Americké akcie se v úterý na směru neshodly, dolar posílil k euru i koši měn

Americké akcie uzavřely úterní obchodování smíšeně. Energetické firmy se sice dostaly pod tlak kvůli poklesu cen ropy, vzhůru však zamířily akcie některých významných technologických podniků.

Index Dow odepsal 0,27 % na 24 099,05 bodu, širší index S&P 500 však vzrostl o 0,25 % na 2 654,80 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil dokonce o 0,91 % na 7 130,70 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,76 % na 15,49 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 2,97 %.

Dařilo se technologickému sektoru a realitnímu odvětví, slabý výkon naopak podaly akcie ze sektorů necyklického spotřebního zboží a průmyslu.

Kvůli levnější ropě zamířily dolů například akcie ropných společností ExxonMobil (-1,03 %) a Chevron (-0,20 %).

Výrazný pokles zaznamenaly akcie farmaceutické firmy Pfizer (-3,31 %), jejíž čtvrtletní tržby zaostaly za očekáváním analytiků.

Akcie technologického gigantu Apple (+2,32 %) naopak před zveřejněním hospodářských výsledků posilovaly.

Dolar posiloval, ceny ropy klesaly

Euro se v úterý  vůči dolaru propadlo na nejnižší úroveň od letošního ledna. Dolar těžil z příznivého vývoje ekonomiky USA a z vyhlídek na další zvyšování úrokových sazeb Fedu. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, se vyšplhal až na 92,566 bodu, tedy na nejvyšší úroveň od 10. ledna.

"Klíčovým motorem růstu dolaru je rozdíl mezi ekonomickými údaji z USA a ze zbytku světa. Údaje z USA nadále vypadají relativně silně," uvedli analytici americké banky Morgan Stanley.

Britská libra v úterý pokračovala v poklesu a poprvé za tři a půl měsíce se dostala pod hranici 1,37 USD. Přispěly k tomu nepříznivé údaje o vývoji zpracovatelského sektoru v Británii.

Ceny ropy v úterý výrazně klesly. Dolů je tlačily silnější dolar a stoupající těžba ve Spojených státech. Silnější dolar zvyšuje ceny ropy a dalších komodit z pohledu držitelů jiných měn, což podkopává poptávku.

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) v pondělí uvedl, že těžba ropy ve Spojených státech v únoru vzrostla o 260 000 barelů denně na rekordních 10,26 milionu barelů denně.

Hlavní úterní události na amerických trzích

 • Americký prezident Donald Trump prodloužil dočasnou výjimku z placení cel na dovoz hliníku a oceli pro Evropskou unii a další země do 1. června. Oznámil to Bílý dům. Jednání o trvalé výjimce budou pokračovat s EU, Kanadou a Mexikem. Kanada a Mexiko nyní jednají s USA o nové podobě Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA). S Argentinou, Austrálií a Brazílií se již USA v zásadě dohodly a do měsíce mají být dojednány všechny podrobnosti dohody. Jižní Korea se dohodla na trvalém osvobození od cel na ocel, napsala agentura AP.
 • Vláda Spojených států si v prvním čtvrtletí půjčila rekordních 488 miliard USD. V druhém čtvrtletí by však půjčky měly klesnout. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnilo americké ministerstvo financí.
 • Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA sestavovaný společností IHS Markit v dubnu podle finálních dat dosáhl hodnoty 56,5 bodu. Tento údaj uváděl již rychlý odhad ukazatele. Finální PMI od institutu ISM činí 57,3 bodu. Klíčová je úroveň 50 bodů, která odděluje pásmo expanze od pásma kontrakce.
 • Americká maloobchodní a technologická společnost Amazon vytvoří ve svém tech hubu v Bostonu dva tisíce nových pracovních míst. Noví zaměstnanci se budou věnovat strojovému učení, cloud computingu nebo robotice.
 • Poptávka po zlatě celosvětově roste od roku 2001 v průměru o 18 % ročně. Za zvyšujícím se zájmem o zlato stojí rostoucí životní úroveň v Číně a Indii i vysoká poptávka investorů z USA a Evropy, vyplývá ze zprávy Světové rady pro zlato.
 • Generální ředitel a spoluzakladatel populární aplikace WhatsApp pro bezplatné posílání vzkazů a telefonování Jan Koum se rozhodl odejít z podniku. Koum o tom informoval na svém facebookovém účtu.
 • Facebook plánuje spustit službu pomáhající uživatelům najít si partnera. Informoval o tom v úterý zakladatel a generální ředitel podniku Mark Zuckerberg na vývojářské konferenci F8.
 • Prodeje aut ve Spojených státech v dubnu dosáhly v celoročním přepočtu 17,15 milionu jednotek. Vyplývá to z údajů společnosti Autodata. V březnu dosáhly anualizované prodeje 17,48 milionu jednotek, za duben analytici čekali výsledek 17,1 milionu.
 • Stifel Nicolaus zvýšila cílovou cenu akcií McDonald's z 165 na 168 USD.
 • JPMorgan Chase zahájila pokrývání akcií Electronic Arts s doporučením "overweight" a cílovou cenou 150 USD.
 • JPMorgan Chase snížila cílovou cenu akcií Arconicu z 33 na 27 USD.
 • SunTrust RH zvýšila cílovou cenu akcií McDonald's ze 188 na 190 USD.
 • Wedbush Securities přidala akcie Facebooku na seznam "best ideas".
 • RBC Capital Markets snížila doporučení na akcie Marathon Petroleum z "top pick" na "outperform".
 • RBC Capital Markets zvýšila cílovou cenu akcií McDonald's ze 170 na 175 USD.

Výsledková sezóna

 • Výsledky Aetna v 1Q: Upravený zisk na akcii 3,19 USD (odhad: 2,97 USD), tržby 15,34 miliardy USD (odhad: 15,35 miliardy USD).
 • Výsledky Pfizer v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,77 USD (odhad: 0,74 USD), tržby 12,91 miliardy USD (odhad: 13,14 miliardy USD).
 • Výsledky Merck & Co v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,05 USD (odhad: 1,00 USD), tržby 10,04 miliardy USD (loni: 9,43 miliardy USD).
 • Výsledky Archer-Daniels-Midland v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,68 USD (odhad: 0,50 USD), tržby 15,53 miliardy USD (odhad: 15,2 miliardy USD).
 • Výsledky Under Armour v 1Q: Ztráta na akcii 0,07 USD (odhad: -0,05 USD), tržby 1,2 miliardy USD (meziročně +6 %).
 • Výsledky IMAX v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,21 USD (odhad: 0,11 USD), tržby 85 milionů USD (odhad: 81,2 milionu USD).
 • Výsledky Frontier Communications v 1Q: Čistý zisk 20 milionů USD, tržby 2,2 miliardy USD (odhad: 2,19 miliardy USD).
 • Výsledky Gilead Sciences v 1Q: Zisk na akcii 1,48 USD (odhad: 1,67 USD), tržby 5,09 miliardy USD (odhad: 6,51 miliardy USD).
 • Výsledky Mondelēz International v 1Q: Zisk na akcii 0,62 USD (odhad: 0,58 USD), tržby 6,77 miliardy USD (odhad: 6,66 miliardy USD).
 • Výsledky Snap v 1Q: Upravená ztráta na akcii 0,17 USD (v souladu s odhady), tržby 230,7 milionu USD (odhad: 244,3 milionu USD).
 • Americké technologické společnosti Apple vzrostl v druhém finančním čtvrtletí čistý zisk meziročně o zhruba 25 % na 13,8 miliardy dolarů. Uvedla to v úterý firma. Zároveň oznámila zvýšení dividendy a rozšíření zpětného odkupu vlastních akcií.
Zdroj:
CNBC, MarketWatch, ČTK
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat