Americké akcie v pondělí mírně posílily, podpořily je výsledky firem i makrodata

Akciové trhy ve Spojených státech v pondělí stouply, a navázaly tak na páteční zisky. Investoři reagovali na nejnovější údaje o průmyslových zakázkách v USA a průběžně vyhodnocují hospodářské výsledky firem.

Index Dow zpevnil o 0,26 %, S&P 500 připsal 0,29 % a Nasdaq 0,23 %. Nejlépe si v indexu Dow vedly akcie společností JPMorgan Chase, Merck a UnitedHealth, ztrácely naopak cenné papíry firem Mcdonald's, Chevron a Microsoft. Index volatility VIX klesl o procento na 12,85 %. Výnos 10letých státních dluhopisů USA stoupl o tři bazické body na 2,14 %.

"Ze zámoří nedorazila žádná negativní data, a proto jsme v pondělí na trzích viděli pokračování páteční pozitivní vlny," říká Michael James z Wedbush Securities. "Tento týden nás čeká další nálož hospodářských výsledků, reportovat bude ještě několik velkých firem, které budou příštích několik dní v centru pozornosti," dodává.

Cognizant Technology Solutions připsala přes 6 % v reakci na hospodářské výsledky. Zisk v prvním kvartálu firmě vzrostl na 382,9 milionu dolarů (0,62 USD na akcii) z 348,9 milionu dolarů v minulém roce. Tržby vzrostly o 20 % na 2,91 miliardy dolarů.

Akcie společnosti Twitter připsaly přes 2 %. V pondělí na ně Stifel Nicolaus zvýšila doporučení na "držet" z "prodat" v reakci na zvěsti o tom, že by se firma mohla stát akvizičním cílem větší technologické společnosti.

Diamond Offshore Drilling reportovala za první kvartál ztrátu 256 milionů dolarů (1,86 USD na akcii) oproti zisku 146 milionů (1,05 USD na akcii) v předešlém roce. Výsledek podle prohlášení společnosti zahrnoval i náklady 319 milionů dolarů vynaložené na odpis osmi vrtů. Akcie na zprávu reagovaly procentním poklesem.

Keurig Green Moutain ztrácela před úterním zveřejněním výsledků 4 %. Výrobce kávovarů podle predikcí trhu vykáže zisk na akcii 1,05 USD. SolarCity ztratila přes procento poté, co na ni RW Baird snížila doporučení na "neutral" z "outperform" a cílovou cenu snížila na 65 dolarů ze 76 dolarů.

Akcie společnosti McDonald's oslabily o více než procento, když ředitel společnosti zveřejnil nový plán na restrukturalizaci, který by měl firmu navrátit na růstovou trajektorii a přivést jí zpět zákazníky. Corinthian Colleges se propadla o více než 12 % poté, co požádala o ochranu před věřiteli a vyhlásila bankrot.

Cisco Systems se pohybovala mírně nad nulou poté, co jmenovala ředitelem společnosti Chucka Robinse, který nahradí Johna Chamberse odstupujícího v červenci. Ciena v pondělí oznámila plán na akvizici softwarové společnosti Cyan za zhruba 400 milionů dolarů. Akcie Cieny zpevnily o 1,5 %, akcie společnosti Cyan vystřelily vzhůru o 27 %.

Hlavní pondělní události na amerických trzích

 • Podnikové objednávky ve Spojených státech v březnu vzrostly o 2,1 % meziměsíčně, očekával se 2% nárůst po únorových +0,2 %. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby se zvýšily o 4,4 %, zato objednávky zboží krátkodobé spotřeby se snížily o 0,3 %. Objednávky po očištění o dopravní techniku stagnovaly po únorovém růstu o 0,8 %.
 • Index aktivity ISM pro oblast New Yorku v dubnu vzrostl na 58,1 bodu (březen: 50 bodů).
 • Řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's plánuje velké změny ve snaze přilákat zpět zákazníky a podpořit prodeje. Plán v pondělí zveřejnil ředitel společnosti Steve Easterbrook. Společnost chce snížit náklady, přivést zpět zákazníky a přeměnit největší světový řetězec restaurací s rychlým občerstvením na "moderního, progresivního" prodejce sendvičů, napsala agentura Reuters.
 • S programy zpětných odkupů akcií firmy nepřicházejí proto, aby investorům vrátily část peněz, které předtím vydělaly, ale jednoduše proto, že své akcie považují za podhodnocené. V pondělním rozhovoru pro televizi CNBC to řekl legendární investor a miliardář Warren Buffett. Skupování vlastních akcií na trhu je tak podle něj projevem hodnotového investování. Americké akcie jsou podle něj na horní hraně fundamentálně zdůvodnitelného ocenění. "Až porostou sazby, bude ocenění jen těžko ospravedlnitelné," dodal Buffett.
 • Americká chemická společnost Dow Chemical hodlá zrušit až 1 750 pracovních míst, což jsou asi tři procenta její celkové pracovní síly. Krok je podle pondělního sdělení firmy součástí širšího plánu, který má snížit náklady podniku během tří let až o miliardu dolarů.
 • Bývalá šéfka společnosti Hewlett-Packard Carly Fiorina oznámila svou kandidaturu v prezidentských volbách v USA.
 • Zakladatel Microsoftu Bill Gates v pondělí prohlásil, že se obává negativních dopadů dlouhodobě nízkých úrokových sazeb, a to nejen ve Spojených státech, ale po celém světě. "Prostředí nízkých úrokových sazeb je globálně velmi neobvyklé. Opravdu by nemělo trvat dlouho," řekl Gates. "Vytváří problémy v oblasti zapákování a bublin. Jak se z toho ale vyvázat, aniž bychom zbrzdili ekonomický růst? To bude velmi obtížné," dodal.
 • Bill Gross ze společnosti Janus ve svém květnovém investičním výhledu působí celkem depresivně. "Cítím konec. Bojím se smrti," uvedl na téma života po sedmdesátce. A investoři by se podle něj měli obávat konce 35letého supercyklu na trhu s akciemi a dluhopisy.
 • Hedgeový manažer David Einhorn jako jeden z mnoha uznávaných investorů vystoupil na Sohn Investment Conference. Ve své prezentaci se pustil do firem, které těží ropu metodou frakování, například do Pioneer Natural Resources. "Tyto firmy si napůjčovaly v době, kdy byla ropa drahá, nyní tedy nejsou v dobré pozici, pokud jde o splácení dluhů," uvedl Einhorn.

Výsledková sezóna

 • Výsledky Tyson Foods ve 1Q: Zisk na akcii 0,75 USD (odhad: 0,72 USD), tržby: 9,98 miliardy USD (odhad: 10,1 miliardy USD).
 • Výsledky Loews v 1Q: Zisk na akcii 0,29 USD, tržby: 2,342 miliardy USD.
 • Výsledky Comcast v 1Q: Zisk na akcii 0,79 USD (odhad: 0,74 USD), tržby: 17,85 miliardy USD (odhad: 17,43 miliardy USD).
 • Výsledky Anadarko Petroleum v 1Q: Ztráta na akcii 0,72 USD (odhad: 0,64 USD), tržby rovněž zaostaly za očekáváním.

Cena ropy Brent vystoupila na nové letošní maximum

Světové ceny ropy zahájily týden růstem a barel severomořského Brentu se během dopoledne vyšplhal až na nové letošní maximum. Investoři se domnívají, že Čína po nejnovější statistice přistoupí k novým stimulačním opatřením, což zvýší poptávku po ropě a sníží její současný nadbytek na trhu. Objemy obchodů jsou ale kvůli svátku v Británii nižší.

Nejnovější statistika z Číny potvrdila, že aktivita v tamním zpracovatelském sektoru v dubnu klesla nejníže za poslední rok. Mohlo za to hlavně snížení nových zakázek. Druhá největší ekonomika světa tak podle analytiků bude zřejmě potřebovat další opatření na podporu růstu.

Cena ropy Brent v lednu klesla až na 45,19 dolaru, což bylo nejníže za šest let. Od té doby ale zpevňuje a celkem již vzrostla o více než 40 %. Přispívají k tomu očekávání, že současný převis nabídky nad poptávkou se v blízké době vyrovná. K růstu pomohl i slabší dolar a napětí na Blízkém východě.

Americký dolar během dne mírně zpevňoval

Euro k dolaru před 16.30 SELČ vykazovalo pokles o zhruba 0,4 % na 1,1157 USD. Stalo se tak po zprávě, že aktivita v německém zpracovatelském sektoru v dubnu oproti předešlému měsíci zpomalila růst.

Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti zahraničních měn, stoupal o 0,1 % na 95,425 bodu poté, co ministerstvo obchodu USA zveřejnilo statistiku o březnovém nárůstu zakázek domácích průmyslových podniků.

V pátek dolarový index stoupl o 0,7 %. Předcházely tomu údaje o nárůstu spotřebitelské důvěry a nečekaně lepším prodeji vozidel v USA.

Zásadní význam pro další pohyb dolaru by podle pozorovatelů mohla mít zpráva o dubnovém vývoji zaměstnanosti v USA, kterou v pátek zveřejní ministerstvo práce. Trhy pochybují, zda budou čísla dostatečně solidní, aby podpořila sázky na možné zvýšení úrokových sazeb v USA do konce tohoto roku.

Vyhlídky na růst úroků v USA stály za nedávným zpevňováním dolaru. Americká centrální banka ale ve středu poukázala na slabší vývoj americké ekonomiky, což podle analytiků zvýšilo pravděpodobnost, že Fed sazby nezvýší minimálně do září. Donedávna se přitom spekulovalo, že Fed by ke zvýšení sazeb mohl přikročit už v červnu.

Zdroj: Bloomberg, ČTK, MarketWatch

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat