Americké akcie se ve čtvrtek obchodovaly smíšeně. Investoři zůstávají po omezení QE klidní

Americké akcie ve čtvrtek po středečním růstu zahajovaly v mínusu. Investoři dále zvažovali dopady rozhodnutí americké centrální banky začít utahovat uvolněnou měnovou politiku a vyhodnocovali nejnovější makrodata. Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti vzrostl na téměř devítiměsíční maximum a existujících domů se v USA k listopadu prodalo nejméně za téměř rok.

Dow posílil o 0,07 % na nový rekord 16 179,08 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,06 % na 1 809,60 bodu a technologický Nasdaq klesl o 0,29 % na 4 058,14 bodu. Nejvíce oslabovaly tituly ze sektorů služeb a cyklického spotřebního zboží, mírně naopak posílily sektory energetiky, průmyslu a zdravotnictví.

"Investoři si čtvrteční makrodata vyložili jako smíšená," říká Paul Mangus z Wells Fargo Private Bank. "Nejnovější čísla sice potvrzují, že americká ekonomika skutečně roste, stále ale musíme hovořit pouze o růstu velmi mírném."

Nejdůležitější čtvrteční události na americkém trhu:

Z indexu Dow se ve čtvrtek nejvíce dařilo cenným papírům ropného gigantu Chevron (+1,33 %), akciím zábavní společnosti Walt Disney (+1,07 %) a počítačovému obru IBM (+0,85 %). O téměř procento naopak oslabily cenné papíry softwarové společnosti Microsoft (-0,90 %), maloobchodního řetězce Wal-Mart (-0,90 %) a řetězce McDonald's (-0,82 %).

Společnost Facebook ve čtvrtek před otevřením amerických burz oznámila, že prodá 70 milionů akcií typu A. Sám ředitel Zuckerberg prodá 41,35 milionu akcií, které nyní mají hodnotu kolem 2,3 miliardy dolarů. Tento prodej zredukuje jeho hlasovací sílu ve firmě na 56,1 % z 58,8 %. Většinu zisku z prodeje by měl Zuckerberg použít na zaplacení daní z nákupu 60 milionů akcií typu B, na které má opční právo. Akcie Facebooku na zprávu v předobchodní fázi reagovaly poklesem až o 5 %, v řádném obchodování ale nakonec oslabily pouze o 0,94 % na 55,05 USD.

Dařilo se naopak akciím softwarové společnosti Oracle (+5,78 %), které posilovaly díky překvapivě příznivým čtvrtletním finančním výsledkům, které firma zveřejnila ve středu po závěru trhů. Společnost vykázala očištěný zisk na akcii 0,69 USD (odhad: 0,67 USD) při tržbách 9,28 miliardy USD (odhad: 9,2 miliardy USD).

V reakci na kvartální finanční výsledky se dařilo i akciím společnosti Accenture (+5,14 %). Konzultační firma dosáhla v prvním čtvrtletí svého fiskálního roku provozního zisku 1,09 miliardy USD (meziročně +4 %). Čistý čtvrtletní zisk dosáhl rekordních 7,4 miliardy USD (meziročně +2 %) neboli 1,15 USD na akcii (meziročně +8 %).

Čtvrtletní finanční výsledky ve čtvrtek před otevřením burz zveřejnil také provozovatel sítě lékáren Rite Aid. Firma ve třetím kvartálu svého fiskálního roku dosáhla zisku 71,5 milionu USD (loni: 61,9 milionu USD) neboli 0,04 USD na akcii (odhad: 0,04 USD, loni: 0,07 USD) při tržbách 6,36 miliardy USD (odhad: 6,32 miliardy USD, meziročně +1,9 %). Společnost zároveň oznámila, že pro celý fiskální rok snižuje odhad zisku na akcii na 0,17 až 0,23 USD (původní odhad: 0,18 až 0,27 USD) a odhad tržeb na 25,3 až 25,425 miliardy USD (původní odhad: 25,1 až 25,3 miliardy USD. Akcie Rite Aid v reakci na pokles zisku a snížený výhled společnosti zareagovaly oslabením o 10,24 %.

Americká obchodní síť Target vyšetřuje možný únik dat z kreditních karet přibližně 40 milionů lidí. Řetězec uvedl, že se hackerům data zřejmě podařilo získat z platební databáze obchodů, do které ilegálně pronikli. Únik dat se týká výhradně kamenných obchodů sítě Target, zákazníků využívajících k nákupům internet se netýká. Postiženi mohou být lidé, kteří ke svým nákupům v obchodech Target kreditní karty použili v době od 27. listopadu do 15. prosince tohoto roku. Společnost uvedla, že mezi odcizená data mohou patřit čísla karet, jména jejich majitelů, data expirace i bezpečnostní CVV kódy, tedy všechny údaje nutné pro autorizování internetových plateb. Akcie obchodní sítě Target v reakci na zprávu oslabily o 2,20 %.

Po závěru trhů se svými čtvrtletními finančními výsledky přišel výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike. Firma vykázala za druhé čtvrtletí svého fiskálního roku zisk 537 milionů USD neboli 0,59 USD na akcii (odhad: 0,58 USD na akcii, loni: 0,42 USD na akcii). Tržby vzrostly na 6,43 miliardy USD (odhad: 6,44 miliardy USD, loni: 5,96 miliardy USD). Akcie Nike v reakci na výsledky v after-marketu nejdříve prudce oslabily, poté výrazně posílily a nakonec přidávaly kolem půl procenta. Nike bývá od září 2013, kdy v indexu Dow nahradil akcie hliníkárenského gigantu Alcoa, někdy označován za startéra výsledkové sezóny. Společnost však za opravdového předskokana výsledkové sezóny za čtvrtý kvartál považovat nelze, protože má oproti kalendářním čtvrtletím svá fiskální čtvrtletí posunutá.

Dolar se k jenu po krocích Fedu obchodoval na pětiletém maximu

Dolar ve čtvrtek vůči euru mírně posiloval a k japonskému jenu se pohyboval v blízkosti nejvyšší hodnoty za pět let. Kurz americké měny poslalo vzhůru středeční oznámení americké centrální banky, která od ledna začne postupně omezovat svůj dosud velkorysý program nákupu dluhopisů. Podle agentury Reuters může omezování podpůrné politiky pomoci zvýšit výnosy amerických státních dluhopisů a podpořit kurz americké měny.

Eurodolar ve čtvrtek zahajoval poblíž 1,368 a své intradenní minimum stanovil až na hladině 1,3651. Kolem desáté hodiny se dolar obchodoval za 1,366 EUR/USD. Americká měna zahajovala na 104,16 JPY a po úvodním mírném poklesu k 103,80 se vydala vzhůru a vzrostla až na pětileté maximum 104,36 JPY. Krátce po uzavření amerických burz se dolar obchodoval za 104,20 JPY.

Světové ceny ropy ve čtvrtek druhým dnem v řadě pokračovaly v růstu. Obchodníci podle agentury Reuters nechali stranou rozhodnutí měnového výboru americké centrální banky omezit svou podporu hospodářského růstu Spojených států a soustředili se na údaje o amerických zásobách ropy a zprávy o výpadcích dodávek.

Barel severomořské ropy Brent se v úvodu čtvrteční obchodní seance prodával za 109,30 USD a kolem desáté hodiny zdražoval přibližně o 0,7 % na 110,00 USD. Cena severoamerické lehké ropy WTI vzrostla o 1,45 % na 99,00 USD za barel.

Vývoz libyjské suroviny klesl z červencové úrovně milion barelů denně na 110 tisíc barelů denně. V Jižním Súdánu pak zhruba dvě stovky pracovníků ropných zařízení kvůli nepokojům vyhledaly útočiště na základně OSN a budou zřejmě evakuováni.

Po čtyřdenní stagnaci poblíž 1 230 až 1 240 USD za trojskou unci naopak výrazně klesla cena zlata. Žlutý kov ve čtvrtek zahajoval poblíž 1 220 USD za trojskou unci a kolem desáté hodiny oslaboval o více než 2 % na 1 191 USD za trojskou unci.

Zdroj:
ČTK, CNBC
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
27. 1. 2021 9:00
Aktuálně z trhů: Proč i v době globální pandemie investovat do nemovitostí?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Sazby vs. inflace aneb Hledá se největší tržní riziko roku 2021
Akciový trh
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
25. 1. 2021 9:55
Expertní tržní výhled: MONETA (již) zajímavá na prodej a nebezpečí obchodování na páku
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…