Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům, za celý uplynulý týden přidaly hlavní indexy kolem 2 %

Americké akcie v pátek posílily. Indexy Dow, S&P 500 i Nasdaq Composite dosáhly nejvyššího týdenního procentního zisku od konce loňského srpna. Přispěly k tomu příznivé statistiky z americké ekonomiky a zpráva o růstu čínské ekonomiky.

Index Dow posílil o 0,17 % na nové zavírací maximum 29 348,10 bodu, S&P 500 se zvýšil o 0,39 % na nové zavírací maximum 3 329,62 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil o 0,34 % na nové zavírací maximum 9 388,94 bodu. Index volatility VIX se snížil o 1,79 % na 12,10 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl asi o dva bazické body na 1,82 %.

Všechny tři hlavní indexy se během dne znovu dostaly na nová historická maxima, Dow absolutní rekord posunul na 29 373,62 bodu, S&P 500 na 3 329,88 bodu a Nasdaq Composite se dotkl 9 393,48 bodu.

K optimismu na trhu přispívá i středeční podepsání první fáze obchodní dohody mezi Spojenými státy a Čínou, protože obchodní spor ohrožoval globální ekonomický růst.

Pozitivně se na růstu akcií odrazil také údaj o růstu hrubého domácího produktu Číny. Ten byl loni sice nejslabší za 29 let, navzdory obchodní válce Číny a USA však odpovídal odhadům.

Co se týče hospodářských statistik, výstavba obytných realit v USA v prosinci dosáhla podle pátečních dat třináctiletého maxima, což naznačuje odraz trhu s bydlením.

Za celý uplynulý týden index Dow posílil o 1,82 %, S&P 500 se zvýšil o 1,97 % a Nasdaq Composite přidal 2,29 %.

Dolar v pátek posílil

Na devizovém trhu v pátek posílil dolar. Kolem 22.05 SEČ dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, rostl o 0,3 % a pohyboval se okolo 97,62 bodu. Euro k dolaru ve stejnou dobu klesalo o 0,4 % na 1,1092 USD. Dolar k jenu stagnoval a pohyboval se těsně pod 110,15 JPY.

Hlavní páteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

 • Výsledky Schlumberger ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,39 USD (odhad: 0,37 USD), tržby 8,23 miliardy USD (odhad: 8,16 miliardy USD).

Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích

 • Spojené státy před podepsáním první fáze obchodní dohody vyškrtnou Čínu ze seznamu měnových manipulátorů. V pondělí to s odvoláním na zdroj obeznámený se situací uvedl server CNBC. Za měnového manipulátora označila administrativa Donalda Trumpa Čínu na začátku srpna poté, co Peking nechal čínský jüan oslabit vůči americkému dolaru na nejslabší úroveň od finanční krize z roku 2008.

 • Američtí spotřebitelé se v prosinci domnívali, že během následujících dvanácti měsíců stoupnou spotřebitelské ceny o 2,53 %. O měsíc dříve byla jejich očekávání nižší (2,35 %).
 • Credit Suisse zvýšila cílovou cenu akcií Microsoft (v pondělí +1,20 %) na 180 ze 155 USD.
 • JPMorgan Chase snížila cílovou cenu akcií Alcoa (v pondělí +0,82 %) na 25 z 29 USD.
 • Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v prosinci podle očekávání meziročně vzrostly o 2,3 % po růstu o 2,1 % v předchozím měsíci. V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,2 % po růstu o 0,3 % v předchozím měsíci (odhad: 0,3 %). Jádrová inflace, tedy inflace očištěná o volatilní ceny energií a potravin, v meziročním srovnání stagnovala na 2,3 %. V úterý o tom informovalo americké ministerstvo práce.
 • Americký vydavatel platebních karet Visa převezme za 5,3 miliardy dolarů soukromou firmu Plaid, která se zaměřuje na finanční technologie. Visa v pondělí uvedla, že akvizice začínající americké firmy posílí její napojení na rostoucí sektor finančních technologií.
 • NFIB index optimismu malých firem v prosinci klesl na 102,7 bodu ze 104,7 bodu v listopadu (odhad: 103,1 bodu).
 • Index ekonomického optimismu IBD/TIPP v lednu stoupl na 57,4 bodu z 57 bodů v prosinci (odhad: 57,3 bodu).
 • Deutsche Bank zvýšila cílovou cenu akcií Lululemon Athletica na 264 z 247 USD.
 • Americký prezident Donald Trump a čínský vicepremiér Liou Che ve středu v Bílém domě podepsali dílčí dohodu, která uzavřela první fázi obchodních jednání mezi oběma zeměmi. Čína podpisem dokumentu mimo jiné přislíbila navýšení importu amerických průmyslových výrobků, zemědělských plodin, služeb a energií. Ke snížení či zrušení cel zatím ale nedojde, uvedl americký prezident Donald Trump.
 • Americká ekonomika v posledních šesti týdnech roku 2019 pokračovala v mírném růstu, stejně jako osobní spotřeba, na které je celé hospodářství USA výrazně závislé. Nepříliš překvapivé údaje nabídla takzvaná Béžová kniha, v níž americká centrální banka pravidelně popisuje stav ekonomiky.
 • Americký internetový prodejce Amazon (ve středu -0,40 %) investuje v Indii miliardu dolarů, aby přilákal malé a střední firmy, kterým umožní nabízet jejich zboží přes jeho portál. Řekl to ve středu šéf Amazonu Jeff Bezos, který je v Indii na pracovní cestě. Maloobchodníci se ale během Bezosova pobytu v zemi chystají proti Amazonu demonstrovat. Obávají se, že americký podnik bude mít v Indii negativní vliv na maloobchodní sektor.
 • Malajsijská letecká společnost Malaysia Airlines neodebere 25 objednaných letadel Boeing 737 MAX (akcie Boeingu ve středu -0,77 %). Ve středu aerolinky své rozhodnutí zdůvodnily tím, že tato letadla po dvou smrtelných nehodách stále nesmějí do vzduchu. Oznámení je další špatnou zprávou pro amerického výrobce, který loni vykázal nejnižší počet čistých objednávek za několik desetiletí.
 • Index výrobních cen ve Spojených státech v prosinci meziměsíčně stoupl o 0,1 % (odhad: +0,2 %, listopad: 0 %). Meziročně se ukazatel v prosinci podle očekávání zvýšil o 1,3 % po 1,1% růstu v předchozím měsíci.
 • Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 10. ledna po sezónním očištění údajů stoupl proti předchozímu týdnu o 30,2 %. Jedná se o nejvyšší týdenní nárůst za téměř jedenáct let. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
 • Index průmyslové aktivity newyorského Fedu (Empire State index) v lednu stoupl na 4,8 bodu z 3,3 bodu v prosinci (odhad: 3,55 bodu).
 • Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles a tchajwanská společnost Hon Hai Precision Industry plánují společný podnik na výrobu připojených aut. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na tchajwanskou společnost. Společný podnik bude produkovat vozy pro čínský trh. Smlouvu mají společnosti podle obeznámeného zdroje podepsat v nadcházejících měsících.

 • Americké ministerstvo práce ve čtvrtek oznámilo, že úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 11. ledna 204 tisíc nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Je to pokles z 214 tisíc z předcházejícího týdne. Trh očekával růst na 216 tisíc žádostí. Počet pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti se v týdnu do 4. ledna snížil na 1,767 milionu žádostí (předcházející týden: 1,803 milionu, odhad: 1,72 milionu).
 • Americký index dovozních cen se v prosinci meziročně zvýšil o 0,5 % po poklesu o 1,3 % v listopadu (odhad: -1,2 %). Index vývozních cen klesl o 0,7 % po 1,3% snížení v listopadu (odhad: -0,8 %). V meziměsíčním srovnání se index dovozních cen podle očekávání zvýšil o 0,3 % (listopad: +0,2 %) a index vývozních cen klesl o 0,2 % (odhad: +0,2 %, listopad: +0,2 %).
 • Index průmyslové aktivity filadelfského Fedu v lednu stoupl na 17 bodů z 0,3 bodu v prosinci (odhad: 3,8 bodu).
 • Podnikové zásoby v listopadu meziměsíčně klesly o 0,2 % (odhad: -0,1 %, říjen: +0,1 %).

 • Index cen domů NAHB v lednu podle očekávání klesl na 75 bodů ze 76 bodů v prosinci.

Výsledková sezóna

Zdroj:
CNBC, MarketWatch, ČTK
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
23. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat