Americké akcie v úterý pokračovaly v poklesu. Alcoa "zahájila" výsledkovou sezónu

Ceny amerických akcií v úterý opět klesaly. Investory nadále znervózňuje nejistota ohledně amerického rozpočtu a stále silněji i hrozba dosažení dluhového stropu. Po ukončení obchodování své čtvrtletní hospodářské výsledky zveřejnila společnost Alcoa, která je považovaná za indikátor stavu globální ekonomiky. Překonala odhady analytiků na úrovni zisku i tržeb.

Dow oslabil o 1,07 % na 14 776,53 bodu, širší S&P 500 odepsal 1,23 % na 1 655,45 bodu a technologický Nasdaq klesl o 2,00 % na 3 694,83 bodu. Největší ztráty zasáhly technologický sektor a tituly ze sektoru zdravotnictví. V zeleném teritoriu uzavřel jako jediný sektor služeb.

"Situace začíná být opravdu napjatá a lze jen těžko odhadovat, jak spor mezi demokraty a republikány dopadne," říká Paul Zemsky ze společnosti ING U.S. Investment Management. "Investoři navíc přestávají věřit, že k vyřešení současného shutdownu dojde v nejbližších dnech, a začínají se proto připravovat i na možnost výrazného zpomalení tempa růstu americké ekonomiky," doplňuje.

Obavy investorů nepramení pouze z neochoty amerických politiků najít shodu ohledně rozpočtu na nový fiskální rok. Stále aktuálnější je též hrozba dosažení dluhového stropu na úrovni 16,7 bilionu USD, k čemuž podle amerického ministra financí Jacka Lewa dojde bez dohody zákonodárců 17. října. Demokrati, kteří ovládají Senát, by se však mohli pokusit obejít republikánskou Sněmovnu reprezentantů a opatření na zvýšení dluhového stropu prohlasovat bez ní. Lídr senátní většiny Herry Reid by prý mohl toto opatření pokusit odhlasovat ještě tento týden.

Americký prezident Barack Obama v telefonickém rozhovoru s republikánským předsedou Sněmovny reprezentantů Johnem Boehnerem prohlásil, že nemíní uvolnění finančních prostředků pro vládní úřady a zvýšení dluhového stropu spojovat s jakýmikoli dalšími politickými podmínkami. Boehner po telefonátu a setkání s republikánskými kongresmany řekl, že si neklade pro jednání s prezidentem žádné konkrétní podmínky ani ultimáta.

V aukci krátkodobých poukázek výnosy vzrostly nejvýše od roku 2008. Výnosy takzvaných "Halloween bills" v psoledních dnech jasně ukazují, jak roste nervozita na trhu, především s krátkodobým americkým dluhem.

David Bianco z Deutsche Bank je v otázce rozpočtových tahanic amerických politiků nadále optimistou. Jeho nejtemnější, avšak zcela nepravděpodobný scénář je nicméně opravdu černočerný. Trh podle něj stále počítá s tím, že se američtí politici dohodnou a odvrátí platební neschopnost americké vlády. Případné nesplácení závazků ze strany Spojených států by však podle Bianca vyvolalo zděšení, v důsledku čehož by finanční trhy zažily obrovský šok. Index S&P 500 by podle něj v takovém případě mohl spadnout až na 850 bodů.

Z indexu Dow v úterý nejvíce oslabily akcie Visa (-1,96 %), JPMorgan Chase (-1,83 %) a DuPont ( 1,76 %). V pozitivním teritoriu naopak uzavřely cenné papíry společností Wal-Mart (+1,43 %), Procter & Gamble (+0,91 %) a Coca-Cola (+0,59 %). Cenným papírům maloobchodního řetězce Wal-Mart k růstu pomohlo plánované snížení ceny nového mobilního telefonu iPhone 5C pod 50 dolarů při uzavření dvouleté smlouvy na mobilní služby. Snížení ceny pod psychologickou hranici 50 dolarů ohlásil i maloobchodní řetězec s elektronikou RadioShack.

Pesimismus investorů však nejvíce zasáhl technologické tituly. Akcie Netflix oslabily o 4,98 %, Priceline.com o 4,22 % a cenné papíry Tesla Motors o 4,57 %. Nedařilo se ani akciím sociálních sítí Facebook (-6,70 %), LinkedIn (-6,16 %) a Yelp (-7,64 %).

Po závěru trhů své finanční výsledky za třetí čtvrtletí reportoval hliníkárenský gigant Alcoa, který je považován za spolehlivý indikátor stavu globální ekonomiky. Alcoa byla tradičně první společností, která své finanční výsledky reportovala jako první z indexu Dow a zahajovala výsledkovou sezónu. V této roli ji však v září vystřídala společnost Nike. Alcoa vykázala za třetí čtvrtletí zisk ve výši 24 milionů USD (0,02 USD na akcii, loni ztráta 0,13 USD). Očištěný zisk 0,11 USD na akcii (loni zisk 0,03 USD) překonal odhady analytiků na úrovni 0,05 USD na akcii. Tržby společnosti dosáhly 5,77 miliardy USD (odhad 5,63 miliardy USD, loni 5,83 miliardy USD). Akcie Alcoa na výsledky reagovaly v after-marketu prudkým růstem až o 4 %. AKTUALIZOVÁNO (22.30): Necelou půl hodinu po oznámení výsledků však posilovaly již pouze o 1,5 %.

Kvartální finanční výsledky po závěru trhů reportoval také provozovatel sítí rychlého občerstvení KFC, Taco Bells a Pizza Hut, společnost Yum! Brands. Firma vykázala za čtvrtletí od června do srpna očištěný zisk na akcii 0,85 USD (odhad: 0,93 USD) při tržbách 3,53 miliardy USD. Akcie Yum! Brands na výsledky reagovaly v after-marketu poklesem o více než 8 %.

Dolar nadále pod tlakem. Ropa zdražuje

Americký dolar se v úterý vůči koši ostatních předních měn nadále držel v blízkosti osmiměsíčního minima. Výraznější pohyb nezaznamenal ani kurz eura vůči dolaru. Eurodolar zahajoval na hladině 1,358 a během dne se pohyboval v pásmu 1,356 až 1,360. Dolar nakonec nepatrně oslabil, když se krátce po uzavření amerických burz pohyboval kolem 1,357 EUR/USD. Vůči japonskému jenu dolar posílil z 96,68 JPY na 96,90 JPY.

Světové ceny ropy kvůli slabému dolaru a geopolitickým rizikům rostly. Cena severomořské ropy Brent se v polovině úterní obchodní seance vyšplhala až k 110,75 USD za barel, kolem desáté hodiny se pak pohybovala kolem 110 USD za barel. Mírně zdražila i severoamerická lehká ropa WTI, a to z 103,20 USD za barel na 103,50 USD za barel. K růstu ceny černého zlata přispívá zejména slabý dolar a opětovně rostoucí napětí na Korejském poloostrově. Strmější růst cen na druhou stranu brzdí vyšší objem těžby ropy ve Spojených státech i v oblastech Severního moře.

Zlato zahajovalo na úrovni 1 327 USD za trojskou unci a během dne se pohybovalo v pásmu 1 316 až 1 330 USD za trojskou unci. Kolem desáté hodiny se však cena žlutého kovu pohybovala prakticky beze změny kolem 1 320 USD za trojskou unci.

Zdroj:
ČTK, CNBC
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 10:02
Aktuálně z trhů: Srovnání evropských a amerických bank (plus důvod, proč budovat pozice v akciích…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
19. 1. 2021 7:00
Erik Best: Trump, Biden a rozpadající se USA? Vlastně nic nového pod sluncem
Donald Trump
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Joe Biden
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
18. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Výhled pro jednotlivá aktiva, vodíkové akcie a lekce z doby technologické…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat