Americké akcie v pátek neuhájily rekordní úrovně a ztratily přes procento. Za celý týden se indexy s výjimkou Nasdaqu udržely v plusu

Americké akcie v pátek pozitivně reagovaly na zprávy z trhu práce. Brzy ale optimismus vyprchal a investoři realizovali zisky z uplynulých dnů. Prudký páteční pokles tak pokazil dojem z mimořádně úspěšného týdne.

Americké akcie reagovaly na solidní údaje z trhu práce dočasným vzestupem a index S&P 500 opět posunul své historické intradenní maximum. Později ale hlavní indexy přešly do mírně záporných hodnot a technologický trh Nasdaq se začal výrazně propadat kvůli ztrátám akcií, které v poslední době silně získávaly.

S&P 500 nejprve vystoupil až na 1 897,28 bodu, postupně ale začal zisky odevzdávat a ztrácel kolem procenta. Nakonec odepsal 1,25 % na 1 865,09 bodu, Dow umazal 0,96 % na 16 412,71 bodu a Nasdaq propadl o 2,6 % na 4 127,73 bodu. Ztrácely všechny hlavní sektory s výjimkou síťového odvětví. Nejhůře dopadly firmy ze sektorů technologií a zdravotní péče.

Nejvíce tedy v pátek ztrácel index Nasdaq, v němž jsou zahrnuty mimo jiné velké technologické firmy. Některé z hvězd uplynulých týdnů jako kdyby na konci prvního dubnového týdne vyhasly. Silné výprodeje tak zažily například cenné papíry společností Tesla Motors (-5,85 %), Netflix (-4,9 %), Amazon.com (-3,18 %) nebo Priceline (-4,8 %). Nedařilo se ani akciím Googlu (-4 %), Microsoft odepsal 2,27 %, Apple 1,12 %, Facebook dokonce 3,92 %.

"Negativní nálada se rozšířila z Nasdaqu, kde krvácela řada akcií s dosud silným růstovým trendem," vysvětluje Art Hogan, stratég z Wunderlich Securities, podle kterého se aktuálně hladinou odporu pro index S&P 500 stala hladina 1 875 bodů.

Vynikající první den na burze naopak zažily akcie doručovatele jídla na objednávku GrubHub (+30,77 %). V úvodu seance stály dokonce přes 40 USD, posilovaly tedy o více než 50 % oproti ceně v IPO (26 USD). Během dne sice část mimořádného zhodnocení vrátily, i tak ale šlo o velice povedený vstup na trh.

Akcie ropné a plynárenské firmy Anadarko Petroleum (+2,05 %) navázaly na čtvrteční silný růst. Firma je ochotna zaplatit přes 5 miliard USD za vyčištění různých oblastí USA znečištěných jaderným a raketovým palivem a kreozotem (látka používaná na impregnaci dřeva). Anadarko tím ukončí vleklý soudní spor. Řada brokerů na základě zprávy výrazně zvýšila cílovou cenu akcií firmy.

Akcie největšího amerického prodejce ojetých vozů CarMax (-4,21 %) zlevnily po oznámení horších než očekávaných hospodářských výsledků. Firma ale navýšila program odkupu akcií o miliardu dolarů.

Ekonom a bývalý ředitel Goldman Sachs Asset Management Jim O'Neill investory varuje před optimismem ohledně amerických akcií. Letošní rok podle něj bude mnohem složitější než ten loňský, kdy S&P 500 přidal 30 %. Líbí se mu spíše emerging markets, Indie a Čína především, a také Německo, které podle něj tomu "nepořádku, kterému někdo říká Evropa", zkouší nabídnout více své vůdčí role.

V pátek se dařilo drahým kovům, cena zlata se po růstu o více než procento vrátila nad 1 300 USD za trojskou unci.

Sice mírně, ale přece jen posílil dolar vůči euru. V době zvýšené volatility a nervozity na trhu typický obrázek, ačkoli zlato bylo v pátek výrazně populárnější.

Téměř o procento zdražily oba nejčastěji obchodované typy ropy. Světové ceny "černého zlata" reagovaly na příznivé údaje z amerického trhu práce, trh také nadále podporují pochybnosti o naplnění dohody libyjské vlády s povstalci o znovuotevření libyjských ropných přístavů.

Hlavní páteční události na amerických trzích

Hlavní události týdne na amerických trzích

Celkově si americké akcie v prvním dubnovém týdnu připsaly mírný zisk. Výjimkou byl index Nasdaq, který po pátečním prudkém propadu nakonec spadl do mínusu. Dow za týden přidal 0,55 %, S&P 500 zpevnil o 0,40 %, Nasdaq odepsal 0,67 %.

Zdroj: CNBC, Bloomberg, ČTK

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
6. 5. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Jaroslav Vybíral, ČSOB AM)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
4. 5. 2021 17:01
Filip Kejla (WOOD & Company): Fundamenty ukazují býčím směrem, investoři ale musejí umět vybírat.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
28. 4. 2021 11:51
ABCD investora: ESG investice, trh START a kapitalismus po covidu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciový trh
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Pilulka Lékárny
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Zaostřeno na digitální měny centrálních bank
Centrální banky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat