Americké akcie se ve středu na směru neshodly, ceny ropy spadly na letošní minima

Americké akcie zakončily středeční seanci smíšeně. Dolů indexy tlačily zejména energetické podniky, které kvůli levnější ropě utrpěly nejprudší pokles za téměř půl roku. Vzhůru naopak zamířily cenné papíry finančních a farmaceutických společností.

Dow klesl o 0,33 % na 20 855,73 bodu a širší S&P 500 odepsal 0,23 % na 2 362,98 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,06 % na 5 837,55 bodu. Nejvýrazněji se snížil energetický sektor, dařilo se naopak odvětví zdravotní péče.

Index volatility VIX stoupl o 3,58 % na 11,86 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři a půl bazického bodu na 2,554 %.

V indexu Dow nejvýrazněji klesly akcie výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (-2,81 %), energetické firmy Chevron (-1,97 %) a ropného podniku ExxonMobil (-1,81 %).

Akcie firmy Snap (+6,39 %) po dvou dnech prudkého poklesu zpevnily.

Investoři se připravují na zasedání americké centrální banky, které je naplánované na příští týden. Ještě na začátku minulého týdne investoři zastávali názor, že Fed nastavení měnové politiky měnit nebude, během několika dnů ale otočili o sto osmdesát stupňů. Podle dat burzovní skupiny CME se nyní šance na růst sazeb v březnu pohybují nad 80 %. Zda Fed sazby skutečně zvýší, by mohla naznačit páteční data z amerického trhu práce. Pokud údaje vyzní příznivě, pro centrální banku USA by to měl být důkaz, že ožívání americké ekonomiky pokračuje a je stabilní a udržitelné.

Dolar k euru posílil, ropa výrazně zlevnila

Na devizovém trhu ve středu euro vůči dolaru sestoupilo až na nejnižší úroveň od 3. března. Kolem 22.00 SEČ vykazovala jednotná evropská měna pokles o 0,2 % na 1,0543 USD.

Americkou měnu podpořila zpráva, že soukromý sektor v USA v únoru vytvořil přibližně 298 tisíc nových pracovních míst. Analytici odhadovali, že v privátní sféře vzniklo jen zhruba 190 tisíc míst.

Ceny ropy se ve středu propadly o zhruba pět procent a dostaly se na nejnižší úrovně v letošním roce. Dolů je tlačil nečekaně prudký růst zásob suroviny ve Spojených státech. Severomořská ropa Brent uzavřela obchodování s poklesem o více než pět procent na 53,11 USD za barel. Během dne sestoupila až na 52,93 USD za barel, nejníže od 8. prosince.

Americká lehká ropa WTI se dostala nejníže od 15. prosince, obchodování pak zakončila se ztrátou 5,4 % na 50,28 USD za barel. Americký vládní Úřad pro energetické informace (EIA) ve středu oznámil, že zásoby ropy v USA minulý týden stouply o 8,2 milionu barelů na rekordních 528,4 milionu barelů.

Přírůstek zásob byl zhruba čtyřnásobný ve srovnání s očekáváním analytiků. Ti podle průzkumu agentury Reuters počítali s nárůstem o pouhé dva miliony barelů. Zásoby se zvýšily již devátý týden za sebou. "Trh momentálně rozhodně není v deficitu, zásob je dost," uvedl analytik Eugen Weinberg z Commerzbank.

Růst těžby ropy z břidlicových ložisek v USA v poslední době podkopává snahu Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) podpořit ceny ropy omezením dodávek na trh. Objevují se spekulace, že OPEC úmluvu o snížení těžby, uzavřenou do června, prodlouží. Představitelé organizace zatím oficiálně uvádějí, že na takovéto rozhovory je příliš brzy.

Hlavní středeční události na amerických trzích

  • Na výplatních listinách soukromého sektoru americké ekonomiky s výjimkou zemědělství přibylo v únoru 298 tisíc lidí, o třetinu více, než pravily odhady (190 tisíc). Vyplývá to z údajů agentury ADP. V lednu to bylo 261 tisíc (revidováno z 246 tisíc).
  • Náklady na pracovní sílu v americkém soukromém sektoru s výjimkou zemědělství v loňském čtvrtém čtvrtletí vzrostly anualizovaným tempem 1,7 %. Po 0,7% nárůstu v předcházejícím kvartálu (revidováno z +0,2 %) trh čekal zesílení růstu na 1,6 %.
  • Počet žádostí o hypotéku vzrostl minulý týden o 3,3 % (předcházející týden: +5,8 %).
  • Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics hodlá rozšířit své výrobní aktivity ve Spojených státech a plánuje tam přesunout část produkce z Mexika. Informoval o tom ve středu list The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Počáteční investice do rozšíření aktivit v USA by se podle zdrojů měla pohybovat kolem 300 milionů dolarů.
  • Caterpillar — vládní zpráva viní výrobce těžké stavební a těžební techniky z podvodu, konkrétně z používání nesprávných účetních postupů za účelem podpory ceny svých akcií.
  • Tesla — výrobce elektromobilů jmenoval do funkce šéfa IT Garyho Clarka, někdejšího člena úzkého vedení firmy Juniper Networks.
  • Anadarko Petroleum — ropná společnost ohlásila na letošní rok vyšší kapitálové výdaje, než se očekávalo, a předpovídá, že objem jejího prodeje ropy letos stoupne o čtvrtinu.

Výsledková sezóna

Zdroj:
CNBC, MarketWatch, ČTK
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
14. 6. 2021 12:01
Investorský magazín: Tržní výhledy na druhé pololetí 2021
Americké akcie
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční a ekonomický výhled
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
12. 6. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Další pokles amerických dluhopisových výnosů by byl špatnou zprávou…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
12. 6. 2021 6:51
Ekonom: Bitcoin není měna, vnímám jej spíše jako komoditu nebo předmět spekulace
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
11. 6. 2021 12:21
Nacher: České banky jsou v dobré kondici a rostoucí ceny nemovitostí dávají smysl
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Komerční banka
Přestat sledovat
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat