Americké akcie v úterý mírně zlevnily, po konci obchodování zveřejnil výsledky Apple

Americké akcie zahájily úterní obchodní seanci poklesem a pod nulou se všechny tři hlavní indexy držely většinu dne. Akcie oslabovaly smíšené firemní výsledky, dílčí ekonomické statistiky a nižší ceny ropy. Investoři také čekali na rozhodnutí měnového výboru americké centrální banky ohledně budoucnosti měnové politiky. Fed výsledek zasedání zveřejní ve středu večer.

Dow klesl o 0,24 % na 17 581,43 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,26 % na 2 065,89 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,09 % na 5 030,15 bodu. Index volatility VIX stoupl o 0,92 % na 15,43 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o více než dva bazické body na zhruba 2,032 %.

V červených číslech skončilo devět z deseti hlavních sektorů. Nedařilo se zejména akciím ze sektoru základních materiálů a energetickým a průmyslovým titulům. Nad nulou se udržel jen sektor zdravotní péče.

"Trh zadržuje dech a čeká, co udělá Fed," říká Kim Forrestová z investiční firmy Fort Pitt Capital Group.

Úterní údaje ukázaly na pokles zakázek na investiční zboží již druhý měsíc za sebou. Z maxima také klesl index spotřebitelské důvěry organizace Conference Board.

Z index Dow v úterý nejvíce zlevnily akcie počítačového obra IBM (-4,04 %), výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (-1,58 %) a technologického podniku United Technologies (-1,35 %). Dařilo se naopak cenným papírům chemického obra DuPont (+2,78 %), pojišťovny UnitedHealth Group (+2,44 %) nebo farmaceutické společnosti Pfizer (+2,43 %).

Akcie Pfizeru reagovaly na hospodářské výsledky, které sice byly v meziročním srovnání slabé, avšak překonaly odhad trhu. Čistý zisk Pfizeru se v meziročním srovnání snížil o 19 % na 2,13 miliardy dolarů a tržby klesly o dvě procenta na 12,1 miliardy USD. Tržby podkopal silný kurz dolaru, který snižuje dolarovou hodnotu zahraničních výnosů. Zisk na akcii dosáhl 60 centů, a průměrný odhad analytiků dotázaných agenturou Reuters tak překonal o devět centů. Výsledek podpořila zejména poptávka po vakcíně proti zápalu plic Prevnar a léku na rakovinu prsu Ibrance.

Cenné papíry firmy IBM sráželo oznámení, že americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) ve firmě vede šetření ohledně vykazování jejích tržeb. Šetření se týká některých transakcí ve Spojených státech, Spojeném království a Irsku. IBM uvedla, že se SEC spolupracuje.

Příznivě na kvartální čísla zareagovaly také akcie čínského internetového prodejce Alibaba (+4,05 %), s nimiž se obchoduje na NYSE. Tržby největšího čínského internetového prodejce ve druhém čtvrtletí vzrostly meziročně o 32 % na 22,2 miliardy jüanů, a překonaly tak očekávání analytiků. Výnosy z nákupů prostřednictvím mobilních zařízení se přitom zvýšily téměř trojnásobně na 10,5 miliardy jüanů. Čistý zisk společnosti vzrostl na 33,75 miliardy jüanů ve srovnání s výsledkem 2,98 miliardy jüanů o rok dříve. Do letošního výsledku je ale započítán jednorázový zisk 16,8 miliardy jüanů z přecenění podílu v dceřiné firmě Alibaba Health. Zisk na akcii očištěný o jednorázové položky dosáhl 57 centů a o tři centy překonal odhad analytiků. Tržby překonaly očekávání o téměř miliardu jüanů.

Akcie technologické společnosti Apple (-0,63 %) v řádném obchodování zlevnily zhruba o půl procenta. Po konci obchodování společnost zveřejnila kvartální hospodářské výsledky. Analytici čekali, že společnost oznámí, že ve svém čtvrtém finančním čtvrtletí vydělala 1,89 USD na akcii při tržbách 50,9 miliardy USD. Čistý zisk Applu ve čtvrtém finančním čtvrtletí vzrostl meziročně o 30 % na 11,1 miliardy USD. Výsledky podpořila silná poptávka po chytrém telefonu iPhone a firma čeká vysoký prodej i v tomto čtvrtletí. Zisk na akcii za tři měsíce do konce prosince činil 1,96 USD. Příjmy se zvýšily o 22 % na 51,5 miliardy USD. Příjmy v Číně se téměř zdvojnásobily na 12,52 miliardy USD a na celkových příjmech se podílely téměř čtvrtinou. Společnost ve čtvrtletí prodala 48 milionů iPhonů, o 22 % více než loni. Minulý měsíc Apple zahájil prodej nových přístrojů 6S a 6S Plus. Akcie Applu na výsledky reagovaly v poobchodní fázi mírným růstem.

Kvartální hospodářská čísla po konci obchodování na amerických burzách zveřejnil také provozovatel mikroblogovací sociální sítě Twitter (+1,46 %), jehož akcie v řádném obchodování zpevnily zhruba o procento a půl. Twitteru klesla ve třetím čtvrtletí čistá ztráta na 131,7 milionu USD z loňských srovnatelných 175,5 milionu USD. Příjmy pak prudce vzrostly. Firma však zklamala investory slabším výhledem na čtvrté čtvrtletí, což stáhlo dolů její akcie v rámci elektronických obchodů po oficiálním uzavření trhů o více než deset procent.

Příjmy Twitteru ve třetím čtvrtletí stouply o 57,6 % na 569,2 milionu USD, což bylo více, než čekali analytici. Firma však uvedla, že ve čtvrtém čtvrtletí čeká příjmy v rozmezí 695 až 710 milionů USD. Zklamala tak analytiky, kteří v anketě agentury Reuters očekávali v průměru až 739,7 milionu USD. Počet pravidelných uživatelů mírně vzrostl. Firma uvedla, že zhruba 321 milionů uživatelů nyní využívá službu nejméně jednou měsíčně. To je o 1,6 % více než v předchozím čtvrtletí.

Dále výsledky po konci obchodování zveřejnila biotechnologická společnosti Gilead Sciences (v řádném obchodování +2,14 %). Firma oznámila, že ve třetím čtvrtletí vydělala po očištění výsledků o jednorázové položky 3,22 USD na akcii při tržbách 8,3 miliardy USD. Analytici oslovení agenturou FactSet čekali v průměru zisk na akcii 2,87 USD a tržby 7,8 miliardy USD. Akcie Gileadu v poobchodní fázi zlevňovaly zhruba o dvě procenta.

Dolar zpevnil k euru, ropa zlevnila na několikatýdenní minima

Americký dolar v úterý mírně posílil k euru, oslabil ale naopak k japonskému jenu. Investoři čekají na konec zasedání měnového výboru Fedu. Banka by mohla naznačit, zda zvýší úrokové sazby ještě do konce letošního roku, když poslední zprávy naznačují, že růst americké ekonomiky zpomaluje. Všeobecně se očekává, že Fed nechá úroky na současném rekordním minimu blízko nuly. Zvýšit by je však mohl na svém prosincovém zasedáním, případně na počátku příštího roku.

Kolem desáté hodiny euro k dolaru oslabovalo o 0,15 % na 1,104 EUR/USD a dolar k japonskému jenu ztrácel 0,43 % na 120,48 USD/JPY.

Americký dolar od minulého týdne zažíval mírné oživení. Přispělo k tomu šesté snížení úrokových sazeb v Číně za necelý rok. Evropská centrální banka také naznačila, že by mohla rozšířit svůj program nákupu dluhopisů. Relativně silný dolar však poškozuje americký vývoz a aktivitu ve zpracovatelském sektoru, napsala agentura Reuters.

Světové ceny ropy v úterý opět klesly a odpoledne sestoupily na minima za šest až devět týdnů. Na trhu sílí obavy z přetrvávajícího globálního přebytku suroviny, protože i přes signály omezování těžby zůstává poptávka slabá.

Severomořská ropa Brent kolem desáté hodiny zlevňovala o 0,79 % na 46,98 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI klesala o 0,73 % na 43,40 USD za barel.

Ceny ropy klesají už déle než dva týdny a ztratily více než deset procent. Rostoucí převis nabídky na trhu podle analytiků naznačuje růst rozdílu mezi cenami na promptním trhu a cenami termínových kontraktů s dodáním za jeden rok na nejvyšší úroveň za více než půl roku. Odráží to očekávání, že nabídka ropy je v současnosti vyšší, než bude v budoucnu. Analytici čekají, že rovnováha na trhu se obnoví až ve druhé polovině příštího roku, uvedla agentura Reuters.

Snižování těžby ropy v USA z maxima 9,6 milionu barelů denně na dnešních asi 9,1 milionu barelů se stále neodráží v růstu cen. Trh bude sledovat týdenní údaje o vývoji zásob na americkém trhu, kde se čeká pátý vzestup za sebou.

Ceny ropy by mohl podpořit Fed, pokud by ve středu naznačil, že bude zvyšování úrokových sazeb odkládat déle, než se předpokládá. To by oslabilo kurz dolaru, což by posílilo ceny komodit, řekl Ric Spooner z makléřské firmy CMC Markets.

Zlato v úterý zdražilo zhruba o dva a půl dolaru na 1 166,65 USD za trojskou unci a cena stříbra stoupla o jeden cent na 15,88 USD za trojskou unci.

Hlavní úterní události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Mediální společnost CME, která je majitelkou televize Nova a dalších stanic, vykázala za letošní třetí čtvrtletí provozní zisk 28,85 milionu USD. Loni byla přitom ve ztrátě 8,02 milionu USD. Čisté tržby firmě při vyloučení vlivu změn měnových kurzů meziročně stouply o 5 % na 117,32 milionu USD a čistá ztráta klesla na 21,78 milionu USD z 52,48 milionu USD. Výsledky ale i tak zaostaly za odhady analytiků.
  • Výsledky DuPont ve 3Q: Provozní zisk na akcii 0,13 USD (odhad: 0,10 USD), tržby 4,87 miliardy USD (odhad: 5,27 miliardy USD).
  • Výsledky Alibaba ve 3Q: Očištěný zisk na akcii 3,63 jüanu (odhad: 3,43 jüanu), tržby: 22,2 miliardy jüanů (odhad: 21,3 miliardy jüanů).
  • Výsledky Pfizer ve 3Q2015: Upravený zisk na akcii 0,60 USD (odhad: 0,51 USD), tržby 12,09 miliardy USD (odhad: 11,56 miliardy USD, loni: 12,36 miliardy USD)
  • Výsledky Merck ve 3Q2015: Upravený zisk na akcii 0,96 USD (odhad: 0,92 USD), tržby 10,07 miliardy USD (odhad: 10,08 miliardy USD).
  • Výsledky UPS ve 3Q2015: Zisk na akcii 1,39 USD (odhad: 1,37 USD), tržby 14,24 miliardy USD (odhad: 14,41 miliardy USD, loni: 14,29 miliardy USD).
  • Výsledky Ford Motor ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,45 USD (odhad: 0,46 USD), tržby 38,1 miliardy USD (meziročně +3,2 miliardy USD).
  • Výsledky Apple ve 4QFY2015: Zisk na akcii 1,96 USD (odhad: 1,89 USD), tržby 51,5 miliardy USD (meziročně +22 %).
  • Výsledky Twitter ve 3Q Čistá ztráta 131,7 milionu USD (loni: 175,5 milionu USD), tržby 569,2 milionu USD (meziročně +57,6 %).

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
20. 4. 2021 17:01
Štěpán Křeček (BH Securities): Největší vliv na vývoj trhů má nabídka peněz. Pokud přetrvá,…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat