WGC: Poptávka po zlatě roste od roku 2001 v průměru o 18 % ročně

Poptávka po zlatě celosvětově roste od roku 2001 v průměru o 18 % ročně. Za zvyšujícím se zájmem o zlato stojí rostoucí životní úroveň v Číně a Indii i vysoká poptávka investorů z USA a Evropy, vyplývá ze zprávy Světové rady pro zlato.
Investoři se podle zprávy po krizi z let 2008 a 2009 zaměřili na žlutý kov jako na bezpečnou alternativu. Cena zlata v dolarech se však nyní dotkla pětitýdenních minim. V pondělí se pohybovala okolo 1 316 dolarů za unci.
Důvodem aktuálního poklesu ceny je silnější dolar a citelný růst výnosů klíčových amerických dluhopisů. Cenu zlata ale zásadně ovlivňuje zahraniční politika. V důsledku aktuálního vývoje na korejském poloostrově z minulého týdne poklesla poptávka po zlatě na papírových trzích v podobě certifikátů. Naopak zájem o fyzické zlato podle zprávy vzrostl.
"Politika prezidenta Donalda Trumpa povede k vysoké rozkolísanosti trhů, silnému zadlužování USA a oslabení dolaru. Slabý dolar bude mít za důsledek významný nárůst ceny zlata. Rizikem pro trhy se stávají rostoucí inflace a růst úrokových sazeb. Zlato letos pravděpodobně dosáhne ceny 1 500 dolarů za unci," uvedl analytik Golden Gate CZ Pavel Ryba.
Velký potenciál má nyní stříbro, jehož cena by mohla vystoupat až o 50 %, uvedla agentura Bloomberg. Zatím stříbro zaostává za ostatními kovy. Poměr ceny zlata a stříbra vystoupal na 1:82, dlouhodobý průměr je přitom 1:50.
"Škála ekonomických, finančních a politických problémů, kterým čelí svět i individuální investoři, pravděpodobně povede k nárůstu poptávky po stříbru," uvádí ve zprávě společnost CPM Group. Zároveň se podle ní stále zvyšují poptávka po stříbru ze strany průmyslu i zájem o stříbrné šperky. Stříbro je v současnosti velmi podhodnocenou komoditou, má proto k budoucímu růstu široký prostor.
"U zlata, stříbra a platiny se ale dále očekává významný růst. Zřejmě už v roce 2019 překonají maxima z roku 2011. Investoři do fyzického zlata obvykle využívají cenových korekcí k dokoupení drahých kovů, aby svá portfolia více diverzifikovali, a chránili se tak před budoucími riziky," upozornil Ryba.
Producenti drahých kovů ale hlásí, že těžba zlata bude postupně klesat. V posledních letech jim chyběly peníze na investice do rozvoje technologií a průzkumu nových nalezišť. Předpokládají proto postupný útlum těžby.
Zdroj: ČTK