Americké akcie v pátek ztratily zisky z úvodu obchodování a uzavřely jen lehce nad nulou. Týden byl pro ně ale úspěšný

Indexy amerických burz v pátek po otevření trhů zamířily vzhůru, nakonec však změnily směr. Napomohly tomu technologické společnosti v čele s Applem a obavy z ruského zásahu na Ukrajině. Index S&P 500 přesto uzavřel na novém rekordu. Index Dow si za celý únor připsal 3,97 %, což představuje jeho nejprudší měsíční nárůst za více než rok. S&P 500 a Nasdaq přidaly ještě více.

Index Dow v pátek nakonec přidal 0,3 % na 16 321,71 bodu, širší index S&P 500 uzavřel 0,28 % v plusu na 1 859,45 bodu a Nasadaq se propadl o 0,25 % na 4 308,12 bodu.

Investory nepotěšil především technologický gigant Apple, jehož akcie zamířily dolů poté, co valná hromada společnosti nepřinesla nic překvapivého. Někteří investoři čekali novinky, místo toho schválili akcionáři všechny body navržené managementem, čímž program valné hromady skončil. Akcie Applu nakonec ztratily 0,27 %.

Investory znervózňují zprávy z Ukrajiny. Situace se vyostřuje na Krymu, kde se objevila ruská letadla. Podle agenturních zpráv na území Krymu vstoupili ruští vojáci. Předseda poslanecké sněmovny a prozatímní prezident Oleksandr Turčynov obvinil Rusko z agrese a prohlásil, že Moskva vyslala jednotky na Krym ve snaze vyprovokovat Ukrajinu k ozbrojenému konfliktu. Získala by tak podle něj záminku k zabrání Krymu. Zdůraznil také, že ukrajinská armáda nebude reagovat. Zároveň vyzval Putina, aby zastavil provokace, začal jednat a okamžitě stáhl ruské vojáky z ukrajinského území.

Akcie na začátku pátečního obchodování posilovaly po dobrých číslech o spotřebitelské náladě. Michiganská univerzita revidovala předběžné odhady na 81,6 bodu z původně hlášených 81,2 bodu. Očekávalo se, že index bude stagnovat na lednové hladině 81,2 bodu.

Nijak velký vliv na akcie neměl naopak fakt, že podle zpřesněných dat zpomalil růst ekonomiky Spojených států v posledních třech měsících loňského roku více, než se původně čekalo. První rychlý odhad předvídal zpomalení na 3,2 % z 4,1 % ve třetím čtvrtletí, ekonomika však podle páteční zprávy expandovala pouze tempem 2,4 %. Trh čekal revizi jen na 2,5 % kvůli slabšímu exportu a nižším investicím firem. Za poklesem růstu je ale především úsporná politika vlády.

Větší negativní ohlasy sklidila zpráva, že počet prodejů rozjednaných domů ve Spojených státech v lednu vzrostl meziměsíčně jen o 0,1 %, očekával se růst o 1,8 %**. "Zpomalení na nemovitostním trhu není způsobeno špatným počasím. Investoři se stahují z nemovitostí," říká Jim Anderson z JPMorgan Private Bank.

Špatné počasí sleduje i Fed. Podle jeho šéfky Janet Yellenové musí centrální banka odhalit, jak velký vliv skutečně mělo na zveřejněná data. Chce však pokračovat v omezování QE, pokud se nevyskytne velká změna ve výhledu ekonomiky.

Nejhůře se dařilo v pátek sektoru zdravotnictví a technologiím. Rostly naopak síťové odvětví a energetické akcie. Akcie Arena Pharmaceuticals se propadly o 3,84 % poté, co firma ve čtvrtém kvartálu rozšířila ztrátu. Propadákem byly akcie Deckers Outdoor, které klesly o 12,19 % poté, co firma zveřejnila nečekanou čtvrtletní ztrátu.

Index S&P 500 se během dne nejprve dostal na intradenní rekord 1 867,95 bodu. Nakonec z něj klesl, přesto však uzavíral na historickém maximu.

Americký dolar se po slabých údajích o vývoji ekonomiky Spojených států propadl na letošní minimum vůči euru. Jednotná evropská měna těžila navíc ze zprávy o inflaci v eurozóně, která zmírnila očekávání, že Evropská centrální banka by příští týden mohla přikročit k dalšímu uvolnění měnové politiky.

Euro vůči dolaru posílilo o 0,7 procenta na 1,3808 USD. Poprvé v letošním roce tak překonalo hranici 1,38 USD. "Euro vypadá dobře, má prostor k dalšímu růstu," řekl agentuře Reuters obchodník Graham Davidson ze společnosti NAB.

Světové ceny ropy dále klesly a severomořská ropa Brent se dostala pod 109 dolarů za barel. Trh oslabily údaje o pomalejším růstu americké ekonomiky a napětí kolem Ukrajiny, které snižuje chuť investorů jít do rizikových aktiv, jako jsou komodity.

Za uplynulý týden akciové indexy vzrostly. S&P 500 přidal 1,26 % a stanovil nový rekord. Dow posílil o 1,36 % a Nasdaq o 1,05 %.

Hlavní události na amerických trzích v uplynulém týdnu

Výsledková sezóna

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 10:02
Aktuálně z trhů: Srovnání evropských a amerických bank (plus důvod, proč budovat pozice v akciích…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
19. 1. 2021 7:00
Erik Best: Trump, Biden a rozpadající se USA? Vlastně nic nového pod sluncem
Donald Trump
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Joe Biden
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
18. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Výhled pro jednotlivá aktiva, vodíkové akcie a lekce z doby technologické…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat