnu rostla o 6,8 %. Počet žádostí o stavební povolení pro rodinné domy se zvýšil o 1,3 % na celoročních 622 000. Číslo je nejvyšší od května 2008, což potvrzuje pokračující oživení tohoto sektoru.
Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v květnu zastavily dvouměsíční pokles a proti předešlému měsíci vykázaly růst o 0,1 %. Zároveň se stabilizovala i klíčová jádrová inflace, k níž přihlíží americká centrální banka (Fed).
V závěru obchodování své zisky akcie mírně korigovaly, přesto ale všechny tři indexy uzavřely výrazně v zelených číslech. Dow zakončil se ziskem 0,91 % na 15 318,23 bodech, širší S&P 500 posílil o 0,78 % a uzavřel na 1 651,81 bodu. Technologický Nasdaq si připsal 0,87 % a uzavřel na 3 482,18 bodech.
Výraznější zisky si připsaly akcie finského výrobce mobilních telefonů Nokia, když pozitivně reagovaly na spekulace o možném převzetí Nokie ze strany čínské telekomunikační společnosti Huawei. "Zvažujeme tyto druhy akvizic; tato kombinace má možná nějaké synergie, vše ale záleží na ochotě Nokie," řekl podle deníku Financial Times šéf jedné z obchodních sekcí Huawei Richard Yu. Akcie Nokie v USA posílily o 4,61 % na 3,86 USD.
V Severním Irsku v úterý skončil summit G8. Lídři se dohodli, že je třeba spolupracovat na ukončení krize v Sýrii. Zároveň hlavy zemí skupiny G8 vyzvaly vlády svých zemí ke spolupráci při odstraňování mezer v zákonech, které nadnárodním firmám umožňují vyhýbat se placení daní ve svých domácích zemích. V poslední době se v této souvislosti hovoří zejména o technologickém gigantu Apple, Microsoftu či Amazonu.
Investoři nyní s netrpělivostí čekají na výsledek zasedání FOMC a tiskovou konferenci šéfa Fedu Bena Bernankeho. "Všichni čekají na to, s čím Fed přijde," říká Tom Wirth z Chemung Canal Trust. "Pokud řekne, že omezí nákupy dluhopisů spíše dříve než později, na trzích zavládne strach. Investoři začnou prodávat a budou čekat, co omezení QE udělá s ekonomikou. Pokud bude ekonomika dále růst i bez podpory Fedu, vlije to trhům sílu do žil. Tímhle procesem si zkrátka budeme muset projít," dodává. Podle průzkumu televizní stanice CNBC většina analytiků, ekonomů a manažerů investičních fondů očekává, že ke změně v přístupu k nákupu dluhopisů dojde již v prosinci letošního roku. Ještě v dubnu přitom předvídali, že k redukci rozsahu QE Fed přistoupí až v únoru 2014.
Pravděpodobnost blížících se změn v podmínkách a rozsahu QE zvyšuje i vyjádření Baracka Obamy, který naznačil, že bude na post šéfa Fedu hledat novou tvář, jelikož Ben Bernanke již v čele centrální banky stojí déle, než se při jeho nástupu očekávalo. Současný mandát Bernankemu končí 31. ledna 2014.
Výsledky společnosti Adobe ve druhém kvartále překonaly odhady díky nárůstu předplatitelů cloudu