Americké akcie v pondělí v očekávání první televizní debaty prezidentských kandidátů zlevnily

Americké akcie zahájily poslední zářijový týden poklesem. Investoři čekali, v čí prospěch vyzní první televizní debata prezidentských kandidátů Hillary Clintonové a Donalda Trumpa, a spekulovali o výsledku jednání ropného kartelu OPEC a dalších významných těžařů ropy v Alžírsku.

Index Dow oslabil o 0,91 % na 18 094,83 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,86 % na 2 146,10 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,91 % na 5 257,49 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 17,98 % na 14,5 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři a půl bazického bodu na 1,584 %.

V červených číslech skončily všechny hlavní indexy, nejvíce klesly sektor zdravotní péče, odvětví cyklického spotřebního zboží a finanční sektor. Relativně nejlepší výkon podaly sektor necyklického spotřebního zboží a odvětví veřejných služeb.

V indexu Dow nejvýrazněji zlevnily akcie investičních bank Goldman Sachs (-2,21 %) a JPMorgan Chase (-2,19 %) a řetězce hobby marketů Home Depot (-1,83 %). V plusu skončily pouze dvě emise, a to výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (+0,1 %) a technologická firma Apple (+0,15 %).

Z dalších titulů zlevnily například akcie výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (-1,36 %) nebo cenné papíry výrobce nealkoholických nápojů PepsiCo (-0,29 %), které tento týden zveřejní své kvartální hospodářské výsledky.

Akcie německého finančního domu Deutsche Bank (-7,06 %) v USA zlevnily zhruba o sedm procent poté, co Angela Merkelová odmítla, že by vláda Německa zvažovala finanční pomoc bance, které hrozí, že bude muset v krajním případě přikročit k navýšení kapitálu. Americké ministerstvo spravedlnosti v polovině září oznámilo, že po Deutsche Bank požaduje, aby zaplatila 14 miliard dolarů za urovnání obvinění kolem prodeje hypotečních cenných papírů.

Nedařilo se ani akciím softwarové firmy Microsoft (-0,92 %), která by podle nejmenovaného zdroje finanční televize CNBC mohla být jedním z vážných zájemců o převzetí mikroblogovací sociální sítě Twitter (+3,32 %). Agentura Bloomberg zase na seznam potenciálních zájemců o Twitter s odkazem na své zdroje zařadila mediální a zábavní společnost Walt Disney (-1,4 %).

Oslabily rovněž akcie farmaceutického obra Pfizer (-1,81 %), který oznámil, že se nerozdělí na dva nezávislé podniky, jeden pro patentované léky a druhý pro generické produkty. Společnost se tak po několikaletém zvažování takového kroku rozhodla proto, že současná organizační struktura dvou provozně oddělených divizí je nejvýhodnější variantou. Pfizer léta zvažoval své rozdělení na dvě firmy se samostatně obchodovanými akciemi, aby uvolnil růstový potenciál divize patentově chráněných léků. Divize generik totiž obvykle trpí poklesem prodejů.

Dolar oslabil k euru i jenu, ropa zdražila

Boj o Bílý dům měl zatím jenom malý vliv na náladu na trhu. To se ale může změnit, pokud pondělní střetnutí prezidentský kandidátů označí jasného vítěze. Do voleb v USA zbývá šest týdnů a současný těsný stav vyvolává nestabilitu v některých odvětvích, jako jsou zdravotní pojištění, výroba léků či průmysl.

Nervozita před debatou prezidentských kandidátů v USA způsobila také ztráty dolaru. K poklesu americké měny vůči jenu přispěl i komentář guvernéra japonské centrální banky Haruhika Kurody, který zmírnil spekulace, že Bank of Japan zvažuje snížení objemu nákupu dluhopisů.

V závěru obchodování dolar vůči euru oslaboval o 0,2 % na 1,1254 USD a k jenu o 0,8 % na 100,26 JPY. Euro vůči jenu klesalo o 0,6 % na 112,84 JPY. K růstu jenu přispívalo také páteční snížení ratingu Turecka do neinvestičního pásma.

Ceny ropy v pondělí rostly. Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a zástupci některých nečlenských těžařských zemí se mají setkat v rámci energetické konference v Alžírsku a jednat o situaci na trhu s ropou. Trh je však z výsledku jednání velmi nervózní a nestabilita na ropném trhu je nejvyšší od dubnového setkání předních světových producentů suroviny v Kataru.

Představitelé OPEC naznačili, že jednání budou pouze neformální. Spekuluje se, že se má jednat o zmrazení, případně omezení těžby ropy. Írán, který se snaží zvýšit těžbu na úroveň z roku 2012, šance na dohodu bagatelizoval, několik dalších členů kartelu však stále doufá, že by mohlo být dosaženo nějaké dohody o tom, jak se vypořádat s nadměrnými dodávkami ropy na trh, napsala agentura Reuters.

Zlato v pondělí zdražilo o 26 centů na 1 338,21 USD za trojskou unci a cena stříbra nepatrně stoupla na 19,43 USD za trojskou unci.

Hlavní pondělní události na amerických trzích

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
6. 5. 2021 17:21
Chlupatý & Sedláček: Kapitalismus se (z)mění. I kvůli pandemii covidu-19
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Globalizace
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Internet
Přestat sledovat
Kapitalismus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
6. 5. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Jaroslav Vybíral, ČSOB AM)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
4. 5. 2021 17:01
Filip Kejla (WOOD & Company): Fundamenty ukazují býčím směrem, investoři ale musejí umět vybírat.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
28. 4. 2021 11:51
ABCD investora: ESG investice, trh START a kapitalismus po covidu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciový trh
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Pilulka Lékárny
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat