Americké akcie v pondělí kvůli propadu zdravotnických firem oslabily, za celý měsíc ale hlavní indexy zpevnily

Americké akcie zahájily týden poklesem. Přispěly k tomu propad zdravotnických společností a růst cen ropy. Investoři byli rovněž nervózní kvůli blížícímu se konci výjimek na cla na dovoz oceli a hliníku do USA. Za celý měsíc však všechny tři hlavní akciové indexy vzrostly, když v předchozích dvou měsících klesly.

Index Dow se v pondělí snížil o 0,6 % na 24 163,15 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,82 % na 2 648,05 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,75 % na 7 066,27 bodu. Index volatility VIX stoupl o 3,37 % na 15,93 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA setrval na 2,95 %.

V červených číslech skončily všechny hlavní sektory s výjimkou odvětví energetiky, které se udrželo na zelené nule. Pokles vedly sektor zdravotní péče, průmyslové odvětví a sektor základních materiálů.

Index S&P 500 (30. dubna 2018), zdroj: Finviz

K poklesu sektoru zdravotní péče přispěl propad akcií firem Allergan (-5,18 %) a Celgene (-4,47 %).

Oslabily i akcie firem T-Mobile US (-6,22 %) a Sprint (-13,69 %) kvůli obavám, jak se k jejich fúzi postaví antimonopolní úřady. Díky vyššímu zisku a příjmům, než čekali analytici, posílily akcie řetězce restaurací s rychlým občerstvením McDonald's (+5,77 %).

Za celý měsíc Dow stoupl o 0,25 %, S&P 500 o 0,27 % a Nasdaq Composite o 0,04 %.

Index S&P 500 (duben 2018), zdroj: Finviz

Dolar k euru posiloval, ceny ropy rostly

Euro v pondělí oslabila nejnovější hospodářská data z Německa, která byla slabší, než se čekalo. Dolů jej táhla také nízká inflace v eurozóně. Kurz eura se během odpoledne propadl pod 1,21 USD, a byl tak jenom mírně nad svým tříměsíčním minimem z poloviny ledna.

Euro vůči dolaru nakonec oslabilo o 0,4 % na 1,2075 USD, dolar vůči jenu stoupl o 0,3 % na 109,31 JPY a dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, se zvýšil o 0,3 % na 91,85 bodu.

V Německu, které je největší ekonomikou eurozóny, v březnu nečekaně klesly maloobchodní tržby. Itálie navíc oznámila oproti odhadům nižší míru inflace za duben a v Německu kleslo meziroční tempo inflace na 1,4 % z březnových 1,5 %.

Inflace v eurozóně je stále hluboko pod cílem Evropské centrální banky, která jej stanovila těsně pod dvě procenta. Evropský statistický úřad Eurostat zveřejní rychlý odhad dubnového vývoje inflace v eurozóně ve čtvrtek.

Investoři nyní čekají na středeční závěr dvoudenního zasedání americké centrální banky. S dalším zvýšením základní úrokové sazby v USA pozorovatelé zatím nepočítají.

Ceny ropy v pondělí po úvodních ztrátách rostly v očekávání izraelského oznámení k jaderné dohodě s Íránem. Ceny černého zlata kvůli obavám z možného přerušení íránských dodávek vystoupily tento měsíc nejvýše od konce roku 2014. Podle analytiků ropa na vývoj kolem nukleární dohody reaguje velmi citlivě.

Hlavní pondělní události na amerických trzích

 • Evropská unie je trpělivá, ale připravená, řekl v pondělí mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas k možnosti, že Spojené státy od 1. května spustí cla na dovoz oceli a hliníku. Unie už oznámila, že na takový krok má připravenou odpověď, stále se ale snaží americkou stranu přesvědčit o tom, aby cla zavedena nebyla.
 • Nadnárodní logistická společnost Prologis se dohodla na převzetí menšího amerického konkurenta DCT Industrial Trust. Zaplatí za něj 8,4 miliardy dolarů. Transakce by se měla uskutečnit formou výměny akcií, oznámily v pondělí firmy.
 • Americká těžařská společnost Marathon Petroleum v pondělí potvrdila záměr koupit firmu Andeavor. Akcionáři společnosti Andeavor si mohou vybrat, zda za každou svou akcii obdrží 1,87 akcie Marathon Petroleum, nebo 152,27 USD v hotovosti. Proti páteční závěrečné ceně akcií firmy Andeavor představuje kupní cena prémii 24,4 %.
 • Osobní příjmy Američanů v březnu meziměsíčně vzrostly o 0,3 %, analytici čekali zvýšení o 0,4 % po 0,3% růstu v únoru (revidováno z +0,4 %). Osobní výdaje se zvýšily o 0,4 %, jak se čekalo, po 0,2% růstu v únoru.
 • Rozjednané prodeje domů v USA v březnu vzrostly meziměsíčně o 0,4 % při očekávání 0,6% růstu po předchozím zvýšení o 2,8 % (revidováno z +3,1 %). Index se tak nyní nachází na 107,6 bodu, v únoru byl na 107,2 bodu (revidováno ze 107,5 bodu).
 • Index nákupních manažerů chicagského Fedu v dubnu stoupl na 57,6 bodu (odhad: 58,2 bodu, březen: 57,4 bodu).
 • Index aktivity dallaského Fedu v dubnu klesl na 21,8 bodu (březen: 22,8 bodu, odhad: 25 bodů).
 • Wells Fargo snížila doporučení na akcie Sprint z "outperform" na "market perform".
 • Wells Fargo snížila doporučení na akcie T-Mobile US z "outperform" na "market perform".
 • JPMorgan Chase zvýšila doporučení na akcie New York Times z "neutral" na "overweight", cílovou cenu titulu zvýšila z 25 na 27 USD.
 • JPMorgan Chase zahájila pokrývání akcií Spotify s doporučením "overweight" a cílovou cenou 190 USD.
 • JPMorgan Chase zvýšila doporučení na akcie Spirit Airlines z "underweight" na "overweight".
 • RBC Capital zvýšila doporučení na akcie Altria Group ze "sector perform" na "outperform".

Výsledková sezóna

 • Řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's za první čtvrtletí vykázal lepší výsledky hospodaření, než se čekalo. Pomohl odbyt v zahraničí, hlavně na německém a britském trhu. Čistý zisk firmě meziročně vzrostl o 13 % na 1,38 miliardy dolarů, tržby se o devět procent snížily a dosáhly 5,14 miliardy dolarů.
 • Výsledky Arconic v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,34 USD (odhad: 0,33 USD), tržby 3,4 miliardy USD (odhad: 3,3 miliardy USD).
 • Výsledky ON Semiconductor v 1Q: Zisk na akcii 0,31 USD (loni: 0,18 USD), tržby 1,38 miliardy USD (meziročně -4 %).
 • Výsledky Diamond Offshore Drilling v 1Q: Upravená ztráta na akcii 0,16 USD (4Q2017: -0,05 USD), tržby 295,51 milionu USD (4Q2017: 346,21 milionu USD).
 • Výsledky Loews v 1Q: Zisk na akcii 0,89 % (meziročně +2,3 %), tržby 3,58 miliardy USD (meziročně +8,4 %).
 • Výsledky Akamai Technologies v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,79 USD (odhad: 0,70 USD), tržby 669 milionů USD (odhad: 657 milionů USD).
Zdroj:
CNBC, MarketWatch, ČTK
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
18. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Výhled pro jednotlivá aktiva, vodíkové akcie a lekce z doby technologické bubliny
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
18. 1. 2021 9:28
Globalizace vs. regionalizace: Světové trendy probíhají zároveň a působí proti sobě, svět potřebuje mocenskou i ekonomickou rovnováhu založenou na několika těžištích
Asijská ekonomika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
18. 1. 2021 6:15
Expertní tržní výhled: Vyšší výnosy dluhopisů jako riziko pro akcie a čekání na (ne)klidnou Bidenovu inauguraci
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
15. 1. 2021 12:22
Dolar by měl letos napravovat ztráty v páru s eurem, zajímavý může být také ruský rubl. Měna není totéž jako akcie, vysvětluje stratég
Americký dolar
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Ruský rubl
Přestat sledovat