Americké akcie v úterý po projevu Janet Yellenové výrazně posílily. S&P 500 pokořil hladinu 1 800 bodů, Dow se ale nad hranicí 16 000 neudržel

Americké akcie v úterý zamířily prudce vzhůru. Reagovaly tak na slova nové šéfky tamní centrální banky Janet Yellenové. Ta při svém vystoupení v americkém Kongresu nesignalizovala žádné výrazné změny v dosavadní měnové politice a upozornila, že pokud se bude stav ekonomiky nadále zlepšovat, bude Fed pokračovat v omezování podpůrných opatření. Po závěru obchodování schválila Republikány ovládaná Sněmovna reprezentantů návrh, na základě kterého bude moci vláda Spojených států zvýšit dluhový strop.

Dow posílil o 1,22 % na 15 994,77 bodu, když v samotném závěru klesl pod 16 tisíc bodů, širší S&P 500 přidal 1,11 % a poprvé od 23. ledna uzavřel nad 1 800 na 1 819,75 bodu. Technologický Nasdaq vzrostl o 1,03 % na 4 191,04 bodu. Posílilo všech deset hlavních sektorů, nejvíce sektor základních materiálů, energetické odvětví a tituly ze sektoru zdravotnictví.

"Janet Yellenová v úterý v Kongresu řekla přesně to, co investoři chtěli slyšet," uvedl Dan Greenhaus z BTIG. "Potvrdila, že se trhy nadále mohou na americkou centrální banku spolehnout a že ta je ochotna učinit cokoli, aby se ekonomická situace dále zlepšovala. Jedinou novou informací, kterou Yellenová přinesla, tak bylo oznámení, že se Fed více zaměří na některé projevy cyklického vývoje hospodářství."

Hlavní úterní události na americkém trhu

  • JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v prosinci 3,990 milionu (odhad: 3,980 milionu, listopadové údaje revidovány na 4,033 milionu z 4,001 milionu).
  • Velkoobchodní zásoby v prosinci meziměsíčně vzrostly o 0,5 % (odhad: +0,7 %, listopad: +1,0 %).
  • Janet Yellenová: Fed bude pod mým vedením pokračovat v monetární politice Bena Bernankeho. Její vystoupení v Kongresu jsme sledovali živě.
  • Charles Plosser (Fed, Filadelfie): Podporuji brzké ukončení kvantitativního uvolňování.
  • Richard Branson chce na burzu uvést své aerolinky Virgin America. Nízkonákladové aerolinky podle zdrojů obeznámených se situací jednaly v průběhu posledního měsíce se šesti bankami. Očekává se, že by emisi mohly vést Barclays a Deutsche Bank a že by se vstup na burzu mohl uskutečnit v druhé polovině letošního roku.
  • Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings v úterý snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Portorika do spekulativního pásma. Zdůvodnila to obavami z omezeného přístupu země na kapitálové trhy. Portoriko je volně přidruženo k USA a do spekulativního pásma už mu rating srazily i další dvě velké agentury Standard & Poor's a Moody's.
  • Republikány ovládaná Sněmovna reprezentantů schválila v poměru 221 ku 201 návrh, na základě kterého bude moci vláda Spojených států bez dalších podmínek a limitujících opatření zvýšit dluhový strop. Americký ministr financí Jack Lew již dříve upozornil, že Spojené státy na dluhový strop v případě neshody demokratů a republikánů narazí 27. února. Pokud by se tak skutečně stalo, hrozilo by, že se země dostane do platební neschopnosti. V úterý pro přijetí "čistého" zákona o zvýšení limitu pro státní zadlužení zvedlo ruku 28 republikánů včetně předsedy Sněmovny reprezentantů Johna Boehnera, který v předstihu uvedl, že pro návrh bude hlasovat pouze nejmenší potřebný počet republikánů.

Výsledková sezóna

  • Výsledky CVS Caremark ve 4Q2013: Zisk na akcii 1,12 USD (odhad: 1,11 USD), tržby: 32,83 miliardy USD. Akcie +2,73 %.
  • Výsledky Dean Foods ve 4Q2013: Upravený zisk na akcii 0,18 USD, tržby 2,3 miliardy USD. Akcie -7,34 %.
  • Výsledky Sprint ve 4Q2013: Čistá ztráta na akcii 0,26 USD (odhad: 0,35 USD), tržby 9,14 miliardy USD (odhad: 8,98 miliardy USD). Akcie +2,73 %.

Nová šéfka americké centrální banky Janet Yellenová v úterý v rámci svého prvního veřejného vystoupení v této funkci uvedla, že centrální banka bude vzhledem ke zlepšujícím se hospodářským podmínkám pravděpodobně pokračovat v postupném omezování opatření na podporu ekonomiky. Naznačila také, že úrokové sazby zatím zůstanou na mimořádně nízké úrovni. Její vystoupení jsme sledovali živě. Podle ekonoma Warda McCarthyho z Jefferies nepřinesl projev Yellenové před sněmovním výborem pro finanční služby žádné překvapení. "Yellenová je mírně optimistická ohledně stavu ekonomiky, zároveň si však uvědomuje, že ekonomika i trh práce mají ještě daleko k normálnímu stavu," řekl.

Z indexu Dow nejvíce zdražily cenné papíry výrobce letadel Boeing (+2,36 %), banky Goldman Sachs (+2,11 %) a společnosti Johnson & Johnson (+2,09 %). V červených číslech uzavřely pouze akcie technologické firmy Cisco Systems (-0,53 %). Jen mírné zisky si připsaly cenné papíry nápojového gigantu Coca-Cola (+0,18 %) a provozovatele platebních karet American Express (+0,27 %).

Akcie společnosti Sprint (+2,73 %) posílily poté, co firma v rámci svých kvartálních finančních výsledků oznámila, že ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku snížila čistou ztrátu na 1,04 miliardy USD neboli 0,26 USD na akcii (odhad: ztráta 0,35 USD na akcii). Tržby dosáhly 9,14 miliardy USD (odhad: 8,98 miliardy USD, 4Q2012: 9,01 miliardy USD). Provozní ztráta společnosti činila 576 milionů USD (4Q2012: 738 milionů USD).

Dařilo se také cenným papírům společnosti Teradata (+5,43 %), která již minulý týden vykázala čtvrtletní zisk na akcii 0,88 USD nad odhady analytiků 0,85 USD, nebo akciím firmy CVS Caremark (+2,73 %), která v úterý v rámci svých čtvrtletních finančních výsledků vykázala zisk na akcii 1,12 USD mírně nad odhadem 1,11 USD.

Ztrácely naopak akcie firmy ConAgra Foods (-6,34 %), která v úterý snížila svůj výhled na fiskální rok 2014. Nově očekává upravený zisk na akcii 2,22 až 2,25 USD (původní odhad: 2,34 až 2,38 USD).

Téměř deset procent odepsaly akcie firmy WPX Energy (-9,99 %), která v pondělí po závěru obchodování oznámila, že její finanční výsledky za poslední čtvrtletí minulého roku budou stejně jako výsledky za celý rok 2013 negativně ovlivněny poklesem ceny forwardových kontraktů na zemní plyn.

Dolar po slovech Yellenové posílil vůči euru i jenu

Americký dolar v úterý na devizových trzích zpevňoval, když mu k růstu pomáhala zejména odpolední slova nové šéfky americké centrální banky Janet Yellenové. Ta řekla, že pokud se bude stav ekonomiky dále zlepšovat, bude Fed pravděpodobně pokračovat v postupném omezování hospodářských stimulů.

Eurodolar zahajoval poblíž 1,365, krátce poté ale oslabil k 1,367 a celé dopoledne osciloval kolem této úrovně. Po zveřejnění písemného prohlášení Janet Yellenové a jejím následném vystoupení dolar nejdříve výrazně posílil, hned poté znovu oslabil. Kolem desáté hodiny ale opět posiloval a obchodoval se za 1,364 EUR/USD.

K japonskému jenu dolar posiloval relativně stabilně, když se z ranní hladiny 102,10 USD/JPY vyšplhal nad 102,60 USD/JPY.

Světové ceny ropy mírně klesly. Cena severomořské ropy Brent sice během dne zamířila vzhůru a vzrostla až nad 109 USD za barel, nakonec ale všechny zisky odevzdala a nepatrně oslabila na 108,57 USD za barel.

Růst ceny ropy během dne podporovaly ceny benzínu a topného oleje, které vzhůru tlačí přetrvávající chladné počasí ve Spojených státech, ale také očekávaný pokles zásob ropných produktů v USA.

Cena severoamerické lehké ropy WTI se většinu dne pohybovala nad hladinou 100 dolarů, v závěru úterní obchodní seance však zamířila pod nulu a krátce po uzavření amerických burz se obchodovala prakticky beze změny za 99,90 USD za barel. Ropa WTI se přesto nadále pohybuje v blízkosti svých šestitýdenních maxim, a to mimo jiné i kvůli očekávání, že zásoby ropných destilátů v USA kvůli mrazivým teplotám minulý týden klesly.

Cena zlata v úterý vzrostla přibližně o 1,2 %, tedy o více než 15 dolarů na 1 290 USD za trojskou unci.

Zdroj:
ČTK, CNBC
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
19. 6. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Lukáš Novotný, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
18. 6. 2021 12:01
Kryptoměny? Celkem standardní součást portfolia, i když stále s obrovskou volatilitou, říká ekonom
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Korelace investic
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
17. 6. 2021 10:11
Bláha (FUNDSEC): Kde a proč hrozí výplach na českém realitním trhu?
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
16. 6. 2021 12:01
Fed může v tomto cyklu překvapit dřívějším zvyšováním sazeb. Evropu může čekat japonský scénář, říká…
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat