Americké akcie v květnu posílily. S&P 500 v pátek opět trhal rekordy

Americké akciové trhy na konci úspěšného týdne i celého měsíce zastavily růst a konsolidovaly dosažené zisky. Investoři na páteční smíšené zprávy z ekonomiky příliš nereagovali a zaměřovali se na příští týden, kdy se očekávají významné události a statistické údaje. Indexům S&P 500 i Dow se přesto podařilo posunout rekordy.

Dow posílil o 0,11 %, S&P 500 o 0,18 % (na rekordních 1 923,57 bodu) a Nasdaq ztratil 0,13 %. Nejlépe si v indexu Dow v pátek vedly společnosti Microsoft, Intel a Wal-Mart, ztrácely naopak Caterpillar nebo ExxonMobil. Za celý týden od úterka (v pondělí slavily Spojené státy státní svátek) Dow zpevnil o 0,67 %, S&P 500 o 1,21 % a Nasdaq o 1,36 %.

Podle Kristiny Hooperové z Allianz Global Investors páteční opatrnost investorů způsoboval především vývoj výnosů amerických dluhopisů. "Mnoho investorů nedokáže pochopit, proč je výnos desetiletých dluhopisů pod 2,5 %, zda to znamená, že se děje něco, o čem nevědí. Historicky takto nízké výnosy signalizují slábnoucí ekonomiku, ale my se domníváme, že je za tím něco jiného, například nižší nabídka nebo atraktivita ve srovnání s dalšími bezpečnými dluhopisy," říká.

Největší zisky si v pátek připisovala maloobchodní společnost Big Lots (+13,20 %) poté, co zvýšila výhled na aktuální fiskální rok, zatímco její tržby v prvním čtvrtletí překonaly odhady trhu. Akcie firmy Ann zpevňovaly o více než 4 % poté, co tento prodejce oblečení ohlásil zisk za první kvartál, který lehce předčil očekávání analytiků.

Naproti tomu cenné papíry Express odepsaly téměř 8 % poté, co maloobchodník zveřejnil pokles zisku v prvním čtvrtletí. Ještě větší ztráta zasáhla Infoblox (-36,8 %) v reakci na zprávu, že výkonný ředitel Robert Thomas odstupuje z funkce. Tržby společnosti navíc v prvních třech měsících roku investory neuspokojily.

Letošní květen se zrovna nenesl ve znamení hesla "Sell in May and go away". Index Dow 13. května stanovil nové intradenní (16 735,51 bodu) i zavírací maximum (16 715,44 bodu), které 30. května ještě mírně posunul, a S&P 500 přes počáteční ztráty v pátek nakonec navázal na čtvrteční růst a svá maxima rovněž zvýšil. Nové intradenní maximum si pátkem vytvořil na 1 924,03 bodu a zavírací na 1 923,57 bodu. Za celý květen Dow připsal 0,82 %, S&P 500 2,1 % a Nasdaq 3,11 %.

Hlavní páteční události na amerických trzích

 • Index spotřebitelské důvěry sledovaný Michiganskou univerzitou podle finálních dat v květnu klesl na 81,9 bodu z dubnových 84,1 bodu. Předběžná data počítala s poklesem na 81,8 bodu, analytici očekávali revizi na 82,5 bodu.
 • Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v květnu nečekaně vzrostl na 65,5 bodu z dubnových 63 bodů (odhad: 61 bodů).
 • Cena severomořské ropy Brent by měla ve druhé polovině letošního roku výrazně klesnout, a to navzdory obavám ohledně politických rizik. Nabídka ropy by totiž měla růst rychleji než poptávka. Vyplývá to z průzkumu agentury Reuters mezi analytiky.
 • Kanadská ekonomika v prvním čtvrtletí výrazně zpomalila růst a roli v tom hrálo podobně jako v sousedních Spojených státech velmi chladné zimní počasí. Hrubý domácí produkt země klesl v celoročním přepočtu o 1,2 % po tempu 2,7 % z konce loňského roku, sdělil v pátek kanadský statistický úřad.
 • Osobní příjmy v dubnu rostly o 0,3 % v souladu s odhady (březen: +0,5 %), osobní výdaje klesly o 0,1 % (odhad: +0,2 %).
 • Větší podpora stran zaměřených proti establishmentu v evropských volbách a její dopady na transatlantická obchodní jednání dělá stále větší starosti evropským a americkým úředníkům. Ti si podle britského ekonomického listu Financial Times zvykají na novou politickou realitu. Kromě toho například narůstá i pravděpodobnost odkladů v jednáních.
 • Objemy obchodování v jednotlivých segmentech trhu meziročně výrazně klesají a ředitelé bank a makléřských firem varují, že příjmy z obchodování budou v tomto čtvrtletí nevalné. Proč tomu tak je?
 • Investiční stratég ze společnosti Nuveen Asset Management Bob Doll ve čtvrtečním rozhovoru s redaktorkou investičního kanálu Fox Business Network uvedl, že podle něj americké hospodářství v druhém čtvrtletí letošního roku prudce vzroste. "Očekávám, že hrubý domácí produkt Spojených států v druhém čtvrtletí vyskočí minimálně o 4 procenta," odhadl. Šéf Fedu ve Filadelfii Charles Plosser pak uvedl, že do konce roku očekává růst amerického HDP o 3 %.
 • Kanadská farmaceutická společnost Valeant Pharmaceuticals již podruhé v tomto týdnu zvýšila nabídku na převzetí amerického výrobce botoxu Allergan. Nově za firmu nabízí více než 53 miliard USD. Ve středu firma zvýšila nabídku na 49,44 miliardy USD z původně navrhovaných 47 miliard dolarů. Valeant nyní nově nabízí za každou akcii Allerganu 72 USD v hotovosti a 0,83 své vlastní akcie. Případná akvizice by spojila dvě středně velké farmaceutické společnosti, které se zaměřují na produkty pro péči o pleť a oči. Allergan odmítl původní nabídku na převzetí na počátku měsíce s tím, že nabídka je podhodnocená. Několikrát také prohlásil, že je proti dohodě s firmou Valeant, protože vyhlídky dlouhodobého růstu nové firmy jsou nejisté a podnikatelský model je pro akcionáře Allerganu rizikový. Ve středu Allergan oznámil, že revidovanou nabídku zváží, k páteční nabídce se firma zatím nevyjádřila. Snaha Valeantu o převzetí Allerganu přichází v době zvýšeného úsilí o fúze a akvizice ve farmaceutickém sektoru. Německá společnost Bayer se tento měsíc například dohodla, že za 14,2 miliardy USD převezme divizi výroby volně prodejných přípravků pro péči o zdraví amerického konkurenta Merck & Co.
 • Výrobce mobilních telefonů Motorola Mobility zavře do konce letošního roku svoji jedinou továrnu v USA. Závod v Texasu se zavírá zhruba rok poté, co ho firma otevřela, uvedla agentura AP. Prodej telefonu Moto X, který se v závodě montoval, je slabý a náklady na provoz továrny jsou příliš vysoké na to, aby závod zůstal v provozu, prohlásil mluvčí Motorola Mobility Will Moss. Závod provozuje singapurský smluvní výrobce elektroniky Flextronics. Texaský závod umožňoval Googlu označit přístroje nápisem "vyrobeno v USA", i když montáž přístroje je pouze posledním krokem výrobního procesu a na celkových nákladech na telefon má relativně nízký podíl. Největším nákladem jsou čipy, baterie a displej, které většinou pocházejí z asijských továren.

Ceny ropy se snižují, jejich pokles však brzdí obavy o dodávky

Ceny ropy na světových trzích v pátek klesly, ve výrazném propadu jim ale brání obavy o dodávky suroviny a také známky silné poptávky ve Spojených státech, které jsou největším spotřebitelem ropy na světě. Kolem 21.45 SELČ vykazovala cena severomořské ropy Brent pokles o 43 centů na zhruba 109,54 USD za barel. Podobně americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ztrácela kolem 73 centů na zhruba 102,85 dolaru za barel.

Investoři se stále obávají, že ukrajinská krize by mohla narušit dodávky energií z Ruska do Evropy. Dodávky ropy z Libye navíc zůstávají nízké, neboť v zemi pokračují nepokoje.

"Prostor pro pokles cen se zdá být celkem omezený," poznamenal analytik Carsten Fritsch z Commerzbank. Ceny podle něj tlačí vzhůru zejména rizika spojená s ukrajinskou krizí. Údaje amerického Úřadu pro energetické informace (EIA) navíc ukázaly, že zásoby benzinu ve Spojených státech minulý týden klesly o 1,8 milionu barelů. Analytici přitom počítali s jejich nárůstem, v průměru o 300 000 barelů.

Evropská měna před zasedáním ECB v příštím týdnu posílila. Vůči dolaru euro stouplo o 0,2 % na 1,3632 USD a k jenu o 0,2 % na 138,75 JPY. Dolar vůči jenu mírně vzrostl o 0,02 % na 101,78 JPY.

Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích

Výsledková sezóna

 • Výsledky Abercrombie & Fitch v 1Q2014: Upravená ztráta na akcii 0,17 USD (odhad: 0,18 USD), tržby 822 milionů USD (797,7 milionu USD).
 • Výsledky AutoZone v 3QFY2014: Zisk na akcii v souladu s odhady 8,46 USD, tržby v souladu s odhady 2,3 miliardy USD.

Zdroj: Bloomberg, ČTK, MarketWatch

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
12. 6. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Vladimír Vávra, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
12. 6. 2021 6:51
Ekonom: Bitcoin není měna, vnímám jej spíše jako komoditu nebo předmět spekulace
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
11. 6. 2021 12:21
Nacher: České banky jsou v dobré kondici a rostoucí ceny nemovitostí dávají smysl
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Komerční banka
Přestat sledovat
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
10. 6. 2021 17:01
Zapomenuté miliardy: Představení služby, která může i vám pomoci najít desítky i stovky tisíc korun
Akcie ČR
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Privatizace
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat