Americké akcie uzavřely v pátek kolem nuly, v týdnu přesto překonaly historická maxima
Americké akcie zakončily vánoční týden s drobnými ztrátami a trh konsolidoval zisky z minulých dní, kdy hlavní indexy dosahovaly nových maxim. Investoři zůstávají ohledně vyhlídek americké ekonomiky optimističtí, řada z nich se však před blížícím se koncem roku drží stranou. Za celý týden hlavní indexy zaznamenaly další výrazné přírůstky.

Index Dow uzavíral v pátek o 0,01 % slabší na 16 478,41 bodu, index S&P 500 klesl o 0,03 % na 1 841,4 bodu a technologický Nasdaq ztratil 0,25 % na 4 156,59 bodu.

Po nejlepších šesti obchodních seancích v řadě za tři roky tak Dow mírně ztratil. Propad vedly akcie letecké společnosti Boeing, které ztratily jedno procento. Dařilo se společnosti Cisco Systems, jejíž akcie o procento naopak posílily.
Index S&P 500 se celý den také pohyboval mezi ztrátami a zisky. Rekordní hodnoty ze čtvrtka však nakonec neudržel. Nejvíce se dařilo energetickým firmám a sektoru základních materiálů. Nejhůře na tom naopak bylo cyklické spotřební zboží.
Výrazný pokles postihl akcie Twitteru, které se obchodují na trhu Nasdaq. Macquire Capital snížila doporučení na akcie firmy z "neutral" na "underperform". Akcie se zřítily o 13,4 %.
Proč je Twitter tak jasná nákupní příležitost?
Vybírání zisků oslabilo celý trh Nasdaq, který za letošek získává 38 % a vykazuje ze všech tří hlavních indexů nejlepší výkon. Dow má od začátku roku k dobru 26 % a S&P 500 přidává 29 %.
V pátek ztrácely i akcie Delta Air Lines poté, co chyba na webových stránkách způsobila prodej letenek s velkou slevou. Akcie GM propadly o 1,4 %. Firma oznámila, že General Motors a její čínský partner svolají v Číně k opravě skoro 1,5 milionu aut kvůli problémům s palivovým čerpadlem.
Investoři byli rozpačití kvůli růstu úroků a zvažovali jejich možné dopady. Výnosy z desetiletých dluhopisů, od nichž se odvíjejí hypotéční sazby a sazby dalších úvěrů, se dostaly nejvýše od července 2011 a překonaly hranici 3 %. "Vyšší sazby samy o sobě nejsou to, čeho bychom se měli bát," říká ale hlavní stratég BTIG Dan Greenhaus. "Důležité je, jak se budou vyvíjet firemní zisky. Mnoho lidí mluví o tom, že trhy se od zisků odpoutaly. Otázka tedy zní: Až Fed utlumí nákupy dluhopisů, budou zisky stále rekordní? To brzy poznáme," dodává Nick Raich, šéf Earnings Scout.
Na devizovém trhu euro v pátek výrazně posílilo a k dolaru jeho kurz vystoupil nejvýše za více než dva roky. Naopak japonský jen, k němuž se investoři uchylují v obdobích nejistot, se propadal k euru i dolaru na nová minima za pět let. Vývoj na trhu ovlivňují úpravy pozic před blížícím se koncem roku, pohyb kurzů podle obchodníků navíc zkresluje nízký objem obchodů.
Cena zlata vzrostla o 1,7 USD na 1 214 USD za unci.
Severomořská ropa Brent stoupla nad 112 dolarů za barel a americká ropa poprvé za dva měsíce překročila hranici 100 dolarů. K růstu přispívají nepokoje v Africe, které omezují dodávky na trh. Stupňování násilností v Jižním Súdánu by mohlo dále narušit těžbu ropy v zemi. Kvůli bojům klesla těžba v zemi již o téměř pětinu. V Libyi pokračuje rozsáhlý výpadek těžby kvůli blokádám a nepokojům v ropných přístavech.
Týden zelený, Santa Claus naděloval
Za celý týden Dow získal 1,6 %, S&P posílil o 1,3 % a Nasdaq Composite Index rovněž o 1,3 %. Wall Street tak navázala na silné oživení z minulého týdne a Dow vykázal nejsilnější dvoutýdenní vzestup od loňského června. Objemy obchodů byly ale celý týden nízké, protože řada účastníků trhu zůstala doma.
Nejdůležitější události uplynulého týdne:
- Burzovní společnost Nasdaq OMX Group vyplatí 31. prosince investorským společnostem odškodné 41,6 milionu dolarů za "zpackanou" primární nabídku sociální sítě Facebook z května 2012.
- Americký konglomerát Textron, který vyrábí například letadla Cessna, se za zhruba 1,4 miliardy dolarů rozhodl koupit menšího výrobce soukromých letadel Beechcraft.
- Nových žádostí o podporu bylo v USA v týdnu do 21. prosince 338 tisíc, čekalo se 340 tisíc.
- Spoluzakladatel kanadské společnosti BlackBerry Mike Lazaridis snížil svůj podíl ve firmě z osmi na necelých pět procent a nemá již zájem o převzetí firmy.
- Nových domů se prodalo 464 tisíc, čekalo se 440 až 450 tisíc. Říjnové údaje byly revidovány výše na 474 tisíc.
- Index aktivity richmondského Fedu v prosinci překvapivě stagnuoval na 13 bodech, čekal se pokles na 10 bodů.
- Ceny domů v USA v říjnu rostly pojednadvacáté za sebou. Index cen domů FHFA vzrostl v říjnu o 0,5 % mezikvartálně a 8,2 % meziročně.
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v listopadu výrazně překonaly odhady. V listopadu vzrostly celkové objednávky o 3,5 % (odhad: +2 %, v říjnu -0,7 %).
- Apple po šestiletém vyjednávání dosáhl dohody s China Mobile o prodeji svých telefonů iPhone v síti čínského operátora. China Mobile je čínskou i celosvětovou mobilní jedničkou z hlediska počtu uživatelů a dohoda může být pro Apple způsob, jak bojovat s klesajícím podílem na největším trhu světa. Akcie Apple v pondělí zpevnily o 3,8 %.
- Mezinárodní měnový fond předpokládá, že ekonomika Spojených států příští rok poroste rychleji vzhledem k dobrým ekonomickým údajům a náznakům kompromisu v Kongresu. Prohlásila to v neděli šéfka fondu Christine Lagardeová. Vyzdvihla také způsob, jakým americká centrální banka minulý týden informovala o svém rozhodnutí začít omezovat svou podporu americké ekonomiky.
- Osobní příjmy v USA v listopadu vzrostly o 0,2 % a výdaje o 0,5 %, u obou se čekal půlprocentní růst. Index aktivity chicagského Fedu narostl na 0,6 bodu z předchozích -0,07 bodu (po revizi z -0,18 bodu), čekal se růst jen na 0,3 bodu.
- Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v prosinci vzrostl na 82,5 bodu, čekalo se 83,5 bodu (listopad: 75,1 bodu, flash: 82,5 bodu).