Americké akcie v pondělí zlevnily, index Nasdaq Composite ale v úvodu obchodování navýšil své rekordní maximum

Americké akcie zakončily pondělní seanci poklesem, index Nasdaq Composite se ale v úvodu seance vyšplhal na nový rekord. Investoři vyhodnocovali zprávu, podle které se ve Sněmovně reprezentantů amerického Kongresu projednávalo postupné snižování korporátní daně.

Index Dow odepsal 0,36 % na 23 348,74 bodu, širší S&P 500 ztratil 0,32 % na 2 572,83 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,03 % na 6 698,96 bodu, během dne, kdy přechodně rostl, však posunul své absolutní maximum na 6 727,39 bodu.

Index volatility VIX vyskočil o 7,14 % na 10,50 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o necelé čtyři bazické body na 2,368 %.

Většina hlavních sektorů skončila pod nulou, největší pokles zaznamenaly sektor zdravotní péče a odvětví necyklického spotřebního zboží, dařilo se naopak realitnímu odvětví a energetickému sektoru a mírně zpevnily také technologický sektor a odvětví veřejných služeb.

Z jednotlivých akcií se v pondělí dařilo Applu (+2,25 %), k růstu titulu přispěla zpráva o silné poptávce po novém přístroji iPhone X. Poklesly naopak akcie farmaceutické společnosti Merck (-6,13 %), a to kvůli problémům s lékem proti rakovině Keytruda.

Ztrácely také akcie telekomunikačních firem Sprint (-9,17 %) a T-Mobile US (-5,35 %), které stáhly dolů spekulace, zda se podaří prosadit jejich fúzi.

Investoři nyní čekají na bližší informace k nominaci příštího šéfa Fedu. Za horkého favorita je považován člen Rady guvernérů centrální banky USA Jerome Powell. Donald Trump by ho podle některých zdrojů mohl do čela Fedu nominovat už ve čtvrtek.

Powell podporuje přístup postupného zvyšování úrokových sazeb, což zastává také současná šéfka Fedu Janet Yellenová. Jeho jmenování do čela centrální banky by tak mohlo zajistit pokračování měnové politiky, která vyhovuje investorům.

Snižování firemních daní v USA by podle agentury Bloomberg mohlo být postupné, ze současných 35 % by se daň každý rok mohla snížit o tři procentní body. Do roku 2022 by se tak dostala na 20 %.

Dolar na úvod týdne oslabil, ceny ropy se výrazně nezměnily

Dolar v pondělí mírně oslabil, dolů ho tlačila zejména snaha obchodníků vybrat zisky z dosavadního růstu kurzu. Trh jako znepokojivou vyhodnotil taktéž zprávu, že bývalý manažer volební kampaně amerického prezidenta Donalda Trumpa Paul Manafort čelí obvinění z konspirace proti USA.

Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, kolem 21.00 SEČ ztrácel 0,5 % na 94,46 bodu. Euro k dolaru rostlo o zhruba 0,4 % na 1,1654 USD.

Ceny ropy se na začátku nového týdne téměř nezměnily, severomořský Brent se tak držel blízko nejvyšší hodnoty od poloviny roku 2015. Trhy očekávají, že přední světoví producenti v čele s kartelem OPEC prodlouží dohodu o snížení těžby suroviny. Naopak negativní byly pro ceny černého zlata zprávy o vyšším vývozu suroviny z Iráku.

Hlavní pondělní události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Mondelēz International v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,57 USD (odhad: 0,54 USD), tržby 6,53 miliardy USD (odhad: 6,44 miliardy USD). Akcie v pondělním after-marketu +5 %.
Zdroj:
CNBC, MarketWatch, ČTK
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat